Šeštadienis, 19 liepos, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Mokslo metų pradžios sutiktuves apkartina ligos

www.alkas.lt
2014-08-25 11:46:44
0
Immunize-utah.org nuotr.

Immunize-utah.org nuotr.

Immunize-utah.org nuotr.
Immunize-utah.org nuotr.

Artėjant rudeniui daugelis tėvų suka galvą ne tik dėl to, kaip aprūpinti vaikus mokyklinėmis prekėmis, bet ir kaip apsaugoti juos nuo ligų, pastebi gydytojai ir vaistininkai. Jų teigimu, vasarą beveik nesirgę, sugrįžę į darželius ir mokyklas, mažieji kone masiškai pradeda sloguoti, kosėti, neretai juos užklumpa ir kitokios negandos, pavyzdžiui, utėlės. Tad specialistai pabrėžia, kad profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas prieš mokslo metus tikrai yra naudingas ir labai svarbu, tai atlikti kuo anksčiau, ne tik, kad negaišti laiko eilėse, bet ir dėl vaikų sveikatos.

Gydytojų teigimu, Lietuvos vaikų sergamumas baigiantis vasarai tradiciškai didėja. Dažniausiai tai rodo, kad mažylių imunitetas nesugeba susidoroti su žalingu aplinkos poveikiu, virusais ir bakterijomis. „Viena pagrindinių vaikų sveikatos bėdų rudeniop – kvėpavimo organų ligos. Čia kalta nepakankamai subrendusi imuninė sistema. Nors daugelis mano, kad šiomis ligomis dažniausiai susergama peršalus, tačiau iš tiesų dažniausia priežastis – bendravimas su negaluojančiais aplinkiniais, mat peršalimo ligos – itin užkrečiamos. Todėl rudenį, išleidžiant mažylius į darželius ar pirmąsias klases, reikia imtis visų įmanomų priemonių, kad kiltų kuo mažiau rūpesčių dėl jų sveikatos“, – sakė  šeimos gydytoja Greta Latakė.

Pasak gydytojos, dėl nepakankamo imuniteto vaikus nepaliauja pulti alergijos. „Alergija yra XXI a. rykštė. Ji vaikus plaka dažniau nei suaugusiuosius. Pavyzdžiui, alerginę slogą, akių simptomus dažnai sukelia žydintys augalai, įvairios gėlės, taip pat šienaujama žolė. Ne ką retesni ir įvairūs vabzdžių įkandimai bei įgėlimai. Labai dažnai vaikus išberia, jiems pasireiškia alerginis dermatitas“, – teigė G. Latakė.

Specialistai išskiria keletą dalykų, kurie veiksmingai padeda stiprinti vaikų imunitetą. „Vienas svarbiausių jų – grynas oras ir fizinis aktyvumas. Tiek pasivaikščiojimai, tiek sportavimas, lakstymas, kiti fiziniai žaidimai padeda grūdintis ir didina atsparumą ligoms. Tam idealiausia vieta yra už miesto ribų, kur yra mažesnė ligas sukeliančių bakterijų koncentracija. Svarbus ir tinkamo drėgmės lygio užtikrinimas. Jei namuose nepakanka drėgmės, džiūsta oda, burnos gleivinė, didėja nosies užgulimas bei tikimybė susirgti kvėpavimo ligomis. Todėl reikėtų pasirūpinti, kad namuose ar bent vaiko kambaryje būtų tinkamas drėgmės lygis – jei oras pernelyg sausas, galima tiesiog pastatyti indą su vandeniu“, – sakė vaistininkė Jūratė Švarcaitė.

Vaistininkai taip pat priminė, kad stiprus imunitetas neatsiejamas nuo pilnavertės mitybos. „Švieži vaisiai ir daržovės – pagrindinis imuninei sistemai reikalingų vitaminų šaltinis. Taip pat rekomenduojama gerti ežiuolių, aviečių, ramunėlių, medetkų arbatos. Vertėtų nepamiršti ir kalcio svarbos vaiko organizmui – pastarosios medžiagos daugiausiai yra pieno produktuose“, – sakė J. Švarcaitė.

Vaistininkė atkreipė dėmesį, kad posakis „visos ligos – nuo nervų“ galioja ir vaikams. „Tad būtina užtikrinti, jog mažylio nervinė sistema nepersitemptų. Tam reikalingas pilnavertis poilsis ir pakankamai miego. Imunitetą padeda stiprinti ir prevenciniai preparatai. Šiuolaikinė jų pasiūla leidžia parinkti konkretiems poreikiams pritaikytą priemonę. Žinoma, geriausia dėl jų pasitarti su gydytoju ir vaistininku. Nuo tam tikrų ligų gali efektyviai apsaugoti skiepai. Tačiau skiepytis būtina dar prieš peršalimo ligų periodą“, – teigė J. Švarcaitė.

Ji pridūrė, dažnai vaikai pamiršta apie higienos svarbą ir būtinybę, tad jiems nuolat reikia priminti apie rankų plovimą, kad netektų susidurti su viduriavimu ar pykinimu. „Taip pat net ir pačių tvarkingiausių namų atžalos po atostogų, kurias praleidžia ne namie, kontaktuodamos su kitais vaikais, labai dažnai namo parsiveža nepageidaujamų parazitų – utėlių. Sužinojus apie pedikuliozės protrūkį vaiko aplinkoje – mokykloje, stovykloje, kaime – reikia apžiūrėti vaiko galvos odą. Radus parazitų, kreiptis į vaistinę ir imtis tinkamo gydymo. Vertėtų pažymėti, kad galvinės utėlės be šeimininko, t.y. žmogaus gali išgyventi iki 48 val., svarbu nepamiršti ir aplinkos, daiktų, skalbinių priežiūros“, – aiškino J. Švarcaitė.

Šeimos gydytojos G. Latakės tvirtinimu, daugelį sveikatos bėdų galima išspręsti ar joms užkirsti kelią prieš naujų mokslo metų pradžią profilaktiškai tikrinant ikimokyklinukų bei mokyklą lankančių vaikų sveikatą.

„Dabar galiojanti tvarka numato, kad vaiko sveikatos tikrinimo pažyma galioja 1 metus. Pavyzdžiui, jei sveikata buvo tikrinta pavasarį, tai tokia pažyma galioja iki kitų metų pavasario ir naujos daryti prieš naujus mokslo metus nereikia, jei einama į tą pačią mokyklą. Jei vaikas pakeičia mokyklą prieš rugsėjo 1-ąją, tai būtina patikrinti sveikatą ir į naują mokyklą pristatyti sveikatos pažymą. Todėl jei reikalingas sveikatos patikrinimas ir sveikatos pažyma, tuo galima pasirūpinti jau dabar, kad vėliau nereikėtų gaišti laiko eilėse“, – pabrėžė G. Latakė.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Slaptos Veneros „dovanos“ apkartina santykius
  2. Vaikų higienos įpročiai ir nešvarių rankų ligos
  3. Reumatinės ligos – viena didžiausių pasaulio sveikatos problemų
  4. Užsikrėtusiųjų tymais daugėja: registruojami nauji šios infekcinės ligos atvejai
  5. Keliautojų ligos ir jų profilaktika
  6. Kad atostogų nesugadintų ligos
  7. Širdies ligos – jau ir 30-mečių rykštė
  8. Būsimųjų mamų tyko infekcinės ligos
  9. Ar vakcinomis valdomos ligos taps nevaldomos?
  10. Erkių pernešamos ligos ir jų tyrimų rezultatai
  11. Kipre nustatytas Niukaslo ligos atvejis
  12. Įtariamas retos užkrečiamosios ligos – juodligės atvejis
  13. Erkės užkrėstos Laimo ligos sukėlėjais (nuotraukos)
  14. Herpes virusų sukeliamos ligos: pūslelinė ir vėjaraupiai
  15. Lėtinės neinfekcinės ligos – rimta grėsmė žmogaus išlikimui

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pasirinkite kategoriją

    Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

    Naujienos

    Vyksta Žagarės Vyšnių šventė
    Kultūra

    Vyksta Žagarės Vyšnių šventė!

    2025 07 19
    Dviračių takas
    Lietuvoje

    Radviliškyje atsiras 15 kilometrų naujų dviračių takų

    2025 07 18
    Smiltynės perkėla
    Lietuvoje

    Smiltynės perkėlos laukia pertvarka

    2025 07 18
    Maistas, maisto ruošimas
    Lietuvoje

    Aštuoniose mokyklose vaikai permokėjo už maistą

    2025 07 18
    Kelias Vilnius–Kaunas–Klaipėda | vialietuva.lt nuotr.
    Lietuvoje

    Tvarkomas kelio Vilnius–Kaunas–Klaipėda ruožas prie Kryžkalnio  

    2025 07 18
    Dviračių saugykla
    Gamta ir žmogus

    Per 2 metus sostinėje atsiras per 100 dviračių saugyklų

    2025 07 18
    Birštonas. Vytauto parkas | voruta.lt nuotr.
    Lietuvoje

    Ministerija siūlo atnaujinti kurortinio statuso reikalavimus

    2025 07 18
    Automobilis BMW
    Gamta ir žmogus

    Greičio mėgėjų įpročiai nesikeičia

    2025 07 18

    SKAITYTOJŲ PASTABOS

    • Rimgaudas apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
    • Rimvydas apie Saulės energija galima naudotis ir bute
    • Rimvydas apie A. Juodpusis. Šaknys. Medžio ir Žmogaus…
    • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai

    NAUJAUSI STRAIPSNIAI

    • Vyksta Žagarės Vyšnių šventė!
    • Įdomioji matematika: ką pajūryje žmonės perka dažniau ir gausiau
    • Kokios patirtys laukia Londone?
    • Daugėjant ryšio trikdžių, telefone atlikite vieną veiksmą

    Kiti Straipsniai

    Telefonas

    Atotrūkis nuo technologijų – į naudą sveikatai

    2025 07 19
    Sveikata

    Sveikatos paslaugų apmokėjimo pakeitimus tirs teismas

    2025 07 16
    Vaikai

    Atostogos vaikams – vasaros iššūkis tėvams

    2025 07 14
    Alergija

    Alergijos vis labiau jaunėja ir dažnėja

    2025 07 14
    Sveikata

    Auga nutukimu sergančių vaikų hipertenzijos banga

    2025 07 13
    Kepsnys, Grilis

    Kur slypi didžiausi apsinuodijimų pavojai?

    2025 07 13
    Vaisiai

    Ar tikrai valgote tai, kas kūnui vasarą naudingiausia?

    2025 07 13
    Veidas, oda

    Kas labiausiai kenkia mūsų apsauginiam odos sluoksniui?

    2025 07 12
    Vanduo | newsgroup.org.uk nuotr.

    Kas išduoda skysčių trūkumą ir kaip sau padėti?

    2025 07 12
    Pinigai, biudžetas | pixabay.com, Bru-nO nuotr.

    SAM: medikų algos per 9 metus išaugo tris kartus

    2025 07 11

    Skaitytojų nuomonės:

    • Rimgaudas apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
    • Rimvydas apie Saulės energija galima naudotis ir bute
    • Rimvydas apie A. Juodpusis. Šaknys. Medžio ir Žmogaus…
    • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
    • +++ apie A. Juodpusis. Šaknys. Medžio ir Žmogaus…
     
     
     
     
     
    Kitas straipsnis
    Lietuvos karinis laivas „Jotvingis“ kartu su NATO junginiu lankėsi Taline

    Lietuvos karinis laivas „Jotvingis“ kartu su NATO junginiu lankėsi Taline

    Sekite mus Feisbuke

    Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
    Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
    Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
     Pradžia

    Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

    Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

    Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI

     

    © 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

    • Saulės arkliukai
    • Renginiai
    • Reklama
    • Turinys
    • Apie Alkas.lt
    • Paremkite Alką
    No Result
    View All Result
    • Naujienos
      • Lietuvoje
      • Baltų žemėse
      • Užsienyje
    • Nuomonių ratas
      • Lietuvos kelias
      • Lietuvos kūrėjai
      • Sekmadienio sakmė
      • Akiračiai
      • Lietuvos repolonizacijai – ne!
      • Moksleivių mintys
    • Kultūra
      • Etninė kultūra
      • Mes baltai
      • Kalba
      • Religija
      • Istorija
      • Kultūros paveldas
      • Menas
      • Architektūra
      • Literatūra
      • Kultūros politika
      • Šventės
    • Visuomenė
      • Pilietinė visuomenė
      • Politika ir ekonomika
      • Švietimas
      • Žmonės
      • Užsienio lietuviai
      • Ukrainos balsas
      • Žiniasklaida
      • Laiškai Alkui
      • Pareiškimai
    • Gamta ir žmogus
      • Gamta ir ekologija
      • Šventvietės
      • Energetika
      • Sveikata
      • Psichologija
      • Kelionės
      • Kylam
      • Įvairenybės
    • Mokslas
      • Mokslo naujienos
      • Technika ir technologijos
      • Astronomija ir kosmonautika
      • Mokslo darbai
    • Skaitiniai
      • Žinyčia
      • Lituanistikos klasika
      • Prieškario skaitiniai
      • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
      • Grožinė kūryba
    • Visi rašiniai