Šį vakarą įvyks „Didysis Amerikos užtemimas“ (tiesioginė transliacija) (0)

Saulės užtemimas | oregoncoast.org nuotr.

Saulės užtemimas | oregoncoast.org nuotr.

Rugpjūčio 21 d. Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) – neeilinė šventė! Net 14-oje JAV valstijų visiškai užtems Saulė – bus matomas visiškas Saulės užtemimas, kurį amerikiečiai jau spėjo pakrikštyti „Didžiuoju Amerikos užtemimu“. Mėnulio šešėlis praslinks per JAV teritoriją nuo Vakarų iki Rytų pakrantės.

Užtemimas prasidės Ramiajame vandenyne 18:46 val. Lietuvos laiku.  Žemyninėje JAV dalyje užtemimas prasidės 19:04 val.  Jakina švyturio iškyšulyje, esančiame į vakarus nuo Oregono valstijos Niuporto miesto.  Saulė visiškai čia užtems 20:15 val. Rytinėje JAV pakrantėje užtemimas baigsis 23:09 val. O visiškai Mėnulio šešėlis nuo Žemės nuslinks 00:04:21 val.Po keliolikos sekundžių užtemimas prasidės ir kituose Oregono valstijos miestuose: Valdporte, Njuporte, Linkolnsityje, Saleme ir kitur, džiugindamas jų gyventojus bei gausiai užplūdusius turistus. Pilno užtemimo šešėlio juosta nusidrieks įstrižai per centrinę JAV dalį – nuo Oregono šiaurės vakaruose iki Pietų Karolinos valstijos pietryčiuose. Dalinis Saulės užtemimas bus matomas beveik visoje Šiaurinėje ir Centrinėje Amerikoje ir pasieks Portugaliją bei vakarų Ispaniją ir Šiaurės vakarų Afrikos vakarų pakrantes.

Visiško 2017-08-21 Saulės užtemimo kelias per JAV | nationaleclipse.com nuotr.

Visiško 2017-08-21 Saulės užtemimo kelias per JAV | nationaleclipse.com nuotr.

Lietuvoje šio užtemimo nematysime, tačiau juo bus galima grožėtis žiūrint tiesiogines užtemimo transliacijas internetu:

NASA TV:

Tiesioginė transliacija per www.timeanddate.com:

Visiški Saulės užtemimai mūsų planetoje yra gana dažnas reiškinys. Kurioje nors Žemės vietovėje jie įvyksta kas 18 mėnesių. Tačiau toje pačioje vietovėje sulaukti užtemimo vidutiniškai galima tik kas 375 metus. Štai dėl ko susidaro įspūdis, kad tai yra itin retas gamtos reiškinys.

Paskutinį dalinį Saulės užtemimą Lietuvoje matėme 2015 m. Tuomet Mėnulis mūsų žvaigždę užtemdė apie 75 proc. Paskutinis visiškas užtemimas Lietuvoje buvo matomas 1954 metais, o Europoje – 1999 m.

Prietarai ir tikėjimai susiję su Saulės užtemimu

Saulės užtemimas nuo seno laikytas grėsmingu, apie pavojus ir nelaimes perspėjančiu ženklu. Vien jau lietuviškas, gyvenamąją erdvę įvardijantis žodis – Pasaulis – nurodo į didžiulį Saulės reikšmingumą mūsų gyvenime. Pasaulis – tai gyvybės buveinė po Saule. Tad nesunku suvokti, kokį pavojų, kokią grėsmę praeities stebėtojui galėjo kelti Saulės užtemimas. Bijota, kad neįvyktų pasaulio pabaiga. Saulės užtemimo metu buvo privalu būti namuose, melsti Dievo, jog nutolintų nelaimes. Namuose užsidarydavo langines ar užsidangstydavo langus, užsidegdavo graudulinę žvakę, smilkydavo verbas. Gyvulius suvarydavo ir uždarydavo tvartuose, bijodami, kad Saulės užtemimo metu likę lauke jie gali susirgti ar apakti.

Buvo sakoma, kad Saulę kažkas „ima“ arba „gadina“ ir patikslinama, kad tai darąs velnias arba ragana. Pavyzdžiui sakyta: „Velnias užkiša savo uodegą tarp Saulės ir Žemės“; „Ragana apsiverčia miegoti ant kito šono ir skvernu uždengia Saulę“; „Saulės užtemimus sukelia laumė jojanti ant šluotos“. Norėdami nubaidyti nuo Saulės ją gadinančias piktąsias dvasias tyčia keldavo didžiulį triukšmą, daužydami vieną į kitą indus, šūkaudami, šaudydami…

Šio straipsnio autorius Jonas Vaiškūnas su 2008 metų Saulės užtemimo vaizdo projekcija į kaktą…. | Alkas.lt nuotr.

Šio straipsnio autorius Jonas Vaiškūnas su 2008 metų Saulės užtemimo vaizdo projekcija į kaktą…. | Alkas.lt nuotr.

Mūsų laikais Saulės užtemimo reiškinį irgi badoma sieti su įvairias pokyčiais mūsų gyvenime. Tai daro astrologai ir būrėjai. Tačiau astronomijos mokslas teigia, kad Saulės užtemimas kaip fizinis reiškinys neturi jokios pastebimos įtakos tam kas vyksta Žemėje.

Žinoma, kuomet įvairiose tradicijose jam priskiriama magiška reikšmė, jis pradeda veikti visuomenę ne fiziniu, tačiau savo prasminiu kultūrinių reikšmių lauku. Juk ir kelio ženklai mums fizinio poveikio neturi, tačiau naudodamiesi bendruomenėje visuotinai priimtomis jų reikšmėmis patiriame jų apčiuopiamą poveikį mūsų gyvenimo kelyje. O nepaisydami jų, dažnai susiduriame su neįveikiamomis netgi tragiškomis kliūtimis.

Beje, sprendžiant pagal nelaimingų atsitikimų statistiką, Saulės užtemimų metu išties padaugėja eismo įvykių… Tad JAV piliečiams patartina būtų prasidedant Saulės užtemimui geriau nevairuoti, o grožėtis šiuo reiškiniu išlipus iš automobilio.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *