Per Lietuvą nuvilnys Baltijos kelio „Vienybės banga“ (0)

 Baltijos kelias | R. Požerskio nuotr.

Baltijos kelias | R. Požerskio nuotr.

Šiemet rugpjūčio 23 dieną Lietuva, Latvija ir Estija mini Baltijos kelio 30-metį. 1989-aisiais mūsų šalys parodė nepaprastą vienybę ir visam pasauliui paskelbė, kad nesutinka su 1939 m. pasirašytu Molotovo-Ribentropo paktu, nulėmusiu Baltijos šalių okupaciją, kad visi kartu siekiame laisvės ir patys norime kurti gyvenimą savo valstybėse. Baltijos kelias, kaip reiškinys, yra unikalus pasaulyje, todėl jis yra įtrauktas į UNESCO programą „Pasaulio atmintis“.

Rugpjūčio 23 d., Vilniaus Katedros aikštė taps centrine Baltijos kelio renginių vieta. 9 val. „Lietuvos džipų klubas“ („Jeep Club Lithuania“) visus norinčius skleisti žinią apie ypač svarbų trims Baltijos šalims įvykį ir ypatingai paminėti Baltijos kelio sukaktį kviečia į simbolinį žygį Vilnius–Ryga–Talinas. Jo metu bus fiksuojamas ir pasaulio Gineso rekordas – numanoma, kad iš įvairių transporto priemonių sudarytoje kolonoje bus net 5 000 dalyvių.

10 val. startuos tradicinis – jau XXVIII estafetinis bėgimas Vilnius–Ryga–Talinas.

12-18 val. Lietuvos moksleivių sąjunga kvies susitikti prie Lietuvos nacionalinio muziejaus, paminklo Karaliui Mindaugui, kur bus įgyvendinama iniciatyva „Ateities banga“. Jos dalyviai galės susipažinti su Lietuvos jaunimo organizacijomis ir jų veikla, dalyvauti karjeros ugdymo užsiėmimuose, o mažiesiems bus parengti specialūs edukaciniai užsiėmimai.

17 val. susitikimas „Baltijos kelias – tai mes“ Lietuvos–Latvijos pasienyje prie atminimo ženklo, skirto Baltijos keliui. Dalyvaus Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir Latvijos Respublikos Prezidentas Egilis Levitas. Rengėjai – Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubas, Biržų ir Pasvalio rajonų savivaldybės.

Rengėjų nuotr.

Rengėjų nuotr.

17:30 val. Etninės kultūros globos taryba (EKGT) ir Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubas kviečia visus sustoti į gyvą žmonių grandinę „Baltijos kelias – tai mes“ Vilniūje nuo Gedimino kalno iki Vilniaus ženklo Ukmergės plente. Ketinančius dalyvauti gyvoje grandinėje kviečiame pradėti rinktis 17.30 val.  Pavieniai asmenys galės ateiti ir stotis į bet kurią grandinės vietą. Didesnes nei 5 asmenų grupes kviečiamos registruotis iš anksto ČIA (registracija veiks iki 08.22 d.). Su užregistravusiomis grupėmis bus susisiekta ir paskirta vieta grandinės ruože.

Minint Baltijos kelio 30-metį, visoje Lietuvoje vyks šiai sukakčiai skirti renginiai. Daugiau nei 150 renginių bus rengiami ne tik sostinėje, bet ir kituose Lietuvos miestuose. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami į šventinį koncertą „Vienybės banga“ Katedros aikštėje. Koncerte bus galima išgirsti Sauliaus Petreikio ir „Baltijos / Pasaulio orkestro“ („Baltic / World Orchestra“), Andriaus Mamontovo ir kitų žinomų Lietuvos atlikėjų kūrinius. Vilnių, Rygą ir Taliną sujungs specialios muzikinės sąšaukos, bus fiksuojamas didžiausios radijo imtuvų instaliacijos rekordas.

Baltijos keliui skirti renginiai prasidėjo jau rugpjūčio 18 d. Vilniaus Katedros aikštėje buvo duotas startas senovinės technikos klubo „Klasika“ entuziastams, kurie važiuodami istorinėmis transporto priemonėmis pakartoja istorinį Baltijos kelią nuo Vilniaus per Rygą iki Talino.

Prieš 30 metų Vilniaus Katedros aikštėje šalia Gedimino bokšto susirinkę žmonės pradėjo Baltijos kelią. Šventinio koncerto „Vienybės banga“ rengėjai – Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus kultūros centras – kviečia visus 19 val. atvykti į Katedros aikštę ir kartu prisiminti šią analogų pasaulyje neturinčią vienybės manifestaciją. Koncerto žiūrovai išvys didžiausią radijo imtuvų instaliaciją, prilygstančią penkiaaukščiam namui, ir išgirs finalinį akordą – daugiau nei 2 000 radijo imtuvų suskambės vienu „Vienybės bangos“ ritmu.

Baltijos kelias | V. Daraškevičiaus nuotr.

Baltijos kelias | V. Daraškevičiaus nuotr.

Nuo rugpjūčio 23 d. Gedimino pilies bokšte veiks interaktyvi Baltijos kelio instaliacija „Pajausk mūsų laisvę“. Interaktyvi instaliacija kvies patirti, ką jautė kiekvienas, mažas ir didelis, ištiesęs savo ranką kitam – pažįstamam ir ne, bet vienodai siekiančiam laisvės. Autentiškos emocijos, dainos, istorijos – visa tai išgirsite prisilietę ir tapę ekspozicijos dalimi.

Baltijos kelio 30-mečiui paminėti skirti renginiai – fotografijų parodos, filmų peržiūros, diskusijos, konferencijos, meno mėgėjų kolektyvų pasirodymai – vyks ir kituose Lietuvos miestuose. Prie atminimo ženklų Baltijos kelyje rinksis žmonės iš visos Lietuvos.

Rugpjūčio 23 d. Druskininkuose rengiamas 30 000 žingsnių atminimo žygis – druskininkiečiai ir miesto svečiai bus kviečiami susikibti rankomis simbolinėje gyvojoje grandinėje, muzikinis fontanas pradžiugins šviesų ir vandens pasirodymu, suprogramuotu pagal legendinę dainą „Bunda jau Baltija“, vakare vyks kino filmų peržiūra ir kiti renginiai.

Kelmės miesto ir rajono gyventojai jungsis prie bendros tautinės juostelės pynimo akcijos Kelmės miesto Atgimimo aikštėje.

Biržų rajono savivaldybė kviečia susitikti Lietuvos ir Latvijos pasienyje prie Baltijos keliui skirto paminklo (kelias A10, Panevėžys–Saločiai, 65,9 km), kur nuo 17.30 val. vyks mėgėjų kolektyvų koncertai. Rugpjūčio 23 d. 15–18 val. atskiruose kelio Vilnius–Saločiai ruožuose bus ribojamas automobilių greitis.

 Baltijos kelias | R. Požerskio nuotr.

Baltijos kelias | R. Požerskio nuotr.

Rugpjūčio 24 d. vyks mototuristinis ralis po visą Lietuvą. Pradėti ralį bus galima iš bet kurios Lietuvos vietos, o baigti – Birštone. Ralis po visą Lietuvą kvies pažinti tuos, kurie deklaruodami laisvės troškimą turėjo drąsos stoti į nepertraukiamą gyvąją grandinę, ir simboliškai atkurti Baltijos kelią.

Rugpjūčio 31 d., 21 val. Baltijos jūros valstybes šiemet ir vėl suvienys tęstinis renginys „Senovinė ugnies naktis“. Rengėjai kviečia prisiminti Baltijos kelio herojus ir Baltijos jūros pakrantėje uždegti simbolinius Baltijos jūros valstybių vienybės ir draugystės laužus. Paskutinį rugpjūčio šeštadienį visų Baltijos valstybių bendrai uždegti simboliniai laužai simbolizuos šalių bendrą istoriją ir kultūros paveldą. Skaičiuojama, kad Lietuvos pakrantėje suliepsnos daugiau nei 20 simbolinių laužų.

Rengiantis minėti šią istorinę datą, Kultūros ministerija, Vyriausybės kanceliarija ir Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA sudarė proginį grojaraštį, skirtą Baltijos kelio 30-mečiui. Baltijos kelio laikmečio ir populiarių pirmųjų nepriklausomybės metų dainų grojaraštį galima išgirsti internetinėje muzikos klausymosi platformoje „Pakartot.lt“, kuri suteikia galimybę mėgautis lietuviška muzika didžiausioje legalios lietuviškos muzikos duomenų bazėje.

2019 m. Baltijos kelio 30-mečio minėjimo renginiai

Liepos 11 – rugpjūčio 10 d. Padovanok radijo imtuvą akcijai „Tapk Baltijos kelio minėjimo dalimi!“

Rengėjas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Informacija pasiteiravimui – tel. +370 620 42313

Rugpjūčio 12 – rugsėjo 9 d. Fotografo Romualdo Požerskio fotografijų parodos „Baltijos kelias“ eksponavimas Seimo Vitražo galerijoje (Seimo I r.)

Atvirų durų valandos – rugpjūčio 16 d., 23d., 30 d., rugsėjo 6 d. 11–15 val.

Informacija pasiteiravimui – istorija@lrs.lt; rsv@lrs.lt, tel. (8 5) 239 6119, (8 5) 239 6666

Rengėja – Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Rugpjūčio 19–23 d.

19.30 val.

LRT žurnalistų ekspedicija „Baltijos keliu po 30 metų“ iš Talino į Vilnių

Ekspedicijos įspūdžių aptarimas tiesioginėse LRT laidose kartu su Baltijos kelio liudininkais LRT studijoje Katedros aikštėje

Informacija pasiteiravimui – tel. +370 698 34087

Rengėjas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Rugpjūčio mėn. Baltijos kelio 30-mečio minėjimo renginiai Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse

Rengėjos – Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybės

Rugpjūčio 23 d. Radijo imtuvų instaliacija „Vienybės banga“ Katedros aikštėje Vilniuje

Informacija pasiteiravimui – tel. +370 620 42313

Rengėjas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Rugpjūčio 23 d.

9 val.

„Jeep Club Lithuania“ automobilių kolonos startas nuo Gedimino kalno papėdės Vilniuje

Atsakingas organizatorius – Nerijus Laurinaitis, „Jeep Club Lithuania“ prezidentas, tel. +370 679 33331, el. p. jcl@jcl.lt

Iniciatyvos globėjos – Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, Vilniaus miesto savivaldybė

Rugpjūčio 23 d.

10 val.

Tradicinio estafetinio bėgimo (Vilnius–Ryga–Talinas) startas Katedros aikštėje

Atsakingas organizatorius – Vidmantas Dobrovolskas, Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prezidentas, tel. +370 686 22292, el. p. vidmantas@lbma.lt

Rugpjūčio 23 d.

12–18 val.

Lietuvos moksleivių sąjungos iniciatyvos „Ateities banga“ prie Mindaugo paminklo Katedros aikštės prieigose

Atsakinga organizatorė – Justė Kavaliauskaitė, Lietuvos moksleivių sąjunga, tel. +370 622 44543, el. p. juste@moksleiviai.lt)

Rugpjūčio 23 d.

13 val.

Automobilių ir motociklų kolonos „Baltijos kelias – tai mes“, išvykstančios pakartoti istorinę Baltijos kelio trasą iki Latvijos sienos, išlydėtuvės iš Katedros aikštės prieigų, Arsenalo, T. Kosciuškos gatvių

Rengėjai – Etninės kultūros globos taryba, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubas

Atsakinga organizatorė – Dalia Urbanavičienė, Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė, tel. +370 699 04239, el. p. daliau@gmail.com arba (8 5) 210 7176, el. p. baltijoskelias30@gmail.com

Rugpjūčio 23 d.

15–18 val.

Lietuvos miestų ir rajonų atstovų susibūrimai prie savo rajonų ir miestų atminimo ženklų Baltijos kelyje (Vilnius–Saločiai)

Informacija pasiteiravimui – istorija@lrs.ltdaliau@gmail.com; tel. (8 5) 239 6119, +370 616 19252 (Angonita Rupšytė); tel. +370 699 04239 (Dalia Urbanavičienė)

Rugpjūčio 23 d.

17 val.

 

Susitikimas „Baltijos kelias – tai mes“ Lietuvos–Latvijos pasienyje prie atminimo ženklo, skirto Baltijos keliui

Dalyvauja Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir Latvijos Respublikos Prezidentas Egilis Levitas

Informacija pasiteiravimui – istorija@lrs.lt; rsv@lrs.lt, tel. (8 5) 239 6119, (8 5) 239 6666

Rengėjai – Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubas, Biržų ir Pasvalio rajonų savivaldybės

Rugpjūčio 23 d.

18 val.

Gyva grandinė „Baltijos kelias – tai mes“ nuo Gedimino bokšto link Ukmergės plento Vilniuje

Rengėjai – Etninės kultūros globos taryba, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubas

Atsakinga organizatorė – Dalia Urbanavičienė, Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė, tel. +370 699 04239, el. p. daliau@gmail.com arba (8 5) 210 7176, el. p. baltijoskelias30@gmail.com

Rugpjūčio 23 d.

18 val.

LRT telereportažai „Baltijos kelias – tai mes“ iš Vilniaus, Širvintų, Ukmergės, Panevėžio, Pasvalio renginių:

prie Musninkų viaduko (Širvintų r.), Didžiosios Kovos apygardos Partizanų parko (Ukmergės r.), Senvagės (Panevėžio m.), Baltijos kelio kryžių slėnio (Pasvalio r.) –19 val.

Informacija pasiteiravimui – tel. +370 686 72460, +370 698 88031

Rengėjas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Rugpjūčio 23 d.

19 val.

Koncertas „Vienybės banga“, skirtas Baltijos kelio 30-mečiui, Vilniaus Katedros aikštėje (tiesioginė transliacija per LRT, renginio režisierius – Dalius Abaris)

Informacija pasiteiravimui – tel. +370 650 22663

Atsakingi organizatoriai – Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Rugpjūčio 23 d.

21 val.

„Jeep Club Lithuania“ automobilių (automobilių kolonos iš Talino ir Rygos) sutikimas Vilniaus Katedros aikštėje

Atsakingas organizatorius – Nerijus Laurinaitis, „Jeep Club Lithuania“ prezidentas, tel. +370 679 33331, el. p. jcl@jcl.lt

Iniciatyvos globėjos – Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, Vilniaus miesto savivaldybė

Rugpjūčio 23 d. Dokumentinių filmų premjeros per Lietuvos nacionalinę Lietuvos televiziją:

Žurnalisto Virginijaus Savukyno dokumentinio filmo „Kelias į laisvę“,

Režisierės Lauros Paukštės dokumentinio filmo „Nepakartojamas Baltijos kelias“

Informacija pasiteiravimui – tel. +370 687 96273

Rengėjas Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Rugpjūčio–lapkričio mėn.
  Baltijos kelio 30-mečio minėjimo renginiai Lietuvos diplomatinėse atstovybėse. Kartu su Jungtinės Karalystės, JAV bei Baltijos valstybių vyriausybių ir užsienio reikalų institucijomis vyks bendra Baltijos kelio 30-mečio (#BalticWay30) komunikacijos kampanija medijoje bei socialiniuose tinkluose

Informacija pasiteiravimui – tel. (8 5) 236 2993

Rengėjos – Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės

Renginiai savivaldybėse

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: