Rapsai – jų populiarumas ir saugojimas (1)

Rapsai | Peachandthistle.com nuotr.

Rapsai | Peachandthistle.com nuotr.

Platūs, geltonai žydintys laukai nėra retas vaizdas Lietuvoje. Rapsai – labai populiari grūdinė kultūra ne tik mūsų, bet ir kitose šalyse, pavyzdžiui Vokietijoje ir Kanadoje. Išties, Kanada yra didžiausia rapsų grūdų tiekėja pasaulyje. Europos Sąjunga, Kinija, Indija ir Australija rapsus taip pat augina ir įtraukia į kasdienį naudojimą.

Egzistuojančios rapsų rūšys:

  1. Vasariniai rapsai
  2. Žieminiai rapsai
  3. Hibridai

Rapsų aliejaus panaudojimo sritys

Iš visų gaminamų daržovių aliejų, rapsų aliejus maisto pramonėje populiarumu nusileidžia tik palmių aliejui ir sojų pupelių aliejui. Tačiau kaip maistas šis aliejus nebuvo naudojamas vos jį atradus. Iki 1975 m. rapsų aliejus maisto pramonėje nebuvo labai plačiai naudojamas, jo panaudojimo sritys buvo mašinų ir chemijos pramonės, dėl per didelio rūgščių kiekio.

Tik vėliau, Vokietijos universitetų dėka, karti ir nuodinga medžiaga buvo išvystyta taip, kad tapo saugiu gaminiu žmonėms vartoti – tai buvo žieminiai rapsai. Daugiau atliktų tyrimų leido išvystyti ir vasarinius rapsus, kuriuose pavojingų rūgščių nebuvo.

Neutralus rapsų aliejaus skonis ir gan aukšta degimo temperatūra, leidžia jį plačiai ir saugiai naudoti daugumoje keptuvėje gaminamų patiekalų.

Žinoma, šios rūšies aliejus iki šiol naudojamas kitose – ne maisto – pramonėse:

  • Biodyzelino gamyboje kuri sudaro 80 proc. visos pramoninės žaliavos visoje Europoje;
  • bioplastikų gamyboje;
  • gyvūnų pašarų gamyboje.

Kokybiško rapsų sandėliavimo svarba

Grūdinės kultūros apskritai reikalauja didelio dėmesio nuo pat tos sekundės, kai yra nuimamas jų derlius. Kiekvienas ūkininkas siekia parduoti savo derlių, o kad pavyktų tai padaryti sėkmingai, jis turi būti aukščiausios kokybės.

Rapsų priežiūra per daug nesiskiria nuo kitų grūdinių kultūrų priežiūros – juos reikia tinkamai transportuoti, išvalyti, išvėdinti, išdžiovinti ir sandėliuojant nuolat palaikyti tinkamą temperatūros ir drėgmės lygį. Šiais laikais grūdų priežiūrą sandėliuose gerokai palengvina automatizuotos sistemos, prižiūrinčios, kad drėgmės lygis patalpoje nebūtų nei per didelis, nei per mažas. Per mažas drėgmės lygis – rapsai sudžiūs, per didelis – grūdai supus.

Taigi, nors rapsai ir atsirado kaip maisto pramonei visiškai netinkamas produktas, mokslo dėka jie tapo saugia naudoti grūdine kultūra, kuri šiuo metu yra viena populiariausių pasaulyje.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: