Mažas fizinis aktyvumas – viena būdingiausių šiuolaikinių vaikų gyvensenos ypatybių, be to, turi tendenciją mažėti. Jis yra viena iš didelio antsvorio, padidėjusio kraujospūdžio, cukrinio diabeto ir kitų tarp vaikų dažnėjančių susirgimų plitimo priežasčių.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (toliau – SMLPC), remdamasis Škotijos patirtimi ir palaikydamas „Judriosios pertraukos“ idėjas, šalies mokyklose inicijuoja akciją „Apibėk mokyklą“ ir kviečia visus pradinių klasių mokinius ir mokytojus bei kitus mokyklų darbuotojus pasirinktas dvi rugsėjo ar spalio mėnesio savaites kiekvieną dieną išbėgti į lauką ir 15 min. bėgti aplink savo mokyklą apie 1,5 kilometro.
Idėja apibėgti mylią apie mokyklą 2012 m. pasiūlė vienos Škotijos pradinės mokyklos vadovė Eleinė Vailė (Elaine Wylie). Ji pastebėjo, kad mokykloje labai sumažėjo vaikų fizinis aktyvumas ir kiekvienais metais į mokyklą ateina vis daugiau vaikų, turinčių antsvorio. Mokytoja sugalvojo labai paprastą būdą išjudinti vaikus – pertraukos metu apibėgti savo mokyklą. Šiandien daugiau nei 1000 Jungtinės Karalystės mokyklų prisijungė prie šio sumanymo, o Škotijos vyriausybė išplatino laišką, kviečiantį visas šalies mokyklas įgyvendinti bėgimo apie mokyklą idėją.
Sumanymas „Apibėk mokyklą“ – tai Lietuvos pradinių klasių mokinių akcija, kurios tikslas – nepriklausomai nuo vaikų asmeninių ar fizinių galimybių paskatinti visus vaikus daugiau judėti, pagerinti jų fizinę ir psichinę sveikatą.
Šis sumanymas patrauklus tuo, kad labai lengvai įgyvendinamas ir nieko nekainuoja, be to, nėra privalomas. Jos įgyvendinimui nereikia jokios ypatingos įrangos ar sportinės aprangos. Mokiniai bėga vilkėdami kasdienę mokyklinę aprangą. Pagal savo galimybes gali dalyvauti ir judėjimo negalią turintys vaikai. Bėgimo laikas – tai ir bendravimo laikas, kada galima pabūti kartu su savo draugais ar pabendrauti su mokytoju kitoje aplinkoje.
Vaikai, pabuvę lauke, atsipalaiduoja, geriau jaučiasi, nes daugeliui patinka bėgioti. Į klases jie sugrįžta žvalesni, linksmesni, darbingesni, atidesni ir aktyvesni.
Siekiant sėkmingai įgyvendinti sumanymą buvo parengtos rekomendacijos ir metodinė medžiaga, skirtos mokyklose dirbantiems visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, mokytojams, mokiniams ir kitiems asmenims, dalyvaujantiems sveikatos ugdymo procese. Tikimės, kad ir pačios mokyklų bendruomenės kūrybiškai pažvelgs į šią akciją.
Apsisprendusias dalyvauti akcijoje mokyklas kviečiama registruotis SMLPC Vaikų sveikatos skyriuje elektroniniu paštu diana.aleksejevaite@smlpc.lt (tel. 8 5 236 0493) iki rugsėjo 16 d. Registruojantis reikia pateikti mokyklos paskirto atsakingo asmens kontaktus (atstovaujama mokykla, asmens vardas, pavardė, telefono numeris, elektroninio pašto adresas) bei informuoti, kada mokykloje planuojama vykdyti akciją.