Vyriausybėje tartasi, kaip plėtoti lituanistinį švietimą užsienyje (8)

Seimas-lituanistika-Alkas.lt-koliazas

Alkas.lt koliažas

Gruodžio 18 d. pirmą kartą posėdžiavusi Vyriausybės kanclerio pirmojo pavaduotojo Remigijaus Motuzo vadovaujama darbo grupė pradėjo svarstyti pasiūlymus dėl užsienio lietuvių bendruomenių veiklos rėmimo, organizuojant švietimą lietuvių kalba ir kultūrinį ugdymą, taip pat dėl lituanistikos centrų veiklos skatinimo.

Šiandieniniame posėdyje pristatyta esama padėtis, plačiau aptarti lituanistinio švietimo užsienyje, lituanistikos (baltistikos) centrų pasaulio universitetuose veiklos klausimai, taip pat su šiais klausimais glaudžiai susijusios „Globalios Lietuvos“ – užsienio lietuvių įsitraukimo į valstybės gyvenimą – programos įgyvendinimo aspektai.

R. Motuzas pažymėjo, kad padėtis šioje srityje nėra bloga, tačiau lituanistiniam švietimui užsienyje reikia dar didesnės valstybės paramos ir dėmesio – būtina peržiūrėti ir prireikus atitinkamai pakeisti ir papildyti teisės aktus tam, kad lituanistinis švietimas būtų darniai įjungtas į Lietuvos švietimo sistemą, taip pat atitiktų ir švietimo darbuotojų poreikius.

Todėl kituose darbo grupės posėdžiuose bus svarstomi išvykstančių dirbti dėstytojų ir mokytojų statuso, švietimo centrų patalpų, turto įsigijimo, kiti klausimai, susiję su lituanistikos centrų veiklos skatinimu ir lietuvių bendruomenių užsienyje veiklos rėmimu, organizuojant švietimą lietuvių kalba ir kultūrinį ugdymą. Pasiūlymai šiais klausimais bus pateikti Ministrui Pirmininkui.

Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, šiuo metu užsienyje veikia apie 200 lituanistinio švietimo įstaigų – bendrojo lavinimo ir neformaliojo lituanistinio švietimo mokyklų.

Užsienyje veikia šios formaliojo lituanistinio švietimo mokyklos: Vasario 16-osios gimnazija (Vokietija), Rygos lietuvių vidurinė mokykla (Latvija), Punsko Kovo 11-osios bendrojo lavinimo licėjus (Lenkija), Punsko Dariaus ir Girėno pagrindinė mokykla ir gimnazija (Lenkija), Seinų lietuvių „Žiburio“ mokykla (Lenkija), Vidugirių pagrindinė mokykla (Lenkija), Pelesos vidurinė mokykla lietuvių mokomąja kalba (Baltarusija), Rimdžiūnų vidurinė mokykla lietuvių mokomąja kalba (Baltarusija), Maskvos Jurgio Baltrušaičio vidurinė mokykla (Rusijos Federacija). Šiose mokyklose mokosi apie 1,6 tūkst. mokinių.

Įvairiuose pasaulio universitetuose veikia apie 40 lituanistikos (baltistikos) centrų.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: