A. Stabrauskas. Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba (X): švieslangiai (situacija 2008–2010 m.) (nuotraukos) (0)

Vilnius, Žvėryno r., Vytauto g. 10 | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėryno r., Vytauto g. 10 | A. Stabrausko nuotr.

(Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia – „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiaiverandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai; IX. Stogų skydai, 1 dalis2 dalis; 3 dalis 

X. Švieslangiai

Švieslangis  savo dydžiu mažesnis už langą, kartais visai miniatiūrinis. Tai papildomas vienos ar kitos namo dalies – laukujų durų, priebučio sienelės ar jo stogo skydelio, namo stogo skydo, rizalito ar mezonino skydelio ir panašiai – šviesos laidininkas. Daug nuotraukų su švieslangiais jau yra pateikta atitinkamuose skyriuose. Čia pateikti tik tie (įdomesni) švieslangiai, kurie dar neskelbti.

Įdomesnių formų švieslangiai. Vytauto g. 29 šiaurės fasade yra šešiakampis švieslangis (1 ir 2 nuotr.); reta forma. Sėlių g. 2: pietrytiniame priebutyje rombinis švieslangis (3 nuotr.) Forma labai populiari, paplitusi įvairiuose architektūros segmentuose. Vytauto g. 39 namo rytų fasado tūrinės laiptinės viršuje taip pat rombiukas (4 nuotr.); dešinėje – rizalito arkinis švieslangis viršuje suapvalintas. Tokios pat formos švieslangis ir Liepyno g. 21 namo šiaurės fasade (5 nuotr.); ne tokia dažna forma kaip rombas, bet neretas variantas. Įdomiai suformuotas pastarojo namo antrojo aukšto siluetas. Vytauto g. 10: smailiaarkis švieslangis laiptų aikštelėje (6 nuotr.). Retokas sprendimas (Dionizo Poškos g. 42 stogo skyde, tos pat gatvės 38 namo rizalite, Treniotos g. 38 namo stogo skyde).

Kiti švieslangiai. Kęstučio g. 35: rytų fasade antrajame aukšte yra švieslangis, kurio stiklo skaida iš simetriškai sudėliotų įvairių geometrinių figūrų (7 nuotr.).Tuo pačiu stiliumi panašiai skaidytas Vytauto g. 34 namo kampinio rizalito švieslangis (žr. nuotrauką rizalitų skyriuje). Šio namo šiaurinėje sienoje yra kuklus švieslangiukas su skobtomis apvadų briaunomis (8 nuotr.). Kęstučio g. 20: vakarų fasado priebučio švieslangis turi drožinėtą sandriką (9 nuotr.). Šio stiliaus sandrikų su augaliniu motyvu yra Žvėryno namų pagrindiniuose languose: Sėlių g. 38, Stanislovo Moniuškos g. 9 ir 10, Treniotos g. 23 ir 25, Vytauto g. 49 (žr. nuotraukas pagrindinių langų skyriuje).

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: