Šiemet jau trečius metus rudens pradžioje Ukrainoje, Kryme vyko „Senosios tradicijos ir kultūros puoselėtojų“ šventė. Rengėjų kvietimu joje teko lankytis ir man šių eilučių autoriui. Buvo įdomu sužinoti, kaip kaimyninių rusų ir ukrainiečių senąją pasaulėžiūrą ir gyvenseną gaivina šių dienų slavai. Teko patirti, kiek bendrumo ir skirtumų yra su baltiškos tradicijos kelių ieškojimais.
Dalyviai
Į kasmetinį suvažiavimą susirinko įvairių sambūrių ir draugijų, besijungiančių senosios slaviškos pasaulėžiūros pagrindu, vadovai iš Ukrainos ir plačiosios Rusijos. Ne vienam teko keliauti tūkstančius kilometrų, kad keletą dienų praleistų kartu ir pasidalintų žiniomis bei pasisemtų naujos patirties. Į Kryme surengtą festivalį suvažiavo apie du šimtai žmonių. Nors dalyviai buvo skirtingų profesijų, tačiau visus jungė pasiryžimas savo gyvenimo būdą susieti su senąja iš protėvių paveldėta kultūra. Kad judėjimas turi ateitį rodė dalyvių įvairialypė patirtis, besijungianti su jaunatvišku užsidegimu.
Sveikas gyvenimo būdas
Maloniai nuteikė tai, kad slavai senąją pasaulėžiūrą yra susieję su sveiku gyvenimo būdu. Kiekviena diena prasidėdavo Saulės pasveikinimu ant Juodosios jūros kranto, besimankštinant ir sveikinant Saulę giesmėmis bei mantromis. Dienos metu buvo galima pasimokyti įvairių atstatytų ar naujai sukurtų slaviškų kūno lavinimo ir sveikatinimo būdų. Keletas vadovų mokė slaviškų gynybos būdų naudojant kalavijus, pagalius arba apsiginant plikomis rankomis. Maitintis teko sveiku augaliniu maistu. Džiugu buvo patirti, kad slavų senosios kultūros puoselėtojai yra kartu ir blaivaus gyvenimo būdo atstovai.
Mokymai
Vienu metu vykdavo kelios paskaitos ir užsiėmimai, kur buvo galima įgyti daugiau įvairių senosios slaviškos kultūros žinių ir pasimokyti, kaip jas taikyti savo ir bendruomenės gyvenime. Daugelis dalyvių vietovėse, iš kurių atvyko, turi senosios slaviškos pasaulėžiūros bendruomenes, su kuriomis pastoviai atlieka apeigas sekmadieniais šventyklose gamtoje, švenčia kaip ir baltai aštuonių pagrindinių kalendorinių Saulės švenčių ratą, papildomą ir šalutinėmis šventėmis. Reikšmingą vietą gimtojoje pasaulėžiūroje užima liaudies dainos ir rateliai.
Vardai
Iš karto jaukiai nuteikia, kai aplinkui žmonės viens kitą vadina skambiais senoviniais slaviškais vardais. Vardo prigimčiai teikiama didelė reikšmė. Tie, kam tėvai nesuteikė slaviško vardo, įsišventindami į senąjį tikėjimą, gauna antrąjį slavišką vardą, kuriuo kreipiamasi bendraminčių būryje.
Apeigos
Kasdien vidurdienį susirinkę dalyviai, pasipuošę tautiniais rūbais, eisenoje nešini apeigų aukomis ir reikmenimis, žygiuodavo į apeigų vietą. Jas apie dvi valandas vesdavo vyrai, Saulės aukščiausio pakilimo metu. Jų metu aukojami grūdai ir pienas slavų dievams, atliekami magiški veiksmai su kalavijais, kirviais ir kūjais, norintys buvo įšventinami į senovės slavų tikėjimą, suteikiami slaviški vardai. Sekmadienį įvyko tuoktuvių apeigos, sutuokta jauna pora, surišant jaunųjų rankas su lininiu rankšluoščiu ir apvedant apie šventą ugnį.
Bendruomenės
Dalyviai atstovavo įvairias bendruomenes. Norėtųsi atskirai papasakoti apie vieną apeigas vedusią bendruomenę iš Popovkos kaimo netoli Maskvos.
Tai žmonės, kurie prieš 15 metų susibūrė kaime, nusipirko žemės, ją dirba ir iš jos pragyvena. Visas pajamas deda į krūvą, jų panaudojimą aptaria susirinkę, kartu maitinasi – tikra darni šiuolaikinė komuna. Išskirtina yra tai, kad jie labai gilinasi į senąją slavišką pasaulėžiūrą ir gyvena pagal jos tradicijas. Turi pasisiuvę puikius tautinius rūbus, puoselėja liaudies amatus, labai gerai dainuoja senovines rusų dainas. Tačiau jie gyvena neužsidarę tik sau. Į jų rengiamas kalendorines šventes vyksta šimtai maskviečių, jie važinėja po šalį skleisdami senąją slavišką kultūrą.
Baltiška tradicija
Ukrainoje jau nelikę slaviškų kanklių –„guslių“ gamybos meistrų, tačiau noras jomis skambinti yra senosios tradicijos bendruomenėse. Todėl keletas vyrų noriai ėmėsi mokytis ir įvaldė kankliadirbystę. Vakarais festivalio dalyviai sukosi lietuviškų šokių sukūryje, o apeigų metu traukė lietuviška sutartinę „Rimo tūto“. Baltiška kultūra čia buvo vertinama kaip seniausia ir gyvybingiausiai išsilaikiusi tradicija Europoje.
Išlikimas
Šventėje vyravo vieningos nuostatos, kad globalėjančiame šiuolaikiniame pasaulyje įveikti iššūkius, atsilaikyti prieš vartotojišką ir naikinančią gyvenseną galima tik gyvenant sveikai, darnoje su gamta, remiantis gyvybinga gelmine pasaulėžiūra. Suvokta, kad kuo giliau žvelgiame į praeitį, tuo arčiau viena kitos yra ir skirtingų tautybių atstovų senųjų pasaulėžiūrų tradicijos. Prieita bendro sutarimo – būtina bendradarbiauti ir viens kitą palaikyti tarptautiniu mastu, kad būtume stiprūs ir galėtume gyvuoti.
Viskas šaunu Valdai,tik svetimžodžius reiktu pakeisti 🙂
http://lt.wikipedia.org/wiki/Tradicija
http://lt.wikipedia.org/wiki/Kult%C5%ABra
„Senosios tradicijos ir kultūros puoselėtojų“
🙂
Dar nebaigė skaičiuot balsų o jau keliais į slavų pusę.Ankščiau kažkokia Salomėja suokė apie slavų gerovę šiandien V.Rutkūnas.
Kaip šaunu žinoti, kad artimiausi mums “senovėstradiciškai”, tuo pačiu dvasiškai ir kultūriškai kaimynai slavai tebenori su mumis bendradarbiauti. Kaip šaunu, kad dar tiek daug baltų ne tik moka slavų kalbas, bet ir savo vaikus skatina jas mokėti. Nes ESojūzui- dar labai toli lig to, kaip žemelę suvokia rusai, ukrainiečiai, baltarusai, baltai. O pasaulio tolimesnės raidos kryptis- būtent tokia, kaip minėtos šventės dalyvių nusiteikimas. Sveikinu ir baltai pavydžiu lietuviukams, toje šventėje sudalyvavusiems.
. Slavų subinlaižiai jau kelias iš kapų.
Graži šventė , džiugu širdyje, vien matant nuotraukas…
Gerbiamieji zmones, stai arteja antrasis rinkimu turas, nepaskubekime “lengvai” nubalsuoti uz desiniuosius. Desinieji kuo pasirupino, tai turciu gerove ir patys uzsiimantys korupcija, islaidavimu (nors daug sneka apie taupuma). Koncervatoriu kietakaktiskumo deka, mes gyvename tarsi ruosimosi karui… su Rusija salygomis. Uzuot pasistenge kuo normaliau bendrauti su kaimynais is Rytu, TS is visu jegu ginkluojasi, net atomine nori “uzkabinti” mums ir musu vaikams. Ir vardan ko??.. Del kazkokios paranoiskos baimes, del rusofobijos??.. Bet kuom cia deti Lietuvos zmones??? Mes pavargome gyventi nuolatines kurstomos itampos ir eskalacijos atmosferoje… TODEL BALSUS A T I D U O K I M E UZ KAIRIUJU BLOKA!!
Mielas autoriau, ar jau tiek nupušot, kad nematot su kuo susidedat? Kokias “senasias” tradicijas slavai puoselėja Kryme? Tiek pat “senas” jie gali užsinorėti papuoselėti Petrapily, Karaliaučiuje ar Palangoje. Nes slavai per amžius mums jaučia anot jūsų tiek bendrumo, kad nelabai ir besupranta, kur jau svetimas kiemas, kuriame jų “tėvynės jausmas” turėtų baigtis.
Bet panašu, kad panašiai vyksta ir Lietuvoje…: kai kalbama apie paveldo išlikimą ir tęstinumą, visada reikia kalbėti tik apie ikikrikščioniškąjį. O šiai dienai – nepasiduodantį krikščionybei.
Puikus straipsnio siūlymas susidraugauti su Slavais. Straipsnio autorius nenusikalbėjo nei viename sakinyje.
“Prieita bendro sutarimo – būtina bendradarbiauti ir viens kitą palaikyti tarptautiniu mastu, kad būtume stiprūs ir galėtume gyvuoti.”
—
Valdui Rutkūnui siūlau surinkti visų dieviškų lietuvių koor dinates susisiekimui, ir kviesti žmones bendrai. O gal užtenka tik kažkur inter nete paskelbti, ir patys susiras, jei norės?
Visi pagoniški dievai apšvieskit Vilmantui razumėlį, lietau nuplauki jo drobinį kostiumėlį. Ar nesupranti, kad tai putino ( dar stalino iškelta idėja suvieniti slavus) strategija.Ko lėkė ruskių vyr. popas į lenkiją. O mes esam mažas lopinėlis prie jūros kuris maišo ir kuri bet kokiu budu reikia įtraukti į šį žaidimą.Juk ten nuotraukose ka tik buve komunistai komsomolcai, spaliukai, pionieriai.Ištirpsim slavų jūroj.Čia tavo ne Lietuviškas ir ne pagoniškas komentaras.
Galbūt dalis baltiškos “rusenančios” tiesos yra, ir tai erdvė pamąstymui – vėl nesurusėti. Be to, giminingi ir istorijos nuskriausti latviukai pasibroliavimui artimesni… . Tu teisus.
—
Tačiau stebina, atkreipk dėmesį, nuotraukose matyti, kaip jie šauniai apsirengę. O mūsuose didesnė dalis baltiškų žmonių būtų su JAV darbininkų KLAS džin’ sais ir kapišonais striukiniais. Tai vo matai, yra ko vieniems iš kitų pasimokyti.
Na tamsta, aš irgi buvau ir spaliuku ir pionieriu, bet iki komjaunuolio nedatraukiau, nes perversmas jau įvyko, bet aš tuom metu savęs nesiejau su esama santvarka, aš buvau savimi, tik dėl kitų norų nešiojau taip vadinamą išorinę atributiką, o viduje visai kitas žmogus buvau, čia tas pats kas tipo kai lietuvius apkrikštino tai jie nepatapo krikščionimis jie tarsi buvo aprengti krikščioniškais apdarais, bet viduje tai liko ikikriščioniški žmonės visaip tam slapta ar viešai priešinęsi. O su rytais reikia sudraugauti ir aplamai su visais reikia sudraugauti iki tam tikro lygio, kad nebūtų pažeistos vienų ar kitų teisės. Aš pats bedravau su tais iš Krymo žmonėmis ir jie visai nuo politikos yra atsiskyrę, juos gi saugumas stebi kaip jie sakė. Tad nereikia slavų žmonių bijoti, rusų valdžia ir rusų žmonės yr du skirtingi dalykai. Čia tas pats kas išvažiuojantys ar kurie lieka keikia Lietuvą kaip lietuvoj blogai, bet yra skirtumas Lietuvoj yra gerai, bet netikusi mūsų valdžia, nes kai kalbama, kad Lietuvoj blogai tai tai vadinas, kad ir patys lietuviai yra netikėliai ne tik jų valdžia, noras galima ir taip yvardinti, kad didžioji lietuvių žmonių dalis irgi yra netikėliai ypač tie kurie visko pertekę, o bedavoja kaip blogai čia pas mus gyventi. 🙂
Lietuviai, kuom kaltas rusas, kad jis gime rusu ir panasiai? Jeigu busime tik uzsispyre “oziai raguoti” (kas panasu i koncervatorius), tai nusikonfrontuosime su Rusija iki begalybes, nors as manyciau, kad butu p a t s m e t a s ATITIRPINTI LEDUS: IR NELAUKIANT, KOL PUTINAS NULIPS NUO RUSIJOS SOSTO..
это великолепно!
Pasirodo ir etninės kultūros srityje neapsieinama be įtartinos politikos.Pradžioje peršama baltų draugystė su slavais;vėliau tariami atradimai,kad baltai ir slavai yra labai giminingos tautos ir t.t.. Ar čia nebandoma eiti pagal Rusijos carų sukurtą legendą,kad lietuviai ir latviai yra tik tam tikru lygiu suvokietėję rusai?
Šiai tai slavai mus įpratę vadinti miško broliais. Tie keliasdešimt kirvukais ginkluotų žmonių palankumas praktiškai nieko nelemia. Tūkstančius kartų daugiau yra slavų, kurie sako kad mes esam pribaltai su sostine Ryga.
Labai gerai , tik kodėl Kryme? Šita žemė niekada nebuvo slavų . Chazarai, pečenegai, poloviečiai, totoriai – visi jie buvo tiurkai. Prie Rusijos Krymas galutinai prijungtas tik XIX a. viduryje.
Labai gerai , tik kodėl Kryme? Šita žemė niekada nebuvo slavų . Chazarai, pečenegai, poloviečiai, totoriai – visi jie buvo tiurkai. Prie Rusijos Krymas galutinai prijungtas tik XIX a. viduryje.