Balandžio 7 d., Seimo Europos reikalų komitetas, Seimo Užsienio reikalų komitetas ir Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Europos informacijos biuras organizavo konferenciją – diskusiją „BREXIT: ką tai reiškia Lietuvai ir Europos Sąjungai. Diskusijos tikslas – aptarti Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos poveikį pačiai Europos Sąjungai, Lietuvos Respublikai ir Jungtinei Karalystei. Į konferenciją-diskusiją susirinko Lietuvoje reziduojantys pasaulio šalių ambasadoriai, Seimo nariai, Prezidentūros ir Vyriausybės kanceliarijų, ministerijų ir įstaigų tarnautojai, visuomenės atstovai.
Seimo vicepirmininkas, Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas sveikindamas susirinkusius ir kalbėdamas apie Europos Sąjungą ištikusį iššūkį „Brexit“ pabrėžė, kad jam, „kaip žmogui, kuris dalyvavo mūsų šalies integracijos į Europos Sąjungą procese, akivaizdu, kad Lietuvai išlieka gyvybiškai svarbus Europos Sąjungos projekto išsaugojimas, o gerus santykius su Jungtine Karalyste pavyks ne tik išsaugoti, bet galbūt net sutvirtinti“.
Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis minėjo, kad „Europos Sąjungai reikia Jungtinės Karalystės, o Jungtinei Karalystei reikia Europos Sąjungos, todėl artima ir glaudi partnerystė yra būtina, siekiant kurti stiprią Europą“. Jis išreiškė viltį, kad „glaudžios ir artimos partnerystės“ formulė ir bus tas modelis, pagal kurį toliau vystysis tiek Jungtinės Karalystės santykiai su Europos Sąjunga, tiek ir mūsų dvišalis bendradarbiavimas.“
Užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius pabrėžė, kad Brexit – tai buvo lyg „žadintuvo skambutis“ visai Europos Sąjungai, paskatinęs nubusti, susimąstyti apie bendrąsias Europos vertybes, Europos vienybę, taiką, į ką mes turime investuoti ir puoselėti bendram labui.
Lietuvos Respublikos nuolatinė atstovė Europos Sąjungoje Jovita Neliupšienė, kalbėdama apie Lietuvos interesus, pabrėžė, kad „Lietuvos Bendrasis vidaus produktas per narystės ES dešimtmetį (2005–2015m.) padvigubėjo, o Jungtinė Karalystė buvo ir yra viena iš svarbiausių Lietuvos ekonominių ir prekybos partnerių. Pagal tiesiogines investicijas į Lietuvos ekonomiką Jungtinė Karalystė užima 12 vietą. Taigi, mūsų ir Jungtinės Karalystės tikslas – išsaugoti bendrą rinką“.
Konferencijoje-diskusijoje pranešimus taip pat skaitė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius, Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės ambasadorė Lietuvos Respublikoje Klerė Lorens (Claire Lawrence), Užsienio reikalų ministerijos Užsienio lietuvių departamento direktorius Vytautas Pinkus, finansų viceministrė Loreta Maskaliovienė, krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas, Lietuvos pramoninkų konfederacijos vykdomoji direktorė Giedrė Švedienė. Konferencijoje-diskusijoje buvo aptartas Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos poveikis ekonomikai ir prekybai, Jungtinės Karalystės dalyvavimas užtikrinant saugumą regione po Brexit, narystės metu Jungtinės Karalystės prisiimtų finansinių įsipareigojimų tolesnis vykdymas.
Apibendrindamas diskusiją Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Mindaugas Puidokas išreiškė viltį, kad svarbiausias tikslas – Lietuvos piliečių teisių apsauga Jungtinėje Karalystėje, dėl ko sutaria abi pusės, išrutulios diskusiją ir suvokimą, kad Lietuvai reikėtų įteisinti dvigubos pilietybės galimybę.
Konferencijos-diskusijos vaizdo įrašas: