
Seime įregistruotas siūlymas keisti Lietuvoje galiojančią kino filmų indeksavimo tvarką, įtvirtinant galimybę patiems tėvams spręsti, kokius filmus gali žiūrėti jų vaikai iki 16 metų.
Atsižvelgiant į Seime užregistruotas Kino įstatymo pataisas, keičiamos „N-7“, „N-13“ ir „N-16“ filmų indeksavimo formuluotės. Pagal naują tvarką, jaunesnius nei atitinkamai 7, 13 ar 16 metų žiūrovus į seansus galėtų palydėti jų tėvai ar kiti suaugę asmenys. Tokiu būdu atsisakoma vienpusio draudimo žiūrėti filmus jaunesniems nei nurodyta.
„Įsakmūs draudimai dar niekam naudos nedavė – įstatymai turėtų kuo mažiau kištis į šeimų gyvenimą ir netrukdyti tėvams kartu su savo vaikais leisti laisvalaikio. Todėl prasminga suteikti patiems tėvams teisę spręsti, kokius filmus gali žiūrėti jų atžalos. Juolab kad yra ne vienas atvejis, kai vienas vaikams skirtas filmas žymimas „N-7“, o kitas kažkodėl – jau „N-13“. Priėmę pataisas išvengtume ir spekuliacijų“, – sakė siūlymą pateikęs R. Šimašius.
Seimo nario teigimu, šiuo metu saugodami vaikus nuo neigiamos informacijos akivaizdžiai persistengiame. „Nėra normalu, kai vaikams skirtas kinas yra pažymėtas „N-13“. Dėl to pasižiūrėti filmą norinčios šeimos atsisiunčia ir nelegalias kopijas. Net jei kažkam atrodo, kad kino juostoje yra scenų, dėl kurių tinkamumo jaunesniems vaikams reikia suabejoti, galutinis sprendimas turi būti tėvų, o ne valdžios. Filmų indeksavimas turėtų išlikti kaip rekomendacija“, – sakė R. Šimašius.
nesutinku.
Ženklinimas turi išlikti nes ir tėvai ne visi geba įvertinti pavojų vaiko psichologijai ar tolimesnei vaiko raidai.
Paprastai tėvai stebi tuos žymėjimus ir jais vadovaudamiesi priima sprendimus jei laida,spektaklis,koncertas ar kino juosta nežinoma,kad nepadaryti klaidos..Vietoje to ,kad sustiprinti atsakomybę tų žymėjimų,nes kartais su ženklu-13 būna scenų neadekvačių vaiko amžiui jie tampa paleisti visai ir sudaromos sąlygos teikti klaidinančią ar visai neteikti informacijos, nesilaikyti vaiko apsaugos nuo neigiamos įtakos.Galima skaityti apsaugos nuo neigiamos įtakos įstatymas gudriai visaip neutralizuojamas .Ne visada tėvai adekvatūs ir įvertinti grėsmes vaiko psichologijai.Kažkas parašė straipsnį,kad negali nueiti su mažamečiu į filmą nes ženklas n-13 ir iškart teikimas seime?:) .Šimašius ir liberalų dalis toliau estrelinių ir psichologinio vaiko iškraipymo programas galimai apgaubia rūpesčiu ir įgyvendinimu?.
> nesutinku.
> Ženklinimas turi išlikti nes ir tėvai ne visi geba įvertinti pavojų vaiko psichologijai ar tolimesnei vaiko raidai.
> Ne visada tėvai adekvatūs ir įvertinti grėsmes vaiko psichologijai.
Tai kuo tada jūs skiriatės nuo estrelinių – anie irgi mano, kad tėvai daugeliu atvejų patys nepajėgūs tinkamai auklėti vaikų ir visaip kišasi. Beje, o ar tie mūsų cenzoriai visi turi tinkamą psichologinį išsilavinimą ir ar ten tinkamai atstovaujamos visos pagrindinės psichologijos mokyklos :-)?
> Kažkas parašė straipsnį,kad negali nueiti su mažamečiu į filmą nes ženklas n-13 ir iškart teikimas seime?:)
To paties filmo skirtingos dalys eina su skirtingu ženklinimu, todėl ir buvo straipsnis. Beje, pats filmas (Hobitas) yra knygos, tikrai skirtos vaikams, ekranizacija.
Tikiuosi jūs būsite nuoseklus ir pareikalausite uždrausti brolių Grimų pasakas – jose juk tiek žiaurumo. Anderseną – irgi uždrausti. Šarlio Pero, turbūt, net vardą reiktų uždrausti minėti – daugelį populiariausių pasakų sukūrė juk jis. Lietuvių liaudies pasakas irgi reiks gerokai prasijoti – kad ir ta pati “Eglė žalčių karalienė” tikrai pernelyg žiauri vaikams. Nuo kokio amžiaus ją leisti skaityti – nuo 16 metų, 18 ar 21-ų :-)?
Manyčiau, kiek nekorektiškas lyginimas: komentatorius “mintis” gana aiškiai pasakė, kad tėvai linkę vadovautis ženklinimu, kai NEŽINO pateikiamos medžiagos turinio. Kad tuos žymėjimus reikia reguliuoti, nes tikrai nesąmonių būna – kitas reikalas. O dėl Hobito – ne toks jau jis ir vaikiškas, o kai kurios scenos (pvz. didžiulių vorų užpuolimas) tikrai gali vaikus išgąsdinti – ypač atsižvelgiant į tai, kad naudojama siaubo filmų technika: pvz. staiga prieš pat nosį iššoka dantingas voro snukelis (lydimas atitinkamų garso efektų). Šio konkretaus filmo atveju N-13 žymėjimas kaip tik tinkamas.