Vilniuje atidengta bronzinė garsiojo britų muzikanto Džono Lenono (John Lennon) skulptūra. Idėja taip pagerbti Johną Lennoną kilo žinomam fotomenininkui Sauliui Paukščiui, ją įgyvendino skulptorius Jonas Gencevičius. Ant granitinės kolonos stovinti bronzinė skulptūra vaizduoja muzikanto veidą, kurio vieną akį dengia gėlės žiedas. Skvere Mindaugo gatvėje, šalia „Oslo namų“ kvartalo iškilęs meno kūrinys turėtų tapti ne tik miestiečių, bet ir sostinės svečių traukos centru.
„Kaip miesto meras ir kaip vilnietis, džiaugiuosi, kad aktyvus kultūrinis, socialinis miesto gyvenimas išsiveržia už Senamiesčio ribų. Tai, kad pasaulinio garso atlikėjo skulptūra atsirado ten, kur susijungia senasis ir naujasis Vilnius,
reiškia jog visi tampame atviresni pasaulio moderniajai kultūrai. Neabejoju, kad ši vieta taps nauja daugybės Lietuvos ir užsienio turistų traukos erdve“, – skulptūros atidengimo renginyje sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Skulptūra taiką ir harmoniją propagavusiam legendinės roko grupės „The Beatles“ lyderiu Dž. Lennonui iškilo aktyvių vilniečių, susibūrusių į Dž. Lennono atminimo įamžinimo komitetą, iniciatyva. Idėjos autorius Saulius Paukštys tikino, kad britų muzikanto ir Lietuvos sostinės ryšys yra simbolinis, nors Dž. Lennonas Vilniuje niekada nesilankė.
„Ši skulptūra – ne tik pagarbos ženklas menininkui, kuris savo kūryba propagavo taiką ir harmoniją. Ji atskleidžia, kad Vilnius – demokratiškas ir kosmopolitiškas miestas, kuriame menininkai gali įgyvendinti drąsias savo idėjas, kokios jos bebūtų, kuriame visada atsiras vietos pasauliniams simboliams. Dž. Lennonas yra tam tikros epochos, revoliucijos ženklas, laisvės simbolis, svarbus ir Lietuvai – „bitlų“ muzika okupacijos laikais simbolizavo laisvę“, – sakė S. Paukštys.
Idėja pastatyti paminklą Dž. Lennonui S. Paukštys su bendražygiais puoselėjo jau du dešimtmečius, o ši idėja visuomenei pristatyta 2013 metais. J. Lennono skulptūrinį portretą kūręs skulptorius J. Gencevičius rado muzikanto jaunystės laikų nuotrauką, kurioje šis – su gėlės žiedu akyje. J. Lennoną fotografavo geras grupės „The Beatles“ bičiulis Robertas Vaitakeris (Whittaker).
Iš bronzos išlieta britų muzikanto galva sveria apie 100 kilogramų. Ji pritvirtinta ant pusantro metro aukščio granitinės kolonos, sveriančios 300 kilogramų. Menininkai juokauja, kad palietus dainininko akį dengiančią gėlę, pildosi norai. Dž. Lennono garbei iškilo ne tik skulptūra, jo vardu pavadintas ir pats skveras „Oslo namų“ kvartale.
„Džiaugiamės, kad vieta legendinės asmenybės skulptūrai atsirado Naujamiestyje, atgyjančiame ir vis daugiau patrauklių bruožų įgyjančiame rajone. Mūsų tikslas ‒ bendromis jėgomis sukurti naują traukos centrą ir plėsti miesto kultūrinį akiratį už Senamiesčio ribų. Neabejojame, kad šią vietą beveik pačiame sostinės centre atras ne tik miesto gyventojai, bet ir Vilniaus svečiai – Dž. Lennono skulptūra tikrai bus įtraukta į jų maršrutus“, – sakė bendrovės „Selvaag“, vystančios „Oslo namų“ projektą, vadovas Egidijus Damulis.
Pasak jo, tarptautinė kompanija remia menininkus visose šalyse, nes jų kūriniai puoselėja miestą, padeda sukurti patrauklias erdves gyventojams ir lankytojams.
Tiek Dž. Lennonas, tiek jo žmona, žymi menininkė Yoko Ono, prisidėjo prie „Fluxus“ meno judėjimo, kurio pradininkas buvo lietuvių kilmės menininkas Jurgis Mačiūnas. Dėl šios priežasties „Oslo namų“ meno erdvėje atidaryta speciali paroda „John Lennon ir „Fluxus“ – John Lennon ir Vytenis Jankūnas, NYC“.
Gerai dar, kad ne Leninui.
Be abejo, kadangi šis veikėjas yra itin daug nusipelnęs Lietuvai ir nepaprastai tampriai su ja susijęs, toks paminklas tiesiog būtinas. Be to, jo pastatymas rodo, kad šios idėjos autoriai ir Vilniaus meras – ne kvaili tuščiagalviai svetimybių besivaikantys menkystos, o modernios Lietuvos kultūros puoselėjimu besirūpinantys profesionalai. Siūlyčiau dar pastatyti paminklą F. Merkuriui – irgi nusipelnęs muzikantas, irgi britas (na, tam tikra prasme). O jei dar pridėjus kokį jo lytinio elgesio ypatumus pabrėžiantį akcentą, tai būtų pademonstuotas ne tik atvirumas pasauliui, bet ir ištikimybė vakarietiškoms-europinėms vertybėms. Tiesą sakant, reiktų nuversti visas retrogradiškas su lietuviškumu susijusias skulptūras, rodančias mūsų provincialumą ir atsilikimą – ir pakeisti jas moderniomis, progresyviomis, kosmopolitinėmis, kad visi matytų, jog esame ne kažkokie ten lietuviai, o EUROPIEČIAI beigi PASAULIO PILIEČIAI! Ir turistų taip daugiau pritrauktume – nes juk jie atvažiuoja ne su svetima kultūra susipažinti, o SAVO kultūros pavyzdžių ieškoti. Čia tas pats, kaip kurti visokių liaudies patiekalų restoranus, užuot pristeigus kuo daugiau McDonalds ir Hesburger. Gi akivaizdu, jog mūsų visų tikslas – užtikrinti, kad būtent užsieniečiai, o ne vietiniai čia jaustųsi kaip namuose. Taigi, draugai – pirmyn, į Europą, į pasaulį!
Ačiū už puikų sarkazmą!
Taikliai. Bet manau , kad tai ne tik pasišaipymas , o mirtinos ligos nustatymas ir ji taip įsigalėjo Lietuvos kūne , kad mūsų kelias tik į m – irtį.
Kam tas brūkšnelis paskutiniame žodyje? Gal koks žydas esi, kad “netari vardo be reikalo”?
Aha, ir kuo jis cia taip nusipelne Lietuvelei? Zappa, Lenonas… tikrai iskilus daug nusipelne asmenys… Ka ten Basanavicius, Vydunas…
Nepilnavertiškumo kompleksas. Tik tiek dar gerai, kad nestato paminklų prostitutėms, vaginoms, kaip Čekijoj, pedofilams-vaikų kankintojams kaip Norvegijoje…