
Spalio 30 dieną 18 valandą Vilniuje ant Tauro kalno įvyks ugnies skulptūrų renginys iš ciklo „Vilniaus legendos“. Jis pašvęstas protėviams, šviesiems mūsų gyvenimą kūrusiems mirusiesiems, nes didžiulės šiaudų skulptūros kuriamos Ilgių – Vėlinių metu. Skulptūrų autoriai Rytas Jonas Belevičius ir Stasys Juraška.
Belevičius savo kūrinį skiria daktarui Jonui Basanavičiui, o Juraška sukūrė „Tvardauskio bokštą“, taip įprasmindamas nuostabiai gražią ir nostalgišką kunigaikščio Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilę.
Ugnies skulptūrų reginį lydės muzika: dūdmaišiais gros Vytautas Linkevičius ir Gvidas Kovėra. Dainuos Vilniaus Kolegijos folkloro ansamblis „Želmuo“, vadovė Dalia Vaicenavičienė.
Kultūros įvykio idėjos autorė Eglė Plioplienė. Renginį remia Lietuvos kultūros fondas. Organizuoja VšĮ „Ugnis ir kaukė“.
Nuotraukoje matosi: ant degančio šiaudinio rombo lyg sulipę žvėrys. Tai lyg reikšmėje reikštų, kad sielų “kalbai” žmogiški žodžiai nereikalingi (t. y. beprasmiai).
” degs šiaudinės skulptūros protėviams atminti ” – nieko nesuprantu: tai kažkaip gerina atmintį ? Gal pagerbti ?
Vėl pyksite ant ‘kemblio’, bet rašau, kad PROTĖVIAI suprastų:
skulptūrà [lot. sculptura < sculpo — drožinėju, kalu], dailės šaka; tūrinis erdvinis dailės kūrinys (iš akmens, marmuro, medžio ar kitos patvarios medžiagos), vaizduojantis daugiausia žmogų, kai kada gyvūną, daiktą.
'skulptūros' negali būti šiaudinės….
ciklas [gr. kyklos — ratas, apsisukimas], raidos, temos, tipo atžvilgiu susijusių reiškinių, procesų grupė:
1. giminingų mokslų, disciplinų, temų grupė;
2. tematika ir kompozicija susijusių vieno autoriaus meno kūrinių grupė, turinti pavadinimą;
3. fiz. virpesių kiekio vienetas;
4. astr. laiko tarpas tarp 2 vienas po kito vykstančių reiškinių, pvz., Saulės aktyvumo Δ, Saulės Δ (28 m. praėjus, tos pačios savaitės dienos būna tą pačią mėnesio dieną), Mėnulio Δ (19 m. praėjus, tos pačios Mėnulio fazės būna tą pačią atogrąžinių metų dieną);
5. fiz. apibrėžtą pradžią ir pabaigą turintis vyksmas, procesas, pvz., šiluminis Δ (termodinaminis procesas, per kurį šiluminis kūnas grįžta į pradinę būseną).
„Vilniaus legendos“ – Vilniaus PADAVIMAI negali būti 'ciklu'…
'autoriai' – kūrėjai…
nostálgija [gr. nostos — grįžimas + algos — kančia, skausmas]:
1. tėvynės ilgesys;
2. ilgesingas idealizuotos praeities prisiminimas, apgailestavimas.
'nostalgija' daiktavardis…
'folkloro ansamblis' – tsrs laikais įskiepyta nesąmonė…
'idėjos' – sumanymo…
'organizuoja' – rengia…
Taigi, šiaudinės skulptūros – būna tik sapne. Bet ką tuo norima pagerbti? – Žygimanto Augusto Zygmunt II August 1564 m. tariamai perduotas Lenkijai teises į Lietuvą, ar 1569 m. atskyrimą nuo LDK ir prijungimą prie Lenkijos Volynės bei Palenkės kraštų. Gal visa tai teprimena Gėtės pastebėjimą, jog: „Iš visų piktadarių kvailiai yra žalingiausi: jie pasiglemžia ir mūsų laiką, ir nuotaiką“.