Pirmas mano įspūdis apie Karaliaučiaus (Kaliningrado) žemę buvo slegiantis. Sovietinės armijos rezervistus iš Pabradės pratyboms išvežė į šiuos dyklaukius, kurie nuo karo nebuvo matę artojo plūgo, o poligonuose žiojėjo sviedinių išraustos duobės, sugriuvę apkasai, kur ne kur išsimėtę kaimeliai priminė Rusijos baudžiavos laikų provinciją.
Buvo pažliugęs kovas, miegojome palapinėse ant šlapių šakų, rytą reikdavo gilinti įšalusią apkasų žemę, o kartą pakraupę stebėjome, kaip dumblinoje gilioje baloje skęsta rusiškas tankas su lietuvio karininko vadovaujamu ekipažu…
Jam niekas negalėjo padėti…
Kaliningrado sritis iki šiol tebėra vienas didžiulis Rusijos poligonas, kuris Maskvai svarbus ne ekonomine ar socialine prasme (čia gi 1991 m. buvo įsteigta Laisvoji ekonominė zona, o ją 1995 m. panaikinus, 1996 m. įstatymu buvo įteisinta Ypatingoji ekonominė zona (YEZ), kuri pradėjo veikti 2006-aisiais su 10 metų pereinamuoju laikotarpiu), o kaip strateginis forpostas prieš Vakarus.
Ir štai šis daugiau kaip 15 tūkst.kv. km plotas su 938 tūkst. gyventojų dabar traukia išskirtinį dėmesį.
Kokį? Neskubėkime. Priminsiu tik tai, kad neseniai Nepriklausomybės akto signataras, filosofas R.Ozolas viename laikraštyje išreiškė nuomonę, kad vietoj Kaliningrado srities reikia įsteigti nepriklausomą „Baltijos respubliką“, taip kraštą gražinant į Europą…
Kita vertus, vis pasigirsta balsų, jog sritį reikia perimti Lietuvai, ir toks perėmimas būtų neteisėtų Potsdamo susitarimų revizija, tai yra „teisėtas aktas“.
Tad į klausimą „Kam mums tas Karaliaučius?“ taip pat neskubėkime atsakyti. Juolab, kad atsakymas ne toks paprastas.
Šiaip jau Kaliningrado srities, kaip Rusijos eksklavo, teisinis statusas labai jau abejotinas. Minint paskutinės iš trijų Potsdamo konferencijos 60-ąsias metines (ji šalia Berlyno vyko 1945 07 17 – 08 02), tarptautinės teisės ekspertas Dainius Žalimas teigė, kad „jei tų Rytų Europos teritorijų užėmimas nebūtų paliktas Sovietų Sąjungos įtakos zonoje, alternatyva buvo tik kitas karas. Vakarai nusprendė palaukti, kol sovietų imperija pati subyrės, ir tai pasiteisino, tik ne taip greitai“.
Kad neprasitęstų karas (Vakarai nuogąstavo, kad nuėjusi iki Berlyno Raudonoji armija „iš inercijos“ žengs toliau) ir dėl šventos ramybės, laukiant SSRS subyrėjimo (laukti teko 46-rius metus), sąjungininkai paaukojo visą Rytų Europą, įskaitant ir Kaliningrado sritį.
Trijų pasaulio lyderių aprobuotuose Potsdamo konferencijos dokumentuose (beje, tik neseniai suvokta, kad juose nebuvo pripažinta Lietuvos okupacija) buvo nurodyta, kad SSRS pavedama laikinai administruoti Kionigsbergą ir sritį, nors sovietų vadovybė sutiko, jog galutinai SSRS vakarinės sienos klausimas bus išspręstas taikos sutartimi tarp sąjungininkų.
Bet, kaip 2007 m. magistro darbe rašė Aliona Gaidarovič, sovietų valdžia susitarimų nesilaikė ir gerokai anksčiau inkorporavo Kionigsbergą ir jį supančias teritorijas į Sovietų Sąjungos sudėtį. 1946 09 05 sritis buvo pripažinta uždrausta pasienio zona ir taip atskirta nuo viso pasaulio.
Jau 1945 m. rugsėjį čia įkurta ypatingoji Kionigsbergo karinė apygarda, kurioje dislokuota apie 300 tūkst. sovietinių kariškių, netrukus atsikėlė apie 20 tūkst. kolonistų iš Sovietų Sąjungos. 1946 04 07 sritis SSRS Aukščiausiosios tarybos įsaku perduota administruoti Rusijos federacinei respublikai, o liepos 4 d. įsaku Kionigsbergas pervadintas Kaliningradu, nors tuometinis AT pirmininkas Michailas Kalininas jokių ryšių su Kionigsbergu neturėjo.
Šalyje tuo metu jau buvo Kalinino miestas (taip pavadinta M.Kalinino gimtoji Tvėrė), taip pat Kaliningradas prie Maskvos (dabar Koroliovas). Greičiausiai Kaliningrado pavadinimas gimė, kai AT nariai panorėjo įamžinti birželio 3 d. mirusio savo pirmininko atminimą…
Taip SSRS atiteko trečdalis Rytų Prūsijos. Lietuva esą taip pat negalėjo skųstis: Kuršo lanko dalis ir vadinamasis „Memelio sektorius“ (Klaipėdos kraštas) Maskvos kilniaširdiškai buvo perduotas sąjunginei respublikai.
Prieš karą iš lenkų buvo atimtas ir Lietuvai gražintas Vilniaus kraštas. Tokios dovanos įmanomos tik necivilizuotoje neteisinėje visuomenėje, kokia prieš karą ir buvo Europa, pasidalinta dviejų vienas prieš kitą stojusių diktatorių.
Kiti trys pasaulio galiūnai per Teherano, Jaltos ir Potsdamo konferencijas nulėmė, kokia Europa bus po karo, ir būtent W.Churchillio bei H.Trumano pataikavimas J.Stalinui sukūrė „įšaldytą“ Kaliningrado problemą.
Mažosios Lietuvos reikalų tarybos vadovas Vytautas Šilas piktinasi politikų pasiteisinimais, esą Mažoji Lietuva niekada nepriklausė Lietuvos valstybei, todėl ypatingo dėmesio Kaliningrado kraštui nereikėtų.
Mokslininkas primena, kad šios žemės branduolį nuo seno sudarė giminingos lietuviams gentys – skalviai ir nadruviai, kurias į Lietuvos valstybę 1250 m. priėmė karalius Mindaugas.
Tik 1276 m. jose įsitvirtino kryžiuočiai. Kunigaikščio Vytauto klestėjimo laikais buvo rengiamasi žygiui ir į šias žemes, kad būtų susigražintas „tėvų palikimas iki Osos upės“.
Didžiosios Lietuvos sąsajos su šiuo kraštu buvo įteisintos 1918 11 30 Tilžės ir 1947 01 15 Fuldos aktuose.
Antrajame Fuldos protesto akte reikalaujama nutraukti etninių vokiečių genocidą (pagal 1947 10 11 SSRS Ministrų Tarybos nutarimą „Dėl vokiečių iškeldinimo ir Kaliningrado srities“ apie 102 tūkst. etninių vokiečių buvo išvežta į Rytų Vokietiją), o „Mažosios Lietuvos plotą nuo Aistmarių ties Rudkalniu iki Šventainių ties Suvalkais sujungti su Didžiąją Lietuva“.
Bet ar tai pakankamas pagrindas reikalauti Kaliningrado srities perdalijimo? Šiuolaikiniuose santykiuose taip klausimas nekeliamas.
Ne todėl, kad, kaip teigia Maskvos propagandistai, neleistina judinti 1975 m. Europos valstybių pasirašyto Helsinkio Baigiamojo akto, nustačiusio žemyno valstybių sienas (po to geopolitinė situacija smarkiai pasikeitė).
Netgi ne todėl, kad Vilnius būgštautų, jog tuomet iš Lietuvos bus vėl atimti Klaipėdos ir Vilniaus kraštai (tai taip pat sunkiai įsivaizduojama) ir Vakarams bus grasinama III pasauliniu karu…
Galima kalbėti greičiau apie šios srities demilitarizavimą, ekonominį stiprinimą, jos gyventojų (kokios kilmės jie bebūtų) socialinio gyvenimo gerinimą. Ne paslaptis, kad Kaliningrado sritis dabar prikimšta ginkluotės.
Pagal Stokholmo Tarptautinio strateginių tyrimų instituto duomenis (jie surinkti 2007 m. TSTI leidinyje „Karinis balansas“), srityje dar yra 18 trumpojo nuotolio balistinių raketų SS-21, 8 mobilios raketos SS-C1-B, taip pat 837 tankai, 1085 šarvuočiai, 77 naikintuvai, 55 sraigtasparniai, iš kurių 11 – MiG-24 puolamųjų) ir t.t.
Maskva nuolat grasina, kad, kaip atsakas į amerikietiškas priešraketinės gynybos sistemas Lenkijoje, krašte bus dislokuotos trumpo nuotolio raketos „Iskander“…
Štai tas pūlinys, kuris nuolat tvinksta ir yra pagrindinis nestabilumo regione židinys.
Nuoseklus YEZ stiprinimas, verslo santykiai su Kaliningrado sritimi, kultūrinio baltų paveldo išsaugojimas, galbūt palaipsnis Šengeno zonos migracijos lengvatų suteikimas jos žmonėms taptų tais „step by step“, kuriais lyg laipteliai žengtume į kitas tautines sakralines lietuvių svajones, apie kurias garsiai šūkčioti dar nepribrendo sąlygos ir neatėjo laikas.
Jūs, Iškauskai žiūrėkite, kad bežiūrėdami Karaliaučiaus neprarastumėt Lietuvos.
Nežinau kaip skalviai ir nadruviai vadino savo Žemes, bet pavadinimai Prūsija ar ‘Kaliningrado sritis’ yra netinkami. Jei nemeluoju, pavadinimai Karalaiučius, Kionigsbergas, Kaliningradas pakeitė senąjį pavadinimą Tvankstė (nuo žodžio tvenkti).
Mano nuomone šiose žemėse dar ilgai negalės žmonės gyventi, tad geriausia būtų palikti jas Gamtai.
Karaliaučiaus problema dar neišspręsta
Dr. Darius FURMONAVIČIUS
“Galima drąsiai teigti kelis svarbius dalykus.
Pirma, kad Sovietai taikos konferencijoje sutiko svarstyti savo vakarines sienas.
Įdomu, kad po galutinės deklaracijos Stalinas pasirašė po žodžiu „Lietuva“, bet ne kokia nors „Lietuvos SSR“.
Antra, Sovietų Sąjunga įsipareigojo nepažymėti savo vakarinių sienų be būsimo taikos susitarimo.
Archyvuose nėra nė vieno dokumento, kuris patvirtintų, kad Karaliaučiaus kraštas priklauso Rusijai.
Aneksavę 1946 metais, Sovietai inkorporavo tą kraštą, bet teisiškai niekas jiems to krašto nedavė. Jokių dokumentų nėra.
Girdėdamas istoriją, jog neva Karaliaučiaus kraštas Rusijai perduotas 50-iai metų, pradėjau žiūrėti archyvų medžiagą – Nacionaliniame archyve Vašingtone, Čerčilio archyvų centre Kembridžo universitete, Nacionaliniame archyve Londone.
Nepavyko rasti dokumentų, kurie tai patvirtintų.
Iš tikrųjų sovietai, kaip minėjau, buvo įsipareigoję neinkorporuoti šios teritorijos be galutinio taikos susitarimo ir todėl tai yra nelegali okupacija, nelegalios okupacijos įtvirtinimas karine jėga.”
Mažoji Lietuva visada priklausė lietuviams. Štai Lietuvos Valstybei priklausė ne visada.
Bet jau labai sparčiai artėja ypač rimti geopolitiniai pasauliniai pokyčiai, kurie tame tarpe galutinai likviduos Rusijos imperiją.
Ir tada Lietuvos Valstybė turės visiškai realų šansą atgauti ir kol kas Rusijos okupuotą Pietinę Mažosios Lietuvos dalį – jei tinkamu momentu priims tinkamus sprendimus ir imsis aktyvių ir kryptingų veiksmų. Taip, kaip ėmėsi tokių veiksmų 1923 m.
Išvados:
1. Tikėtis kažkokių tai išankstinių susitarimų dėl pietinės Mažosios Lietuvos dalies (beje, siūlau kuo greičiau pamiršti šitą “užvadinimą” – “Kaliningrado sritį”) dabar, kol dar “gyva” Rusijos imperija, yra naivu ir nerealu.
2. Visiškai akivaizdu, kad ir Lenkija, ir Vokietija kuria savo atskirus slaptus planus, kaip susitvarkyti su šia “juodąja skyle”, laukdamos tinkamo momento – tai yra tokio, kada Rusijai bus “chana”.
Todėl ir mes privalome apie tai bent jau mąstyti, o dar geriau – rimtai ruoštis. Nes kada įvykiai “pradės suktis”, tai viskas vyks labai greitai – tai bus kelių dienų klausimas.
3. Dėl Rusijos likimo – manau, kad yra dvi esminės galimybės:
– dabartinė alkanųjų maištų banga per Azerbaidžaną ir Vidurinę Aziją pasieks Rusiją ir tai bus jos galas.
Tada situacija pasinaudos visų pir ma Kinija, užgrobdama Sibirą (o kartu – kiek vėliau – įsijungs ir Japonija su JAV).
– Kinija, spaudžiama savo vidinių problemų, pareikalaus, kad Rusija perleistų jai dalį Sibiro (arba švelnesnis variantas – pareikalaus, kad Rusija leistų laisvą judėjimą visiems norintiems kinams, o jei Rusija atsisakys – pagrasins jai karu, gal ir pradės karinę invaziją).
4. Tai, kad Rusijai kas nors padėtų atsilaikyti prieš Kiniją – pvz., ES ar JAV – nėra jokių šansų.
Kiekvienam rūpės savo sveikas kailis.
O Kinija pajėgi (jau dabar) smogti bet kam tokį branduolinį smūgį, kuris pribaigs daugybę milijonų gyventojų konkrečioje teritorijoje – ES ar JAV).
Žygeivi, o kada, kaip ir kas likviduos maskolių imperiją? Kada šampaną į šaldytuvą kišti? Ir tai ne sarkazmas, man išties įdomu.
Skaityk temą:
Lažybos tarp Žygeivio ir Bičiulio, ar subyrės Rusijos imperija per 5 metus…
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=6314
🙂
O taip pat temą:
A. Kašpirovskis ir kiti – Rusijos imperijos subyrėjimas neišvengiamas
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=3963
Prūsija – reikalinga prūsams. Jie turi pasirūpinti savo šalies likimu. Ji – viena iš balų sesučių. Būtų gerai, jei ji priklausytų saviems vaikams.
Nepainiokite etninę Prūsiją (ji praktiškai visa 1945 m. buvo Stalino “padovanota” Lenkijai), su etnine Mažąja Lietuva, kuri po Melno taikos (Melno taika – 1422 m. rugsėjo 27 d. prie Melno ežero, netoli Torūnės, sudaryta taikos sutartis tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Vokiečių ordino)1422 m. atiteko Kryžiuočių ordinui ir vėliau pakliuvo į Prūsijos kunigaikštystę, dar vėliau – Prūsijos karalystę, ir galų gale į Vokietijos imperiją.
Šiaurinė Mažosios Lietuvos dalis (taip vadinamas “Klaipėdos kraštas”) 1923 m. buvo sugrąžintas Lietuvai, o pietinė Mažosios Lietuvos dalis (taip vadinamas “Karaliaučiaus kraštas”) 1945 m. buvo okupuotas ir 1946 m. aneksuotas SSSR (o dabar yra Rusijos imperijos kolonija).
Be to dvi pietinės Mažosios Lietuvos dalies sritys (Geldapės ir Žydkiemio sritys) Stalino irgi buvo “padovanotos” Lenkijai (kartu su etnine Prūsija).
Reikia pagalvoti, manau, apie “Baltijos respublikos” statusą, apkarpius ją taip, kad didžioji dalis atitektų etniniams prūsiams ir lietuviams. Pati “Baltijos respublika” su Karaliaučiaus pavadinimu, pavyzdžiui, “Neringa”, įskaitant ir Kuršių Nerijos pietinę dalį, tuomet pasiliktų demokratinės Rusijos žinioje.
Pagalvokite, prašau, diplomatai, nes “Rusų kalba yra lietuvių kalbos dialektas ir atvirkščias santykis tarp jų nėra įmanomas”, – prof. Vladimiras Toporovas, Rusija, prof. Viačeslavas Ivanovas, Kalifornija.
Ne, gal geriau Kanto garbei KANTOVO – priimtinas, manau, visoms kariaujančioms pusėms būtų toks pavadinimas.
Ir dar.
Kantovo miesto centre reikės tada dar iškalti užrašą a lia Vilnius: TIE, KAS PASIRINKS BALTIJOS RESPUBLIKOS MIESTĄ KANTOVO SAVO PRIEŠU, TAPS IR LIETUVOS RESPUBLIKOS PRIEŠU. Dėkoju.
Pikc Kažinkavičius atsiliepė į: Dalius Stancikas. Karaliaučiaus krašto ateitis – propatria.lt/2023/08/dalius-stancikas-karaliauciaus-krasto.html?showComment=1692720344347#c5462036213700648859
„ Įdomios mintys, bet abejoju, ar realistiškos: pirmiausia, Vakarai tikrai neleis rusams pralaimėti, antra, neomarksistinis eurosajūzas gal dar aršiau antitautiškas, negu marksistinis sovietų sajūzas, tad Karaliaučiaus krašto rusai tuoj taptų “skriaudžiama tautine mažuma”, kurios interesai visada būtų keliami aukščiau lietuvių. Ne, čia nėra jokio prieštaravimo – kaip ir rusų imperijoje ar sovietų sajūze, eurosajūze “tautinės mažumos” akcentuojamos ne todėl, kad jos “centrinei valdžiai” rūpi, o todėl, kad jos yra potenciali kliūtis funkcionaliai tautinei valstybei susiformuoti.
Galiausiai, jei lenkai galvoja apie VISĄ Karaliaučiaus kraštą, SMARKIAI abejoju, ar jie sutiktų dalį Lietuvai perleisti – greičiau jau reikštų pretenzijas į Pietryčių Lietuvą.
P.S. O visokie bumblauskai yra, realiai, ne istorikai, o antilietuviški propagandistai (pvz. – delfi.lt/news/daily/lithuania/abumblauskas-kova-del-vilniaus-buvo-pilietinis-konfliktas.d?id=18950675). Beje, jų “pastangos” ir įvertintos atitinkamai – pvz. daugkartiniais apdovanojimais “Už nuopelnus Lenkijai”) .
2023-08-22 20:31″