Po 13 metų misiją Afganistane baigia eskadronas „Aitvaras“ (0)

veliava-su-vitimi-kam.lt-I.Budzeikaites-nuotr

I. Budzeikaitės nuotr.

Birželio 7 d. krašto apsaugos ministro Juozo Oleko vizito Afganistane metu, po 13 metų oficialiai užbaigta Specialiųjų operacijų eskadronų misija Afganistane. Simboliškai pažymint Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų misijos pabaigą buvo nuleistos Lietuvos Respublikos vėliavos, kurios kartu su kariais grįš į Lietuvą.

„Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų kariai Afganistane jau tapo tikromis legendomis, jų pasiekimai buvo ir yra matomi visame pasaulyje. Jų dėka Afganistano saugumo pajėgos įgijo patirties, siekiant patiems užtikrinti saugumą savo šalyje. Sėkmingai įvykdyta misija yra puikaus sąjungininkų bendradarbiavimo rezultatas,“ – misijos uždarymo metu sakė karšto apsaugos ministras J. Olekas.

Ministras taip pat pabrėžė, kad Lietuva, baigdama savo misiją Afganistane, išreiškia pasitikėjimą vietos saugumo pajėgomis. „Ir nors Lietuva pasitraukia iš pietų Afganistano, kiti mūsų kariai dar liks kituose šios šalies regionuose“, – sakė J. Olekas.

Ceremonijoje taip pat dalyvavo LR Užsienio reikalų ministerijos ambasadorius ypatingiems pavedimams Rokas Bernotas, Lietuvos Respublikos Seimo nariai, NATO Specialiųjų operacijų komponento vadavietės Afganistane vado pavaduotojas brigados generolas Tonis Bauerfeindas (Tony Bauerfeind). Renginyje taip pat dalyvavo Afganistano, Jungtinių Amerikos Valstijų, Didžiosios Britanijos kariai, kiti svečiai.

„Lietuviai nuo pat pirmųjų dienų čia, Afganistane, ryžtingai pradėjo vykdyti užduotis. Tokius pačius ryžtingus aš juos matau ir šiandien. Nors jūs ir baigiate savo misiją Afganistano pietuose, tikiuosi, kad keliai mus suves ir turėsime dar galimybę tarnauti bendrose pajėgose, “ – ceremonijoje sakė NATO Specialiųjų operacijų komponento vadavietės Afganistane vado pavaduotojas brigados generolas Tonis Bauerfeindas (Tony Bauerfeind).

„Per daugiau nei dešimtmetį keičiantis misijos Afganistane pobūdžiui, mūsų kariai turėjo galimybę ne tik visapusiškai tobulėti, bet ir parodyti tiek vietinėms pajėgoms, tiek partneriams, kad sugebame vykdyti įvairaus spektro užduotis, nuo kovinių veiksmų iki vietinių pajėgų apmokymo. Dėkoju kariams, ginklo broliams, už ilgametę tarnybą Afganistano pietuose. Daugeliui mūsų Kandaharas tapo antraisiais namais ir išliks mūsų širdyse dar ilgai“, – sakė Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų eskadrono „Aitvaras“ vadas.

Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų kariai Afganistane tarnavo 13 metų. 2002 m. pirmieji Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų kariai prisijungė prie JAV vadovaujamos operacijos „Tvirta taika“ (angl. OEF – Operation Enduring Freedom). Nuo 2007 m. prasidėjusioje NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų Afganistane (angl. ISAF) misijoje kariai vykdė įvairaus spektro kovines užduotis, taip pat dirbo su vietos policininkais, dalindamiesi su jais patirtimi treniruotėse ir koviniuose veiksmuose. Nuo 2014 m. pabaigos iki dabar kariai veikė naujojoje NATO ir partnerių saugumo ir stabilumo Afganistane užtikrinimo misijoje „Tvirta parama“ (angl. RSM – Resolute Support Mission) ir jos metu apmokė vietines saugumo pajėgas.

Nuo 2011 iki 2013 metų kovo kartu su Lietuvos kariais eskadrono „Aitvaras“ sudėtyje tarnavo ir Latvijos specialiųjų operacijų kariai.

Tarnybos Afganistane metu „Aitvarai“ ne tik vykdė įvairias aukšto rizikos lygio ir didelio intensyvumo užduotis, bet ir rengė vietines saugumo pajėgas, siekiant sudaryti sąlygas perduoti atsakomybę už Afganistano saugumą į afganistaniečių rankas. Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų kariai Zabulo provincijoje parengė Afganistano nacionalinės policijos Zabulo provincijos specialiąją greitojo reagavimo kuopą. 2014 m. birželio 4 d. atsakomybę už saugumo užtikrinimą šioje provincijoje Lietuvos kariai perdavė vietos saugumo pajėgoms.

Įvertinus šiuos pasiekimus, lietuvių kariams buvo patikėta parengti dar vieną Afganistano nacionalinės policijos Greitojo reagavimo kuopą Kandahare. Iš viso „Aitvarai“ parengė 300 Kandaharo policininkų. Nuo 2014 m. lapkričio mėn. iki dabar eskadronas dirbo su nacionalinio lygmens Afganistano vienetu (Angl. ATF444 – Afghanistan Teritorial Forces 444). Iki šiandien planuoti ir vykdyti įvairaus spektro užduotis Lietuvos kariai parengė 400 ATF444 policininkų, tiek vadovaujančiose, tiek kovines užduotis vykdančiose pozicijose.

Specialiųjų operacijų eskadrono karių sukaupta operacijų Afganistane patirtis, gebėjimas lanksčiai pritaikyti taktines naujoves ir spręsti iškylančius iššūkius užtikrina sėkmingą labai svarbių ir padidintos rizikos specialiųjų operacijų įvykdymą šioje sudėtingoje aplinkoje. Didelėmis pastangomis ir sunkiu darbu Afganistane pelnytas pasitikėjimas Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų kariais stiprina Lietuvos, kaip atsakingos sąjungininkės reputaciją, o įgyta kovinė patirtis ir kartu su besikaunančiais sąjungininkais užmegzti ryšiai stiprina Lietuvos ir Baltijos regiono saugumą.

Iš Afganistano pasitraukus Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų kariams, tarnybą šioje šalyje tęsia Nacionalinio paramos elemento kariai ir RSM štabo karininkai Kabule ir Herate bei kitų provincijų štabuose.

Kategorijos: Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: