Prezidentė D. Grybauskaitė Kijeve išreiškė Lietuvos paramą Ukrainai (nuotraukos, video) (1)

Prezidentė D. Grybauskaitė Kijeve išreiškė Lietuvos paramą Ukrainai | lrp.lt, R. Dačkaus nuotr.

Prezidentė D. Grybauskaitė Kijeve išreiškė Lietuvos paramą Ukrainai | lrp.lt, R. Dačkaus nuotr.

Parama Ukrainai – Lietuvos saugumo interesas

Gruodžio 7 d. Kijeve Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Ukrainos Prezidentu Petro Porošenka. Šalies vadovės apsilankymo Kijeve tikslas – palaikyti Ukrainą. Tai pirmasis valstybės vadovo vizitas į Ukrainą po to, kai Rusija neteisėtai užgrobė šios valstybės laivus Kerčės sąsiauryje.

Valstybės vadovai dalyvavo 11-ajame Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų Tarybos posėdyje. Susitikime viena svarbiausių temų buvo saugumo padėtis Rytų Ukrainoje ir Azovo jūroje, kaip Lietuva ir tarptautinė bendruomenė galėtų padėti Ukrainai.

Šalies vadovė pabrėžė, jog neteisėtas Ukrainos laivų užgrobimas Kerčės sąsiauryje, jų įgulų įkalinimas, Mariupolio ir Berdiansko uostų blokada aiškiai demonstruoja, kad Rusija siekia legitimizuoti Krymo aneksiją, Azovo jūrą paversti savo vidaus jūra ir galimų karinių veiksmų, nukreiptų prieš Ukrainą, placdarmu bei diskredituoti artėjančius prezidento rinkimus.

Lietuva tvirtai palaiko Ukrainą ir įvedė nacionalines sankcijas už agresiją Kerčės sąsiauryje bei Juodojoje jūroje atsakingiems asmenims. Lietuva taip pat didina savo karinę paramą Ukrainai, papildomai skirdama didesnį kiekį amunicijos, siųsdama daugiau karinių instruktorių ir kibernetinio saugumo ekspertų, kurie padės atremti hibridines atakas, ypač rinkimų metu.

Mūsų valstybė taip pat didina humanitarinę paramą Ukrainai, papildomai skirdama 30 tūkst. eurų. Lietuvos humanitarinė parama Ukrainai šiemet sudaro 140 tūkst. eurų. Iš viso per ketverių metų laikotarpį Lietuva skyrė apie 13 mln. eurų paramos Ukrainai.

Susitikime didelis dėmesys skirtas dvišalių ryšių stiprinimui. Pasirašyti keturi svarbūs dvišaliai dokumentai: Lietuvos ir Ukrainos strateginės partnerystės vystymo 2019–2020 m. gairės, Tarpvyriausybinis protokolas dėl Europos Bendrijos ir Ukrainos susitarimo dėl asmenų readmisijos įgyvendinimo, 11-asis Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų Tarybos protokolas bei Tarpvyriausybinis susitarimas dėl įdarbinimo ir bendradarbiavimo darbo migracijos srityje. Pastarasis dokumentas leis efektyviau kovoti su nelegaliu darbu, padės Lietuvoje ir Ukrainoje dirbančių abiejų šalių piliečių išnaudojimo bei diskriminacijos atvejais.

Dar viena svarbi tema – europinių reformų procesas. Pasak Prezidentės, reformų kelias yra ilgas ir sudėtingas, tačiau jos yra labai reikalingos sėkmingai valstybės raidai ir žmonių gerovei. Nors Ukrainai, kaip nė vienai kitai šaliai, savo europinį apsisprendimą tenka ginti ginklu, ji sugebėjo susitelkti ir pasiekė nemažą pažangą. Tačiau dar būtina pasitempti kovos su korupcija, teisėsaugos institucijų pertvarkos, energetikos ir verslo aplinkos gerinimo srityse. Kovoti su neteisėtu nuosavybės perėmimu, su kurio atvejais teko susidurti ir Ukrainoje verslą kuriančioms Lietuvos įmonėms.

Prezidentė taip pat pabrėžė, kad dvišalis ekonominis bendradarbiavimas stiprėja. Jį dar labiau paskatino prieš kelerius metus įsigaliojusios ES Asociacijos ir laisvosios prekybos sutartys. Per šiuos metus dvišalė prekyba išaugo 15 procentų. Daug naujų perspektyvų atveria IT, inovacijų ir logistikos sektoriai. Vizito metu Kijeve taip pat vyksta Lietuvos ir Ukrainos ekonominis forumas, į kurį atvyko per 30 įvairių verslo įmonių ir asociacijų atstovų iš Lietuvos.

Lietuvos ir Ukrainos Prezidentai taip pat apsikeitė aukščiausiais valstybiniais apdovanojimais. Prezidentei Daliai Grybauskaitei įteiktas „Laisvės ordinas“ – apdovanojimas, teikiamas už itin išskirtinius nuopelnus. Jį yra gavę tik nedaugelis iškilių pasaulio lyderių ir politikų, tarp jų buvęs Prancūzijos Prezidentas ir Vokietijos Prezidentai Fransua Olandas (Francois Hollande) ir Joachimas Gaukas (Joachimas Gauckas), buvęs JAV viceprezidentas Džo Bidenas (Joe Bidenas), senatorius Džonas Makeinas (Johnas McCainas), taip pat buvę Lietuvos vadovai Vytautas Landsbergis ir Valdas Adamkus.

Už dvišalių ryšių stiprinimą ir asmenį indėlį skatinant Lietuvos ir Ukrainos partnerystę Prezidentui Petro Porošenkai įteiktas Vytauto Didžiojo ordinas.

Kijeve Prezidentai taip pat pasveikins 2-ojo Ukrainos moterų suvažiavimo dalyves. Į šį renginį atvyks 500 politikių, verslininkių, pilietinės visuomenės atstovių iš visos šalies.

Prezidentei iteiktas išskirtinis Ukrainos žmonių apdovanojimas

Gruodžio 7 d. D. Grybauskaitei Kijeve buvo įteiktas išskirtinis pilietinės visuomenės apdovanojimas. Juo valstybės vadovė apdovanota už nuolatinę paramą Ukrainos žmonėms.

Atsiimdama apdovanojimą, Prezidentė pabrėžė, jog tai garbingas visų Lietuvos žmonių įvertinimas. Pasak šalies vadovės, puikiai suprantame, kad Ukraina kovoja ir už Lietuvos bei visos Europos saugumą, todėl padedame Ukrainai, esame didžiausi jos draugai ir rėmėjai, aktyviai giname šios šalies interesus Vakaruose.

Lietuva teikia ne tik valstybinę politinę, karinę, humanitarinę paramą. Mūsų šalies žmonių ir nevyriausybinių organizacijų iniciatyva yra surinkta ir nugabenta daugybė paramos medikamentais, medicinine įranga ir finansinėmis lėšomis. Jau keleri metai per Sausio 13-ąją vyksta Jono Ohmano paramos akcija „Mėlyna ir geltona“, kurios globėja yra Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Todėl šis apdovanojimas, pasak šalies vadovės, yra simbolinė ir labai graži ukrainiečių padėka už mūsų šalių draugystę, solidarumą ir paramą

Apdovanojimo iniciatorė – nevyriausybinė organizacija „Pergalės sparnai“. Organizacija teikia medicininę pagalbą fronte kariaujantiems šalies kariams ir jų vaikams bei humanitarinę pagalbą Rytų Ukrainos regionų gyventojams, padeda integruotis į visuomenę neįgaliais tapusiems sužeistiems kariams.

Šis apdovanojimas įsteigtas dar 2017 metais. Jo tikslas – pagerbti drąsias, iniciatyvias ir aktyvias moteris. Jis paprastai teikiamas moterims, kurios gina Ukrainos laisvę ir nepriklausomybę, vykdo socialinę ar humanitarinę veiklą.

Šiuo apdovanojimu yra apdovanota apie 500 asmenų ir organizacijų.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Prašalietis:

    “Prezidentė D. Grybauskaitė Kijeve išreiškė Lietuvos paramą Ukrainai”… Išsivaikščiojusio ir išmirusio šiandieninio lietuviško kaimo berno, gyvenančio privatizuotame, kolūkio tarybiniais laikais pastatytame, Alytaus skydiniame namelyje, “matančiame” pasaulyje ir Lietuvoje vykstančius įvykius per savo pirkios langą,subjektyvus”kaimiškas pamąstymas”… Kas, kaip galimas subjektas, šiandieniame pasaulyje yra Lietuva ir Lietuvos “ekonomine ir karine pagalba remiama” su Rusija”kariaujanti”Ukraina. Lenino ir Stalino suformuota šiandieninė Ukraina, po 1990 Belovežo girios suokalbio tapusi”nepriklausoma”, iki 2014 metų musės vietoje tupėjo ant Rusijos ir jos nepriklausomų valstybių”sandraugos”mėšlo krūvos iš kurios ji ir mito. Misdama Ukraina svajojo, kai perskristi ant, jos manymu būsiančios sotesne, europietiškos mėšlo krūvos. Galutinai”sugundyta” Lietuviškos mėšlinės musytės, kuriai buvo leista 2004 metais nutūpti ant europinės mėšlo krūvos, Ukrainos mėšlinė musė dėka banderinių “ukrainiečių”, “ukrainiečiais” tapusių dėka Stalino pagal Ribentropo-Molotovo paktą ir po karo prijungtų Lenkijos, Vengrijos ir kt.teritorijų, po 2014 metų antikonstitucinio perversmo stengiasi perskristi ant jų manymu būsiančios “sotesnės”europinio mėšlo krūvos. Bet europinė krūva jau nutūpta vidurio ir rytų europos musių ir muselių ir ukrainietiškai šiandiena nuskurdusiai musei vietos kaip ir nėra, vieta gali atsirasti tik NATO. Urainietiškai musei, palaikomai ant europinės krūvos jau tupinčiom buvusioms soc.lagerio musėms ir musytėm, belieka kartu choru zysti ant Rusijos, tuom parodyti europinės krūvos JAV ir europiniams išlaikytojams,ant europinės krūvos jau tupinčių rytų musių, musyčių ir ukrainietiškos musės”naudingumą”… Geopolitiniu požiūriu, Lietuvos ir Ukrainos vykdomas Rusijos” ekonominis ir karinis tvarkymas” tėra Rusijos meškos erzinimas ukrainietiškos musės ir lietuviškos muselės”ekonominiais ir kariniais” zyzimais ir vylimasis, kad meška kada nors ir kaip nors rimčiau sureaguos. Kas liks iš atskriduisų vidurio ir rytų europos musių ir musyčių niekam neįdomus. JAV labai, vakarų europos civilizuotoms valstybėms mažiau yra labai įdomu, ką iš tiesų gali kariniu atžvilgiu šiandieninė rusiška meška. Sirijoje sužinotų dalykų , Putino užuominų ką Rusija gali rimto karo atveju, JAV “nepakanka”. Šiam sužinojimui JAV ir vakarai paskyrė Lenino ir Stalino suformuotoje Ukrainoje gyvenančius,pavadintus ukrainiečiais rusus ir nerusus, na ir vieną kitą, “karingesnę ir kvailesnę, vakarams jokios vertės neturičią, rytų europos mėšlinę musytę. Šiandiena Ukrainos ir Lietuvos”musės ir musytės karingumas ir pergalės” prieš Rusiją pažymimos šių”geopolitinių karinių supervalstybių” vadų apsidovanojimais “aukščiausiais valstybiniais apdovanojimais”..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: