Baltarusijos opozicijos kandidatė prezidento rinkimuose S.Tichanovskaja – Lietuvoje (video, tiesioginė transliacija) (38)

Svetlana Tichanosvskaja | Alkas.lt koliažas

Svetlana Tichanosvskaja | Alkas.lt koliažas

Rugpjūčio 11 d., antradienį, Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pranešė, kad Baltarusijos opozicijos kandidatė prezidento rinkimuose Svetlana Tichanovskaja atvyko į Lietuvą.

L. Linkevičius sakė, kad vakarykščių rinkimų negalima vadinti demokratiniais, ir jei jėgos naudojimas tęsis, teks grįžti prie sankcijų klausimo, nors, pasak L. Linkevičiaus, sankcijų kalba su kaimynais kalbėti nesinori.

Rugpjūčio 10 d., pirmadienį, S. Tichanovskaja viešai paskelbė, kad atsisako pripažinti Aleksandro Lukašenkos pergalę prezidento rinkimuose ir  pareiškusi, kad šių rinkimų nugalėtoja yra jinai, paragino perduoti valdžią.

Pasibaigus rinkimams Baltarusijoje prasidėjo protesto akcijos prieš rinkimų rezultatų klastojimą.  S. Tichanovskaja į Lietuvą atvyko po to, buvo sulaikyta Baltarusijoje maždaug septynioms valandoms kuomet atvyko į Centrinę rinkimų komisiją pateikti protestą dėl suklastotų rinkimų.

Sekmadienio vakarą visoje šalyje prasidėję protestai tęsėsi ir pirmadienio vakare. Teisėsaugos pareigūnai ir riaušių policija puolė taikius protestuotojus mušė lazdomis ir nemažai jų suėmė. Baltarusijoje vis dar blokuojama interneto ryšys.

Pranešama, kad Baltarusijoje per susidorojimą su protestuotojais vienas žmogus žuvo. Valdžia tai neigia. Milicija paskelbė, kad yra 80 sužeistųjų ir virš 3 000 sulaikytų.

37-erių metų anglų kalbos mokytoja S. Tichanovskaja prezidento rinkimuose pasiryžo dalyvauti, kuomet buvo suimtas šiuose rinkimuose ketinęs dalyvauti jos vyras žinomas tinklaraštininkas Sergejus Tichanovskis. Pergalės atveju ji žadėjo surengti naujus laisvus rinkimus.

S. Tichanovskaja paviešino vaizdo pranešimą, kuriame susijaudinusi pranešė, kad išvyko iš Baltarusijos bijodama dėl savo vaikų likimo

Kandidatė į Baltarusijos prezidento postą Svetlana Tichanovskaja, išvykusi iš Baltyarusijos, įrašė vaizdo pranešimą, kuriame ji labai susijaudinusi kalba duodama suprasti, kad išvyko iš Baltarusijos susirūpinusi dėl savo vaikų likimo. Prie šio vaizdo pranešimo buvo prierašas: „Išvažiavau pas vaikus.“ Iš įrašo galima suprasti, kad ji buvo priversta išvykti, nes ją įbaugino ir terorizavo Lukašenkos valdžios smogikai.

„Maniau, kad visa šita rinkimų kampanija mane labai stipriai užgrūdino, sustiprino ir suteikė tiek jėgų, jog galėsiu pakelti ir ištverti viską, bet, deja, greičiausiai taip ir likau silpna moteris, kokia buvau nuo pradžių. Priėmiau labai sunkų sprendimą, tą sprendimą priėmiau savarankiškai. Nei draugai, nei artimieji, nei štabas, nei Sergejus negalėjo kaip nors lemti mano apsisprendimo. Žinau, kad daug kas mane supras, daug kas mane teis, o daug kas – ir nekęs. Žinote, neduok Dieve, atsidurti prieš tokį pasirinkimą, kurio kivaizdoje aš atsidūriau. Todėl, žmonės, labai prašau, saugokite save. Nė vienos gyvybės neverta tai kas šiuo metu vyksta… Vaikai tai svarbiausias dalykas mūsų gyvenime“.

Kaip žinia rinkiminės kampanijos metu S. Tichanovskaja užtikrintai kalbėjo, kad nežada išvykti iš Baltarusijos kas bebūtų.

S. Tichanovskajos atstovė Olga Kovalkova patvirtino, kad Sviatlana sprendimą išvykti iš šalies priėmė dėl Baltarusijos valdžios spaudimo: „Kol ji nenuvyko į Centrinę rinkimų komisiją pateikti pretenzijos dėl rinkimų rezultatų, apie jokį išvykimą iš Baltarusijos nebuvo nė kalbos“, – sakė. O. Kovalkova.

Pasak O. Kovalkovos Vyriausioje rinkimų komisijoje su S. Tichanovskaja pasikalbėjo valdžios atstovas, kurį įvardyti moteris atsisakė…  Po to pokalbio, esą, pasak  O. Kovalkovos S. Tichanovskaja jau neturėjo kito pasirinkimo.

Kiek vėliau 13:20 val. opozicinis Baltarusijos naujienų portalas TUT.by Feisbuke paskelbė dar vieną S. Tichanovskajos kreipimasi į gudus, kuriame ji dėkoja visiems ją palaikiusiems prezidento rinkimų kampanijoje ir kviečia neiti į gatves, neprotestuoti prieš valdžią, laikyti įstatymų ir saugoti savo gyvybe. Neaišku kur ir kada šis įrašas buvo įrašytas. Pirmausia jis  perskelbtas buvo Baltarusijos valdžiai palankiame „Telegram“ kanale „Žoltyje slivy“.  Vaizdo įraše matome, kad S. Tichanovskaja savo kreipimasi skaito iš lapo, nepakeldama akių į kamerą:

„Aš, Svetlana Tichanovskaja, dėkoju už dalyvavimą prezidento rinkimuose. Baltarusijos žmonės pasirinko. Su dėkingumu ir šiluma kreipiuosi į visus piliečius, kurie mane visą laiką palaikė. Baltarusiai! Aš raginu jus būti apdairiems ir gerbti įstatymus. Aš nenoriu kraujo ir smurto. Prašau nesipriešinti milicijai, neiti iš aikštes, kad nesukeltumėte pavojaus savo gyvybei. Rūpinkitės savimi ir artimaisiais “.

Šį vaizdo įrašą Feisbuke perskelbęs Rusijos opozicionierius Aleksejus Navalnas pastebėjo: „Skaito iš popieriuko. Akivaizdu, kad įrašyta vakar trečią valandą, kai nuvyko į Vyriausiąją rinkimų komisiją ir su ja nutrūko ryšys. 100 proc., kad ten per prievarta įrašyta. Tik peilio prie gerklės betrūksta. Nors nenustebčiau, kad ir jis buvo – prie vyro gerklės. Taip kalba įkaitas“.

Papildyta

14:55 val. pasibaigusioje spaudos konferencija Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius patvirtino, kad S. Tichanovskaja į Lietuvą atvyko kartu su savo rinkimų štabo vadove Marija Maroz. Joms buvo išduotos Lietuvos vizos. L. Linkevičius patvirtino, kad išvykti iš šalies S. Tichanovskaja buvo priversta po sulaikymo, valdžios atstovams darant jai spaudimą. Pasak S. Linkevičiaus Lietuvoje yra ir S. Tichanovskajos vaikai, kurie čia išsiųsti buvo anksčiau. M. Maroz vaikai taip pat atvežti į Lietuvą.

***

Rugpjūčio 11 d. tiesioginė transliacija apie įvykius Baltarusijoje internetiniu rusakalbiu  Laisvės radijo TV kanalu  „Nastojaščeje vremia“ („Dabartinis laikas“) iš Prahos:

Tiesioginė nepriklausomo Rusijos TV kanalo „Dožd“ transliacija apie besitęsiančius protestus Baltarusijoje:

Kategorijos: Baltų žemėse, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: