Neseniai Polocke vyko tarptautinė konferencija, skirta spausdintos raštijos Baltarusijoje (ir Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje) atsiradimui. Konferencijoje dalyvavo ir Lietuvos keli Lietuvos mokslininkai. Vienas iš jų – Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktorius dr. Sigitas Narbutas, kuris teigia, kad apie XVI amžiuje LDK atsirandančią spausdintą raštiją ir jos pradininką Pranciškų Skoriną žinome dar gerokai per mažai.
Vis dėlto, pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau tyrinėjimų, išleidžiama vis daugiau knygų, skirtų Pranciškui Skorinai ir jo laikmečiui. Apie juos su Sigitu Narbutu ir kalbėjosi Audrys Antanaitis. Filmavo Arūnas Sartanavičius.
Gaila, kad mūsų mokslininkai niekaip negali “išbristi” iš Lietuvos povytautinio laikmečio ir atsigręžti į mūsų turtingiausią ir garbingiausią praeitį, kuriai per 50 000 metų?! Beje, mūsų kalbai ir tai dar ne riba! O štai kas dėl rašto, tai norisi paklausti – ar Krivių Krivaičio Vandenoriaus epai “Iliada” ir “Odisėja” nelaikomi lietuviškais?! Ar mūsų laikų graikai žino kas juose rašoma? NE! O štai lietuvių kalbos dėka jie yra įminti! Ar Senasis Testamentas – ne mūsų protėvių palikimas?! Jis taip pat įmintas seniausios žemėje LIETUVIŲ KALBOS DĖKA! Ne mūsų kaltė, kad per Lietuvos “krikštą” žuvo mūsų raštas! Tai kita tema! Tačiau gėda vadinamiesiems mokslininkams iki šiol nežinoti tai kas jau seniai yra žinoma- tai ką sakė Indų išminčius Machatma Gandis:”Lietuvių kalba senesnė už sanskritą”! O tai reiškia, kad Lietuvių kalba yra visų mūsų laikų kalbų žemėje PRAMOTĖ!!! O tai, savo ruožtu, reiškia, kad – rašto pradininkais buvo taip pat mūsų protėviai!!!