Jauni vairuotojai dėl taisyklių jaudinasi labiausiai, bet jas laužo dažniausiai (1)

Netikėtumas kelyje: jauni vairuotojai dėl taisyklių jaudinasi labiausiai, bet jas laužo dažniausiai | AXT nuotr.

Lietuvos vairuotojų tyrimas atskleidė šiuolaikinio jaunimo požiūrį į kelių eismo taisykles: ant šaligatvio stovintis jaunuolis, mažiausiai suka galvą dėl galimų eismo pavojų, tačiau jam pačiam sėdus prie vairo, aplinkybės akimirksniu apsiverčia – jis tampa nervingiausiu eismo dalyviu. Draudimo bendrovės BTA specialistai sako, jog jaunimo baimės pagrįstos, mat jie eismo įvykius tikrai sukelia bene dažniausiai, tačiau ir dėl kitų vairuotojų daromų pažeidimų jaudinasi labiausiai.

Apklausos duomenimis, moksleivius bei

studentus labiausiai erzina posūkių nerodymas (stresą kelia 64,4 proc. visų vairuotojų ir 80 proc. jaunesnių), staigiai ir netikėtai į perėją išeinantys (57 proc. visų vairuotojų ir 72 proc. jaunesnių) bei neleistinoje vietoje gatvę kertantys pėstieji (53,8 proc. visų vairuotojų ir 68 proc. jaunesnių).

Draudimo bendrovės BTA Tyrimų skyriaus vadovas Andrius Žiukelis sako, jog dėl tokių aplinkybių, iš dalies kalta patirties stoka, tačiau visiškai normalu, kad jaunesnės kartos atstovai – eismą supranta kitaip.

„Dalį tokio jaunų vairuotojų dirglumo, galima paaiškinti mažesniu patyrimu bei tuo, kad atvykusius iš mažesnių miestų ar miestelių, dažnai baugina gausus didmiesčių eismas. Vairuotojo pažymėjimą mažesniame mieste gavęs vairuotojas, gali stipriai nervuotis dėl įvairių netikėtų ar kelių eismo taisyklėse tiesiogiai neaprašytų atvejų, taip pat dėl akivaizdaus jų nesilaikymo, ar, pavyzdžiui, dėl Vilniuje įsigalinčio intuityvaus vairavimo, nekreipiant dėmesio į kitų vairuotojų perspėjimus“, – svarsto A. Žiukelis.

Vienintelės dvi grupės, į kurias patenkantys vairuojantys moksleiviai bei studentai patiriamo streso kiekiu nusileidžia kitoms apklaustųjų grupėms, yra staigiai tarp juostų šokinėjantys ir piktai iš galo privažiuojantys vairuotojai.

„Pastebime įdomų dalyką: vairuotojai iki 25 metų 2015–2016 sukėlė 11,98 proc. eismo įvykių, daugiau nei bet kokia kita dalis vairuotojų, tačiau, tuo pačiu yra ir tie, kurie kitų klaidas pastebi dažniausiai. Tai tik įrodo, kad išlaikyti vairavimo egzaminą ir išmokti vairuoti tikroje aplinkoje – du skirtingi dalykai. Statistika moksleivių ir studentų klausimu netikėta: visas taisykles jie išmoko dar visai neseniai, tad normalu, jog yra mažiau supratingi kitų nusižengimams, tačiau, kita vertus, iki galo neperpratę eismo kultūros, jie patys ir yra dažniausiai klystantys“, – sako A. Žiukelis.

Anot BTA specialisto, šviežiai „iškepti“ vairuotojai, stokojantys vairavimo įgūdžių ir itin griežtai besilaikantys kelių eismo taisyklių, – tai tik viena jaunų vairuotojų dalis. Kita dalis – be galo savimi pasitikintys jauni žmonės, kurie bet kokia kaina mėgina pasirodyti ir kelyje atkreipti į save dėmesį.

„Šio antrojo tipo jaunieji vairuotojai, dažniausiai jau būna prakutę, apsipratę su didžiųjų miestų eismo gausa, ir įgavę daugiau patirties. Tačiau, neretai, pernelyg didelis pasitikėjimas savimi, prasilenkiantis su turimais įgūdžiais, gali būti itin skaudžių nelaimių priežastimi“, – sako BTA atstovas.

Pasak jo, nors daugiausiai avarijų keliuose įvyksta rugsėjį, tačiau, kelių metų BTA draudimo tyrimas atskleidžia, jog jauni vairuotojai didmiesčiuose, daugiausiai eismo įvykių sukelia ne rugsėjo, o spalio mėnesį.

„Nuo rudens, tiek su pasimetusiais, tiek su nepagrįstai piktai važinėjančiais jaunais vairuotojais, neišvengiamai susidursime dažniau. Rugsėjo pirmosiomis savaitėmis eismas ir taip itin neramus, tad teks būti pakantesniems ir žvelgti supratingiau bei susitaikyti, kad šis neramus laikas keliuose tiesiog praeis. Kita vertus, nerimaujantiems studentams patarčiau – neskubėti riedėti į gatves, ypač piko metu. Sulaukite savaitgalio, kai eismas ne toks gausus ir tuomet pamėginkite įveikti pačius svarbiausius ir reikalingiausius maršrutus, pasirinkite, kuris kelias jums patogiausias, reikalaujantis mažiausiai sudėtingų posūkių ar žiedinių sankryžų“, – patarimais pradedantiems vairuotojams dalinasi A. Žiukelis.

Save

Save

Save

Save

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: