Karaliaučiaus krašte niokojamas Kanto namas: anot vietinių vandalų, „Kantas – lochas“ (8)

Griūvantys Kanto namai Jučiuose | Wikipedia.org nuotrauka

Griūvantys Kanto namai Jučiuose | Wikipedia.org nuotrauka

Kaip pranešė naujienų svetainė Newkaliningrad.ru, Jučiuose (Vesiolovkoje), Karaliaučiaus krašto Įsručio (Černiachovsko) rajone, esantį pasaulinio garso filosofo Imanuelio Kanto (1724–1804) namą nusiaubė vandalai, kurie iš išorės ir vidaus aprašinėjo namo sienas. Ant fasado šiuolaikinės Rusijos „išminčiai“ užrašė: „Kantas lochas“ („Кант лох“). Be to, už 200 metrų nuo namo degė žolė, keldama grėsmę namui.

Per stebuklą ekstremaliomis pokarinio „Kaliningrado“ sąlygomis išlikęs Kanto namas niokojamas jau seniai. Niokojimas nesibaigė ir po to, kai 2014 m. liepos mėnesį, minint I. Kanto gimimo 290 ir mirties 210-ąsias metines, jo namui Jučiuose buvo suteiktas formalus kultūros paminklo statusas, net žadėta jame įkurti muziejų.

Šio XIX a. II pusėje – XX a. pradžioje statyto namo vietoje anksčiau stovėjo kunigo Danieliaus Ernsto Anderšo namas, kuriame 1747–1751 m. gyveno ir filosofas I. Kantas, dirbęs kunigo vaikų privačiu mokytoju. 1938 m. naciai, naikindami lietuviškus krašto vietovardžius, net pačius Jučius buvo pavadinę „Kanto namais“ (Kanthausen). Tačiau rusų valdžia toliau kalbų apie muziejinio komplekso sukūrimą iki šiol nepajudėjo, o apleistame ir griūvančiame Kanto name išgertuves dažnai rengia vietiniai alkoholikai.

Anksčiau, kai Kanto namas dar nebuvo išpirktas valstybės, jame buvo apsigyvenę valkatos („bomžai“), o namas pamažu ėmė griūti. Nuo pernai metų jis formaliai priklauso Rusijos valstybei, bet faktiškai yra apleistas ir toliau griūva. Neseniai buvo sunaikinti vidaus dekoro likučiai.

„Mes džiaugiamės galimybe dar kartą priminti apie Rusijos eksklavo – Kaliningrado srities – istorinį unikalumą, kurioje Rusijos kultūra glaudžiai persipina su Europos šalių kultūriniu paveldu“, – knygoje apie Karaliaučiaus krašto pilis rašė vietinis kraštotyrininkas Anatolijus Bachtinas. Ir iš tiesų, tos kultūros Rusijos valdomame Karaliaučiaus krašte aukščiau aprašytu būdu persipina tūkstančius kartų – ir tuo geriau, nei bet kas kita, kontrasto principu demonstruoja šiuolaikinės rusų kultūros ypatybes…

Kategorijos: Baltų žemėse, Kultūra, Kultūros paveldas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. Pikc:

  “Ir iš tiesų, tos kultūros Rusijos valdomame Karaliaučiaus krašte aukščiau aprašytu būdu persipina tūkstančius kartų – ir tuo geriau, nei bet kas kita, kontrasto principu demonstruoja šiuolaikinės rusų kultūros ypatybes…” – PUIKIAI! 🙂

 2. Seimas, o gal net kartu su Vokietijos parlamentu, galėtų dėl to išreikšti susirūpinimą Karaliaučiaus ar net Rusijos valdžiai.

  • Lamatas:

   Jūs , panašu , nesuprantate apie kokią ” kultūrą ” išvis čia galima kalbėti . Mažytis pavizdys – per daug metų neteko matyti nė vieno nenuniokoto ikikarinio laikotarpio kapo – perkasti visi , netgi nuošaliausiose kaimuose. O bejėgis ” išreikštas susirūpinimas” .šiuo metu , greičiausiai išprovokuotu pikdžiugiškai priešingą reakciją.

   • Matas:

    Tu visiškai teisus,euroazijatams čia bus tik paskata linksmintis….talibai.

   • Tai nejaugi čia T.Baranauskas rašo tam, kad būtų proga Lietuvai paspjaudyti pakeiksnojant savo rate ir tiek… Žodžiu, būti Lietuvai tuo zuikiu, kuriam lemta visų bijoti…

    • Lamatas:

     Tikrai ne tam . Aš tik noriu atkreipti dėmesi kad moralizavimu čia vargu ar ką pakeisi . Nemanau kad kam staiga pasidarys gėda . Padėtį galėtu pakeisi tik konkretūs veiksmai, be kokių tai didesnių postringavimų. Tai ,galimai, tūrėtu būti išpirkimas , nuoma ar kas panašaus . Tik namo eksplotacija gali jį išgelbėti nuo galutinio sunaikinimo . Kas tai būtų : gyvenamas namas , vasarnamis , kultūrinės paskirties statinys , ar kas kita, su nedidele muziejinę funkcija -ne taip jau ir svarbu . Kaip muziejinis objektas jis savarankiškai tikrai neišgyvens. Net ir gaudamas periodinę finansinę paramą.O T. Baranauskui didelis AČIŪ už problemos atskleidimą platesnei visuomenei.

 3. Getas:

  Dabar būtų pretekstas paduoti Rusiją į tarptautinį teismą už šį vandalizmą bei iškeliant Rusijos Europos Kultūros paveldo konvencijos pažeidimus pakeičiant istorinius vietovių ir net upių pavadinimus Karaliaučiaus srityje. Juolab 20 a. nusiklatėlio Kalinino vardą reiktų iškelti, nes jis pasirašė daug dokumentų naikinant socialines klases bei tautas Sovietų sąjungoje, nes jis buvo Aukščiausios tarybos pirmininkas. Jei mūsų valdžia nemiegotų tai galėtų su Vokietija tą padaryti.

 4. tieSOS:

  Tai – ne Kanto namai, sitas namos pastoriaus, pas kuri Kantas dirbo vaiku mokytoju ir gyveno 3 metus…Kam skleisti mela! apgailetina((((

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: