Mėgėjų teatrų renginyje „Atžalynas“ – spektakliai apie Lietuvos istorijos asmenybes (0)

Akimirkos iš mėgėjų teatrų festivalio Atžalynas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Akimirkos iš mėgėjų teatrų renginio Atžalynas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Rugsėjo 1 d., 13 val., Jono Basanavičiaus gimtinėje (Ožkabalių kaime, Vilkaviškio rajone), vyko kasmetinis Sūduvos mėgėjų teatrų renginys „Atžalynas“. Šiųmetinio renginio spektakliai skiriami Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui. Savo kūrybą renginyje pristatė šeši mėgėjų teatrai iš Vilkaviškio, Kalvarijos, Varėnos, Kauno rajonų bei svečiai iš Punsko, o programą užbaigė profesionalių aktorių vaidinamas spektaklis.

Dar prieš renginiui prasidedant, Jono Basanavičiaus gimtinės vedėja Rūta Vasiliauskienė sakė, kad renginio žiūrovai galės pamatyti tris spektaklius, kurie buvo rodomi šių metų Dainų šventėje: „Smagu, kad Jono Basanavičiaus gimtinėje žiūrovai galės išvysti spektaklius „Pasaka apie Sūduvos ąžuolą“, „Mumyse yra pasaulio galės“ ir „Kelkite“. Tie, kas negalėjo pažiūrėti šių spektaklių Dainų šventės Teatro dienos metu, galės juos pamatyti „Atžalyno“ renginyje.“Renginio vedėja Hana Stanislava Šumilaitė, Kauno ponia, atvykusi iš laikinosios sostinės, žada žiūrovams papasakojo daug linksmų istorijų iš Antano Smetonos laikų, atskleidė detalių iš garsių to meto žmonių, tarp jų ir J. Basanavičiaus, gyvenimo.

Kalvarijos savivaldybės kultūros centro mėgėjų teatro „Titnagas“ (rež. Kęstutis Krasnickas) aktoriai spektaklyje „Pasaka apie Sūduvos ąžuolą“ pamėgino atskleisti lietuvių tautos patriarcho Jono Basanavičiaus įvairiapusę asmenybę, papasakojo, kaip paprastas vaikas iš Ožkabalių kaimo, vėliau Maskvos universiteto studentas, tapo puikiu gydytoju, tautosakininku, vienu žymiausių lietuvių visuomenės veikėjų, pirmo lietuviško laikraščio „Aušra“ steigėju, Lietuvių mokslo draugijos įkūrėju, Nepriklausomybės Akto signataru. Scenarijaus autoriai Rasa Januškienė ir Kęstutis Krasnickas patriarcho gyvenimo istoriją pagyvino jo surinktų pasakų personažais.

Matuizų kultūros centro suaugusiųjų teatro „Giraitė“ (rež. Irena Čeplikienė) aktoriai, praėjusių metų „Atžalyno“ renginyje pelnę žiūrovų simpatijas, šiais metais vėl svečiavosi Ožkabaliuose ir parodė publicistinį vaidinimą „Mumyse yra pasaulio galės“. Vaidinimas skirtas Mažosios Lietuvos mąstytojui, rašytojui Vydūnui pagerbti. Aukščiausia vertybe laikydamas žmoniškumą, Vydūnas siekė ugdyti sąmoningų ir laisvų žmonių tautą. Filosofo požiūris į tautos kultūros reikšmę svarbus ir šiandien. Šalia pagrindinio veikėjo spektaklyje galima buvo išvysti ir Vincą Krėvę, Vincą Mykolaitį-Putiną, Juozapą Herbačiauską ir kitas Lietuvos valstybę kūrusias asmenybes.

Akimirkos iš mėgėjų teatrų festivalio Atžalynas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Akimirkos iš mėgėjų teatrų renginio Atžalynas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Apie mūsų krašto istoriją, jos žmones spektaklyje „Kelkite“ papasakojo svečiai iš Punsko – lietuvių kultūros namų klojimo teatro (rež. Jolanta Malinauskaitė-Vektorienė) aktoriai. Renginio žiūrovams šis mėgėjų teatras gerai pažįstamas, tačiau kas kartą sugeba maloniai nustebinti režisūriniais sprendimais.

Vilkaviškio kultūros centro mėgėjų teatras „Gluosnė“ (rež. Daiva Kasulaitienė) žiūrovams pristatė tragikomišką istoriją pagal amerikiečių dramaturgo Ivano Menchelio pjesę „Kapinių klubas“. Pjesė pasakoja apie tris laike užstrigusias moteris, palaidojusias savo vyrus ir subūrusias klubą, kurio pusė narių – po žeme, o kita pusė nuolat lanko juos kapinėse…

Vilkaviškio pagyvenusių žmonių klubo „Rudenėlis“ mėgėjų teatras „Kertė“ suvaidino nuotaikingą Marytės Vaitulionienės komediją „Linkiu laimės, dukružėle“ (rež. Leonarda Gaurylienė). Spektaklyje buvo gvildenami tėvų ir vaikų santykiai, amžinos kartų bei šeimos problemos.

Akimirkos iš mėgėjų teatrų renginio Atžalynas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Akimirkos iš mėgėjų teatrų renginio Atžalynas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Pirmą kartą į Sūduvos mėgėjų teatrų renginį atvyko Kauno rajono Voškonių laisvalaikio salės teatras „Siena“ (rež. Hana Stanislava Šumilaitė). Susikūręs 2006 metais, teatras jau spėjo pastatyti šešiolika spektaklių, aplankė Lietuvos miestus, vyko gastrolių į Angliją, Airiją, Vokietiją, Lenkiją, Sakartvelą. „Atžalyno“ žiūrovams voškoniečiai pristatė savo paskutinį darbą – pažaidimą Kazio Sajos „Mamutų medžioklės“ tema.

Mėgėjų teatrų pasirodymus vainikavo jau tradicija tapęs profesionalių aktorių pasirodymas. Šiais metais į Jono Basanavičiaus gimtinę vėl atvyko žinomos aktorės Vitalija Mockevičiūtė (Lietuvos nacionalinis dramos teatras) ir Neringa Varnelytė (Valstybinis jaunimo teatras); joms talkino muzikantai iš „Ratilų“ folkloro kapelos Darius Mockevičius bei Paulius Kovalenko. Remdamosi Jono Basanavičiaus ir Norberto Vėliaus užrašytų siaubo pasakų, lietuviškų sakmių ir lietuvių liaudies romansų motyvais, aktorės sukūrė nuotaikingą spektaklį apie vieno žmogaus šeimos lemtį nuolat susidurti su anapusiniu dvasių, vėlių, velnių pasauliu.

Sodybos klojimą rengėjai papuošė viena gražiausių puošmenų tradicinėje lietuvių kultūroje – tautodailininkų Danutės Kasulaitienės, Saulenos Valatkaitienės ir Sauliaus Tumelio sukurtais šiaudiniais sodais.

Akimirkos iš mėgėjų teatrų renginio Atžalynas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Akimirkos iš mėgėjų teatrų renginio Atžalynas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: