Kvies pažinti Dhrupado muzikos gelmę (video, audio) (0)

Panditas Ritvikas Sanialis (Pandit Ritwik Sanyal) | Rengėjų nuotr.

Panditas Ritvikas Sanialis | Rengėjų nuotr.

Balandžio 19 d., 19 val. Vilniaus Universiteto teatro salėje, koncertą surengs vienas garsiausių Indijos klasikinės muzikos vokalo meistrų – profesorius Panditas Ritvikas Sanialis (Pandit Ritwik Sanyal) ir kartu su pakhavaj perkusijos virtuozu Federiku Sanesiu (Federico Sanesi) (Italija) pristatys subtiliais garsų vingiais ir dainingomis melodijomis padabintą akustinę muzikinę programą.

Meistrų repertuaras atskleis didingas ir laiko patikrintas šaknis turinčios klasikinės muzikos žanro, kuris vadinasi dhrupad, esmę ir grožį. Sanskrito kilmės žodis dhrupad yra sudurtinis (dhruva – pastovus, stabilus, tvirtas; pada – pėdos, eilės) ir reiškia stabilią, fiksuotą poetinę formą. Pats Profesorius Panditas Ritvikas Sanialis nuoširdžiai ir griežtai seka dagarvani muzikinį paprotį , ir dėl labai artimų ryšių su savo mokytojais Zija Faridudin Daga (Zia Fariduddin Dagar) ir Zija Mohiudin Dagar (Zia Mohiuddin Dagar), yra įpareigotas tęsti ir skleisti autentišką Dagar šeimos dhrupado muzikos paprotį visame pasaulyje.

Dhrupado muzika yra panaši į grigališką choralą ar J.S. Bacho kūrybą. Tai laiko ribas peržegianti šventyklų muzika, kuri pasižymi meditatyvia struktūra ir vystymu, kartu yra labai dinamiška ir žaisminga, pilna improvizacijos ir poetiškos muzikinės kalbos.

Ši muzika – seniausia Indijos klasikinė vokalinė muzika, atkeliavusi iš šventyklų ir skambėjusi rūmuose. Indijos klasikinės muzikos sistema yra pasiekusi profesionalumo ir subtilumo aukštumas tiek melodine tiek ritmine prasme ir įkvepia daug vakarietiškos muzikos kompozitorių, džiazo ir pasaulio muzikos atlikėjus Terį Railį (Terry Riley), Džoną Koltraną (John Coltrane) ir t.t.).

Indijos klasikinė muzika remiasi rāga – derminių-melodinių modelių sistema. Pažodžiui rāga reiškia spalvą, atspalvį, jausmą, aistrą, taip pat muzikinę improvizaciją ir kompoziciją. Bet kuri iš rāgų – tai viena iš gausybės Indų muzikoje naudojamų dermių ir melodinių modelių. Kiekviena jų turi išskirtinių bruožų: turi savitą skambesį ir tik jai būdingą nuotaiką, jos atlikimas siejamas su tam tikru paros metu ar metų laiku. Yra daug senovinių legendų, kuriose pasakojama, kad senovės muzikantai šios muzikos dėka galėdavo prišaukti lietų, uždegti ugnį, bendrauti su gyvūnais.

Atlikėjai:

Panditas Ritvikas Sanialis – vokalas
Federikas Sanesis – Pakhavaj perkusija
Simona Chalikovaitė – tanpura
Anatolijus Lomonosovas – tanpura

Bilietus galima įsigyti (kaina 10 Eur.) www.goneplan.lt

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: