Po medikų mitingo – Nacionalinis streikas? (6)

Gydytojai_sandrauga.lt

Gydytojai | sandrauga.lt nuotr.

Šiandien, sausio 4 d. vykstančiame Medikų sąjūdžio mitinge „Paskutinių medikų žygis į oro uostą“ dalyvauja ir Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“.

LPS „Sandrauga“ išsako savo laikyseną į valdžios ilgą laiką ignoruojamą Lietuvos gydytojų padėtį:

„LPS „Sandrauga“ betarpiškai gyvena niūriomis ir slogiomis lietuvių medikų nuotaikomis, kurios galiausiai prasiveržė mitingu. Ne tik medikų, tačiau ir inteligentijos palaikomi medikų sąjūdžio reikalavimai nedelsiant didinti gydytojų ir rezidentų atlyginimus, kad būtų sustabdyta emigracija, atspindi daugelio sektorių darbuotojų problemas.Anksčiau ar vėliau jos pratrūks mitingais, streikais ir pasipriešinimo akcijomis, kurios gali peraugti į Nacionalinį streiką. Galbūt jau šiandiena žymi jo pradžią?

Dabartines medikų sąjūdžio iškeltas gydytojų problemas betarpiškai lėmė daugelį metų vykdyta ir naujuoju „liberaliu“ Darbo kodeksu dar labiau įtvirtinta profesinių sąjungų naikinimo politika. Darbo kodeksas nesusipratimuose paskandino merdintį socialinį dialogą, o kad darbo tarybos yra fikcija jau pripažįsta ir pati Vyriausybė. Darbo tarybos kuriamos tik formaliai. Tuo tarpu dirbančiųjų interesų atstovavimu ir gynyba nuo darbdavių savivalės toliau užsiima vien profsąjungos. Jos – vienintelė Lietuvoje pasilikti pasiryžusių darbuotojų užuovėja ir viltis. Ir galbūt būtent todėl profsąjungos yra tapusios mūsų valdžios priešu nr. 1.

Gydytojų protestas | sandrauga.lt nuotr.

Gydytojų protestas | sandrauga.lt nuotr.

Emigracija nesiliauja, ji didėja. Nesulaikomai auganti emigracijos banga baigia pasiglemžti ne tik didžiąją dalį inteligentijos, tačiau ir ką tik mokslus baigusio jaunimo žiedą. Tą regime jaunųjų gydytojų rezidentų reikalavimuose. Jie aiškiai sako valdžiažmogiams: užtikrinkite mums socialines garantijas, leidžiančias oriai gyventi ir kurti šeimas Lietuvoje, mokėkite mums teisingą atlyginimą ir mes liksime Lietuvoje. Iš esmės, tai reikalavimai, apibendrinantys visų šalies dirbančiųjų žmogiškuosius siekius. Šiandien V. Kudirkos aikštėje šie reikalavimai skamba ne tik iš medikų, tačiau ir mokytojų, pareigūnų, transportininkų, netgi valstybės tarnautojų lūpų. Ar medikų sąjūdis taps visos Lietuvos dirbančiųjų suvienytų reikalavimų valdžiai pradžia priklauso tik nuo mūsų pačių.

Šiuo metu situacija Lietuvoje prilygta pokario metams, išskyrus tai, kad tikro karo lyg ir nėra. Karo ugnis įžiebta mūsų pačių visuomenėje, ji tapo supriešinta su valdžia. Nuo siautėjančios infliacijos ir naikinamų dirbančiųjų socialinių garantijų kenčia visos profesijų grupės. Šiandien vykstantis gerąją praktiką kitiems parodantis Lietuvos medikų sąjūdžio mitingas tampa atskirų socialinių grupių stichiško pasipriešinimo atspirties tašku. „Prastumtu“ davulių ir butkevičių Darbo kodeksu įtvirtinta visuomenės skaldymo ir kiršinimo politika duoda vaisių: šiandien – medikai, rytoj – mokytojai, o poryt – pareigūnai, valstybės tarnautojai ir darbininkai.

Valdžia šiandien reaguoja tik užminta ant nuospaudos, t. y. kilus sąjūdžiui, mitingui ar streikui, bent iš dalies kreiva akimi atsižvelgiama į keliamus reikalavimus. Mūsų visų tikslu turi tapti siekis Lietuvos valdantiesiems parodyti, kad esame vieningi ir visi kartu galime solidarizuotis bendram tikslui – nacionaliniu mastu iškelti dirbančiuosius kamuojančias atlyginimo ir soc. garantijų problemas. Jas spręsti būtina sistemiškai kaip visumą, o ne stichiškai. Mes esame skaldomi, kad būtume užvaldyti, tačiau turime nepasiduoti. Išeiti į gatves ir kovoti už savo teises – turi tapti ne tik medikų, bet ir kiekvieno Lietuvos dirbančiojo šūkiu.“

Mitingą rengia aktyvių Vilniaus Universiteto Medicinos fakulteto rezidentų grupė bei Lietuvos Medikų Sąjūdis. Mitingo idėją palaiko ir padeda: VU SA MF Rezidentų Taryba, LSMU Studentų atstovybės Rezidentų taryba, Jaunųjų gydytojų asociacija, Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga, Jaunųjų psichiatrų asociacija, Lietuvos medicinos studentų asociacija.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Sveikata, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. STEBUKLAS:

  Tai tikriausiai pirma Lietuvos istorijoje akcija, kai greta vienas kito, “petis petin” medikų protesto eisenoje dalyvavo ir liberalai (mažiau kelis Liberalų sąjūdžio veikėjus), ir profsąjungos.
  Ar kada nors anksčiau taip buvo?

 2. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Dabar, pražūtingai baisu (mirtinai pavojinga) yra tai, kad Lietuvoje visokios bei visos ūkinės veiklos įvaizdis – p_l_ė_š_i_k_i_š_k_a_s. Toks įvaizdis neduoda pasijausti žmogumi versle dirbantiesiems. Pusė dirbančiųjų (!!!) nenori tokios veiklos, dingo svetur ir net b_i_j_o grįžti į Lietuvą. Plėšikiškos veiklos įvaizdžio ryškiausi ženklai:
  1 (baisiausias). Lietuviškame ES pakraštyje bei vakariniame ES pakraštyje maisto ir daiktų kainos yra (bemaž) vienodos, o algos ir pensijos (apie) 4 kartus mažesnės nei vakariniame ES pakraštyje;
  2 (mažiau baisus). Plėšikiški mokesčiai – išreikalaujami nesant pajamų (uždarbio, pelno, …);
  ___
  PVZ.
  Lietuviškam ES pakraščiui pritaikius vakarinio ES pakraščio taisykles:
  – juridinio asmens (UAB, MB, IĮ, VŠĮ, …) registravimo kaina būtų apie 15 – 20 kartų (!!!) mažesnė;
  – pajamų mokestis būtų 2 kartus (!) mažesnis, prie MMA dydžio;
  – atskaitymai sodrai būtų bemaž 9 kartus (!!) mažesni, prie MMA dydžio;
  – plėšikiškojo psd nebūtų išvis.
  ___
  3 (mažai baisus). Svetimšalių bankų plėšikavimas;
  4 (mažiausiai baisus). Verslo priežiūros tarnybų plėšikavimas.
  Lietuvoje, apskritai, bet kokia ūkinė veikla yra paralyžiuojama ir smulkesniais apsunkinimais.
  _

 3. Mikutis:

  Liberalizmas-šeimos ,tautos ir valstybės vėžys ,todėl nesidžiaukite,o skubiai šalinkite jo užuomazgas,kol jis neišplito medikų profsąjungoje .

 4. Tvankstas:

  Iki šiol žmonės Lietuvoje nuo ekonominio smaugimo prieštaravo valdžiai kojomis į Vakarus, bet jau tiek veržlės gerai užsukiotos, kad katile susikaupę garai nebeišlaikę turi prasiveržti bent švilpimu, jei spės atidaryti atsarginius vožtuvus.

 5. Ligonis:

  Palaikome medikus – nuo jų darbo kokybės priklauso ar mes būsime išgydyti , ar tapsime invalidais, o gal mirsime nespėję pasenti. Tai pati atsakingiausia profesija – nuo medikų darbo priklauso mūsų visų gyvybė. baisu net pagalvoti kiek ilgai reikia mokytis gydytojas: tik po 7 metų studijų jie gali rinktis specializaciją ir tada dar mokosi 4 metus rezidentūroje. Iš viso 11 metų mokslo, nemigo naktų, kalnai knygų, tūkstančiai paskaitų, laboratorinių, egzaminų…. Gydytojai turėtų gauti dvigubai didesnį atlyginimą negu Seimo narys, kuris niekuo nerizikuoja, joks valstybės tarnautojas už blogai padarytą darbą neneša atsakomybės- niekas nemirs dėl jų darbo, nedarbo. O medikai turi iškęsti viską – nesveikų pacientų skundus, ašaras, nepasitenkinimus, psichinių ligonių kartais pavojingą elgesį. Tai pati humaniškiausia profesija, bet kartu pati atsakingiausia ir sunkiausia, reikia neeilinių gebėjimų, daug žinių ir dar daugiau sunkaus darbo, kad būti geru specialistu. Finansų ministerijoje, kurie skirsto mūsų biudžeto pinigus, tikriausiai dirba tik sveiki žmonės, kurie nei karto negulėjo ligoninėj, kurie neturėjo operacijų, lašelinių, nejuto skausmo ir kančių, todėl nesupranta kokius atlyginimus reikia mokėti gydytojams, kad jie neišvažiuotų iš Lietuvos.

 6. Elena:

  Ieskojau kur galiu perskaityti apie sios dienos mediku streika ir niekur neradau, tik Jusu straipsnis vienintelis buvo atrastas per “google”. Demokratija vadinasi!!! Visi bijo ir laukia…Saunuoliai Lietuvos MEDIKAI!!!
  Lenkiu galva pries Jus! Mes visada didziavomes kokie geri gydytojai musu salyje, bet nei vienas normalus zmogus negaletu kenteti tiek kiek kencia musu medikai. Kiek “ministru” tiek nauju istatymu…apie ZMOGU uzmirso…
  Kad galetu pakliuti pas specialista medika, kuris uztikrintas del savo ateities ir neturi minciu begti is musu LIETUVOS! Seimo nariai, jus irgi pacientai, neuzmirskite, kad ir jums reikia gydytoju!!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *