Prieš 25-erius metus Lietuva prisijungė prie ESBO (0)

esbo_urm-lt-nuotr

ESBO | urm.lt nuotr.

Rugsėjo 10 d. minimos dvidešimt penktosios Lietuvos narystės Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO) metinės. Pasak užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, pasikeitusi saugumo aplinka skatina dar aktyviau išnaudoti Lietuvos narystę ESBO siekiant regione apsaugoti demokratiją,  įtvirtinti pagarbą žmogaus teisėms bei teisės viršenybei.

„Susiduriame su naujais iššūkiais Europos saugumui, ypač teritoriniu vientisumu ir suverenitetu paremtos tarptautinės teisės sistemos laužymu. Būtina išlaikyti ESBO vaidmenį ir ligšiolinę pažangą siekiant efektyvaus taikaus konfliktų sureguliavimo ir
pasitikėjimo skatinimo visoje ESBO erdvėje“, – pabrėžė Lietuvos diplomatijos vadovas.

1991 m. rugsėjo 10 d. Lietuva, kartu su Latvija ir Estija, prisijungė prie ESBO pirmtakės – Europos saugumo ir bendradarbiavimo konferencijos (ESBK), suvaidinusios svarbų vaidmenį iš Baltijos šalių išvedant Rusijos kariuomenę. Tai buvo pirmoji tarptautinė organizacija, kurios nare Lietuva tapo po nepriklausomybės atkūrimo.

Lietuvos narystė ESBO stipriai prisidėjo prie visaverčio Lietuvos sugrįžimo į tarptautinę bendruomenę ir padėjo įtvirtinti mūsų šalies demokratinius pasiekimus.

Nuo narystės pradžios būdama aktyvia organizacijos nare, 2011 m. Lietuva ėmėsi ypatingo iššūkio – pirmininkavimo ESBO organizacijai.

2011 m. Vilniuje surengtame ESBO Ministrų susitikime buvo priimti sprendimai dėl ESBO vaidmens stiprinimo konfliktų prevencijoje ir sprendime, taip pat kovoje su transnacionalinėmis grėsmėmis. Pirmininkavimo metu Lietuvos pastangų dėka buvo atnaujintos oficialios „5+2“ formato derybos dėl konflikto Moldovoje. Lietuva aktyviai dirbo žmogaus teisių ir laisvių klausimais, ypač siekdama stiprinti žodžio laisvę ir žurnalistų saugumą. Taip pat sustiprintas ESBO vaidmuo energetinio saugumo ir transporto jungčių plėtojimo srityse.

Lietuva šiuo metu daug dėmesio skiria konfliktų Ukrainoje, Gruzijoje, energetinio ir kibernetinio saugumo, moterų teisių, žiniasklaidos ir išraiškos laisvės klausimams. Lietuva taip pat siekia bendrų ESBO veiksmų kovos su karo propaganda klausimu, kuris Lietuvos ir kitų Šiaurės ir Baltijos regiono šalių pastangomis į ESBO politinę darbotvarkę įtrauktas praėjusiais metais.

ESBO yra didžiausia pasaulyje regioninė konsensusu veikianti organizacija, vienijanti 57 Europos, Šiaurės Amerikos ir Centrinės Azijos šalis. Organizacijai šiais metais pirmininkauja Vokietija.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: