Senovinės rankinės prie šiuolaikinės aprangos? (nuotraukos) (2)

Aktorė J. Šatkauskaitė dėvi viduramžišką delmoną | ASmeninė nuotr.

Aktorė J. Šatkauskaitė dėvi viduramžišką delmoną | Asmeninė nuotr.

Anksčiau kalbėjome, kaip puikiai žiūrisi žemaitiška skraistė šiuolaikiniame gyvenime. Apskritai nemažai tautinio kostiumo detalių prigyja prie šiuolaikinės aprangos. Daugelis moterų pamėgo dėvėti riešines, tiek tradiciškas, siuvinėtas karoliukais, tiek šiuolaikines. Atrodo, kad tradicinė tautinio kostiumo liemenė puikiai žiūrėtųsi prie džinsų. Šį kartą apie rankinę ant juosmens.

Dažnai rankinės ant juosmens vadinamos delmonais (arba dalmonais). Tai lietuvių moterų puošni kišenė, austine juostele (rištuvu) rišta prie juosmens, būdinga tik Mažajai Lietuvai. Delmonai būna siūti iš aksomo, šilko, vilnelės, medvilnės. Tai specialus maišelis, pasiūtas iš tamsesnės medžiagos, išsiuvinėtas įvairiaspalvių siūlų gėlytėmis, paukščiukais, papuoštas dar ir karoliukais. Kampuose kartais buvo išsiuvinėjami savininkės inicialai, data. Moterys delmone laikydavo pinigus, nosinaitę, įvairias smulkmenas.

Delmonas ki XX a. buvo klaipėdiškių moterų tautinių drabužių dalis. Vyresnės moterys delmonus ryšėjo iki XX a. 5-ojo dešimtmečio.]

Žodis „delmonas“ yra turkybė (turk. dolaman „sermėga, rūbas“), patekusi per slavų kalbas (lenk. dołman, rus. долман – toks husariškas švarkas).

Pririšami prie juosmens odiniai krepšeliai aptinkami jau  archeologiniuose rūbuose, populiarūs ir viduramžiais.

Aktorė Julija Šatkauskaitė pasakojo, kad įsigijo delmoną Estijoje, Taline, viduramžių prekių parduotuvėje. Ten, pačiame senamiesčio centre, įsikūręs viduramžių dvasią ir atmosferą puoselėjantis restoranas Olde Hanza. Šalia jo yra viduramžiškų aksesuarų krautuvėlė – ten Julija ir  rado šį gražuolį. Jis turėtų būti ankstyvųjų viduramžių delmono rekonstrukcija, nes dekoras labai minimalus – žalvario sutvirtinimas užsegime ir kryželiu apsiūti kraštai.

Žalvariu puošti užsegimai randami jau 5 a. pr. Kr. rankinėse.

Dabar yra gaminamos viduramžių laikų odinių rankinių rekonstrukcijos, kurias galima įsigyti norint paįvairinti savo stilių. Tautodailininkai siūva ir Mažosios Lietuvos stiliaus medžiaginius delmonus.

Dabartinė pramonė siūlo šiuolaikines rankines ant juosmens, tačiau ankstesnių laikų daiktas atsineša savo istoriją ir dalelę paslapties. Galime rinktis.

Viduramžiški delmonai. Svetainės www.etsy.com nuotraukos:

Rūtos Budinavičienės sukurti delmonai:

Parengė Beatričė Rastenytė

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Mados tinklarastininkas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: