Gyvsidabrio poveikis žmogaus sveikatai (0)

Flickriver.com nuotr.

Flickriver.com nuotr.

Gyvsidabris – tai blizgus, kambario temperatūroje lakus, skystas ir sunkus metalas. Geras elektros laidininkas. Naudojamas įvairių matavimo prietaisų, rentgeno, kvarco, neoninių, liuminescencinių lempų gamybai. Gyvsidabrio lydiniai (amalgamos) naudojami medicinoje, o neorganiniai junginiai – medžio, vilnų, dažų pramonėje, taip pat medicinos reikmėms, dezinfekcijai, tepalams. Šis metalas buvo gerai žinomas kinams bei indams, todėl senovėje naudotas kaip, gyvenimo trukmę prailginanti, sveikatą stiprinanti ir kosmetikos priemonė. Juo buvo gydomi kaulų lūžiai. Alchemikai teigė, kad gyvsidabris yra visų metalų pradas, nes iš jo susidarė visi kiti metalai.

Gyvsidabris – bene nuodingiausias sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti nervų sistemą ir sukelti smegenų sutrikimus. Pavojingiausi yra jo garai. Pagal fizines savybes šis metalas aplinkoje pradeda garuoti aukštesnėje nei -38,8 temperatūroje ir ima skleisti garus – nuodingąsias ir labai pavojingas medžiagas, kurios į žmogaus organizmą patenka pro kvėpavimo takus. Per burną patekęs gyvsidabris dažniausiai iš žarnyno pašalinamas ir didelio poveikio neturi. Patekęs pro kvėpavimo takus, jis spėja absorbuotis organizme, gali susikaupti parenchiminiuose organuose, smegenyse ir kauluose. Iš organizmo išsiskiria lėtai su šlapimu, seilėmis, prakaitu, motinos pienu. Ūminių apsinuodijimų pasitaiko labai retai (avarijų metu), kai gyvsidabrio garų koncentracija ore 10–15 kartų viršija maksimaliai leistiną (0,01 mg/m³).

Garai pavojingi tuo, kad yra tiesiog nejaučiami. Jie neturi nei spalvos, nei kvapo, todėl žmogus negali pajusti ir suprasti, kad jo organizmas yra nuodijamas. Ūminio apsinuodijimo metu jaučiamas pykinimas, seilėtekis, deginantis gerklės, stemplės skausmas metalo skonis burnoje, skausmingas spazminis kosulys. Ant dantenų kraštų atsiranda juodai melsva juostelė. Dažnai šiuos simptomus lydi galvos skausmai ir silpnumas. Gali sutrikti kalba, klausa ar atsirasti rankų drebulys. Lėtiniam apsinuodijimui būdingi neurologiniai simptomai – galvos skausmas, svaigimas, nemiga.

Kaip išvengti apsinuodijimų gyvsidabrio garais? Pirmiausiai būtina saugiai naudoti matavimo prietaisus (ypač stiklinius), liuminescencines lempas, termometrus ar kitą įrangą, kurios sudėtyje yra gyvsidabrio. Saugant juos nuo galimo sudužimo ar gyvsidabrio išsiliejimo. Neišmesti neveikiančių ar nenaudojamų prietaisų, liuminescencinių lempų į buitinių atliekų konteinerius, neardyti jų. Naudokite elektroninius matavimo prietaisus, kuriuose nėra gyvsidabrio. Matavimo priemones, lempas ar kitą įrangą, surinktą gyvsidabrį iš matavimo ar kitų prietaisų utilizavimui perduoti UAB Palangos komunaliniam ūkiui ar kitoms utilizuojančioms įmonėms.

Gyvsidabriu apsinuodijama, kai patalpų oras užteršiamas jo garais. Dažniausiai taip atsitinka metalui išsiliejus ant grindų, garuojant iš atvirų indų, sandėliuojant sudužusias lempas ir kt. Galima apsinuodyti net nuo vieno sudužusio medicininio termometro. Visą namuose pažirusį gyvsidabrį stenkitės surinkti į vieną vietą – atsargiai ir lėtai šluojant nuo pakraščių link vidurio. Gyvsidabrio kamuoliukus surinkti gana sunku, todėl specialistai pataria pasinaudoti vienu patikimu metodu: rinkti gyvsidabrį drėgnu klijais pateptu popieriumi. Kai tik gyvsidabrio dalelytės užpildys visą lapą, įdėkite jį į stiklainį su vandeniu, užsukite dangtelį ir gerai pakratykite, kad gyvsidabris atšoktų.

Tą patį lapą galima panaudoti likusiam gyvsidabriui surinkti. Taip pat gyvsidabriui surinkti galima naudoti guminę kriaušę. Būtina atsiminti vieną taisyklę, kad išsiliejusio gyvsidabrio surinkimui negali būti naudojamas dulkių siurblys. Taip apsaugosite visą patalpą ir joje esančius daiktus nuo dar didesnio užteršimo. Surinktas gyvsidabris iki utilizavimo laikomas sandariai uždarytame inde su vandeniu, kadangi jis vandenyje negaruoja. Surinkus gyvsidabrį būtina gerai grindis išplauti ūkinio muilo ir sodos tirpalu (litrui vandens 52 g. sodos ir ūkinio muilo). Galima naudoti ir kalio permanganato 0,2 % tirpalą, geležies chloridą. Tam, kad pašalinti gyvsidabrio likučius, kurių surinkti neįmanoma mechaniškai. Patalpą gerai išvėdinkite, kad išsisklaidytų visi susikaupę garai ir jei turite galimybę – kuriam laikui iš eikite iš namų.

Išsiliejus gyvsidabriui galima skambinti pagalbos tarnybos telefonu 112. Atvykę priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai atliks gyvsidabrio surinkimo ir neutralizavimo (demerkurizacijos) darbus.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: