Kas yra miegas ir kodėl žmonėms reikia miegoti? (0)

Miegas | pixabay.org nuotr.

Miegas | pixabay.org nuotr.

Jei manote, kad miegas yra nereikalingas – pabandykite nemiegoti. „Gero miego klubas“.

Miegas yra gyvybiškai svarbus kaip oras, vanduo ar maistas. Išsimiegojęs žmogus jaučiasi geriau: turi daugiau energijos, būna laimingesnis, atidesnis ir gali atlikti dienos darbus.

Kas yra miegas?

Miego apibrėžimų galima rasti daug ir įvairių: nuo filosofinių iki moksliškai pagrįstų formuluočių:

 • Mistinė būsena, apie kurią lyg ir viską žinome, bet iš tikrųjų nežinome nieko.
 • Poilsio būsena, kai visiškai ar iš dalies neveikia sąmonė.
 • Sąlyginės ramybės būsena, kurios metu organizmas, iš dalies praradęs kontaktą su aplinka, aktyviai atkuria savo jėgas.
 • Gyvybiškai būtina organizmo funkcija, skirta jėgoms atnaujinti ir padedanti išlikti budriems bei žvaliems dienos metu.
 • Neišvengiama organizmo būsena.

Tad kodėl apie miegą ir jo reikšmę tiek daug kalbama, bet vis dar neturima galutinio atsakymo, kas yra miegas? Miegas ypatingas tuo, kad kitus miegančius žmones stebėti galima, bet pajusti jų miego – ne. Savas miegas irgi nėra matomas ar juntamas. Tačiau šiandien tai, kas vyksta su žmogaus kūnu miego metu, stebėti galima naujausių technologijų pagalba.

Miego ciklas. Kas yra REM ir non-REM miego fazės?

Jei prieš tai buvo manoma, kad miegas – tai būsena, kai kūnas ir smegenys išsijungia“ pailsėti kelioms valandoms, tai dabar žinoma, kad nei kūnas, nei smegenys miego metu neišsijungia“. Anaiptol, vyksta dar sudėtingesni ir svarbesni procesai nei dienos metu, kai nemiegama: atstatomos kūno ląstelės, apdorojama gauta informacija, stiprinama imuninė sistema ir t.t.

Mokslininkai išskyrė 2 miego fazes, kurių metu vyksta žmogaus organizmui svarbūs procesai:

 • non-REM, arba kitaip – lėtasis miegas. Ši fazė turi 3 stadijas (kartais skiriama į 4 stadijas), kurios susideda iš lengvo miego ir gilaus miego:
  • 1 lengvo miego stadija: Kai atsipalaiduojama ir užsnaudžiama, kartais atrodo, kad krentama“. Ši stadija trunka 5-10 minučių.
  • 2 lengvo miego stadija: Snaudžiama budriai – galima bet kada pabusti, jei kas pažadintų. Ši miego stadija trunka 5-15 minučių. Kūno temperatūra pradeda kristi, pulsas sulėtėja.
  • 3 (ir 4) gilaus miego stadija: Giliai užmiegama, sumažėja reakcija į dirgiklius. Kūnas ir smegenys pradeda atsinaujinimo procesus. Tai yra svarbiausia miego stadija, kuri ilgiausiai trunka pirmoje nakties pusėje.
 • REM (angliškai rapid eye movement, lietuviškai greiti akių judesiai) – dar kitaip vadinama neramaus miego faze arba greituoju miegu, paradoksiniu miegu.

REM fazės metu padažnėja pulsas, kvėpavimas, žmogaus akys greitai juda įvairiomis kryptimis, smegenys intensyviai dirba. Ši fazė priskiriama prie lengvo miego, kuomet galima bet kada pabusti.

Tikėtina, kad būtent šios fazės metu sapnuojama, nes pabudus prisimenami sapnai. Pasibaigus REM fazei, pereinama į lengvo miego non-REM stadiją ir ciklas kartojasi iš naujo.

Įdomus faktas, kad net 50% kūdikių miego sudaro REM miegas, o suaugusiųjų – 20-25%. Kodėl? Manoma, kad būtent šios fazės metu žmogus mokosi, tad studentams prieš egzaminų sesiją, derėtų pamiegoti.

3 non-REM stadijos ir 1 REM stadija sudaro miego ciklą, kuris trunka apie 80-120 minučių. Per naktį abi fazės, arba kitaip – miego ciklas, kartojasi 3-6 kartus. Geras nakties miegas susideda iš maždaug 4-5 miego ciklų.

Kodėl reikia miegoti?

Nors mokslininkai nėra iki galo tikri, kodėl žmonės miega, tačiau jie miego naudą pagrindė įvairiais tyrimais, pavyzdžiui, kas atsitinka, jei žmogui neleidžiama miegoti, kokia yra skirtingų gyvūnų rūšių miego struktūra, kokie panašumai ir skirtumai. Tai leido atskleisti vis daugiau miego funkcijų, tačiau į pagrindinį klausimą, kodėl reikia miegoti – vieningo atsakymo nėra.

Miegas yra tampriai susijęs su imunine sistema, metabolizmu, atmintimi, mokymusi ir kitomis gyvybiškai svarbiomis funkcijomis. Gerai išsimiegoję žmonės mažiau serga hipertenzija, diabetu, būna geros nuotaikos.

Miego kokybės gerinimas

Didžiausias iššūkis turėtų būti suprasti, ne kodėl miegama, bet kodėl miegama nepakankamai. Atsakymų gali būti daug: darbai, šeima, draugai, TV, išmanieji telefonai – viskas, atrodo, yra svarbiau už miegą. Norint pagerinti miego kokybę, būtina išsiugdyti teisingus miego įpročius ir tinkamai susidėlioti dienos planus, skiriant didesnį dėmesį miegui nei iki šiol.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: