Balandžio 20-21 d. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Senamiesčio rūmuose (4.3a, I korpusas, Trakų g. 1) vyks tarptautinė tarpdalykinė mokslinė konferencija „Vizualumas 2017: turizmas vs. paveldas kūrybiniame mieste”. Į ją jau ketvirtą kartą susirinks įvairių šalių humanitarinių ir socialinių mokslų atstovai, besidomintys šiuolaikinėmis ir nuolat kintančiomis vizualumo, paveldo ir kultūriškumo tendencijomis.
Ši VGTU Kūrybinių industrijų fakulteto Filosofijos ir komunikacijos katedros rengiama tarptautinė konferencija šiais metais gvildens vizualinės ekologijos, kultūrinio miesto politikos, multimedinės technologijos, kultūros paveldo perspektyvos temas.
Jau ketvirtąjį kartą Lietuva turės garbės priimti garbius svečius iš Graikijos, Jungtinių Amerikos valstijų, Portugalijos, Italijos, Švedijos bei Kazakstano. Savo patirtimi žymūs mokslininkai dalinsis su mūsų šalies tyrėjais. Profesorė Sofia Avgerinou Kolonias iš Nacionalinio Atėnų technikos universiteto Graikijoje skaitys pranešimą „ Tradicinių kūrybos profesijų atkūrimo vaidmuo Atėnų istoriniame centre per ekonominės krizės ir miestų nusidėvėjimo struktūrą“, JAV Ohajaus universiteto profesorius daktaras Algis Mickūnas pasidalins pastebėjimais apie „Policentrinis suvokimas ir komunikacija“.
Tarptautinės konferencijos dalyviai taip pat galės išgirsti Tomo Mitkaus ir Raimondos Steiblytės pranešimą „Vilniaus paveldas: kūrybiškumas ir darbo kultūra Sovietų kino industrijoje 1975-1990“, profesoriaus Luis Pinto iš Portugalijos patirtį apie „Formos ir nuotaika prieš architektūrą“ bei susipažinti su kitais įdomiais darbais ir tyrimais.
Pasak mokslininkų, kūrybinis miestas brangina kultūrinį palikimą, pritraukiantį turistų srautus. Vizualiniai miesto turtai patraukia ir pritraukia žmones. Kita vertus, didžiuliai trumpam laikui atvykstančių turistų srautai padidina triukšmo, aplinkos taršos ir netgi nusikalstamumo lygį. Paveldas ir turizmas iškyla kaip dvi nesuderintos strategijos, užuot eidamos koja kojon. Šis prieštaravimas, kenkdamas miesto įvaizdžiui, tampa tikru galvosūkiu miesto politikos planuotojams ir vykdytojams. Aiškios krypties stoka miesto plėtroje yra blogas signalas investuotojams.
Kokia vizualinė ekologija galėtų padėti perprasti šias dilemas? Kokia turėtų būti oficiali kūrybinio miesto politika, atsižvelgiant į minėtas įtampas tarp turizmo ir miesto kultūrinio paveldo? Kaip suvokti ir vizualizuoti kūrybinį miestą šių prieštarų akivaizdoje? Kurios multimedinės technologijos yra perspektyviausios minėtoms kūrybinio miesto problemoms spręsti? Tai tik dalis klausimų, kurie bus nagrinėjami konferencijoje.