VDU vyksta tarptautinė konferencija apie LDK kunigaikščius (4)

Vytis XVI a.

Balandžio 24 d. Vytauto Didžiojo Universitete prasidėjo tarptautinė mokslinė konferencija „Kunigaikščių sluoksnio transformacijos procesai: nuo karinės-gentinės aristokratijos iki politinės tautos Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“.

Šioje balandžio 24–26 d. VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, II a., Kaunas) dirbsiančioje konferencijoje įvairiais rakursais bus gvildenama LDK tyrimų problematika.

Konferencijoje dalyvauja gausus būrys regiono mokslininkų siekiančių  rekonstruoti Lietuvos karinės-gentinės aristokratijos virsmo LDK politine tauta kelią, žvelgdami per kunigaikščių sluoksnio raidos prizmę. Į konferenciją atvyko mokslininkai iš Lietuvos, Lenkijos, Rusijos, Baltarusijos bei Ukrainos.

Mokslininkai remdamiesi archeologiniais ir rašytiniais šaltiniais aptars baltų karinės-gentinės aristokratijos galios ir jėgos struktūrų kaita, daug dėmesio skirs įvairioms analizuojamo laikotarpio politinėms ir karinėms asmenybėms – kunigaikščiams Jurgiui Vytautaičiui, Lukui Boleslovaičiui Svirskiui bei Liubartui Gediminaičiui, vyskupui Pauliui Alšėniškiui bei Vilniaus vaivadai Daugirdui, chanui Šich-Achmatui; taip pat istorikų dėmesio sulauks ir kunigaikščių giminėms – Giedraičiams, Rostislavovičiams, Olelkaičiams, Svirskiams, Vorotinskiams – skirti tyrimai. Dinastijos reiškinio problemas pristatysiantys mokslininkai kalbės apie Jogailaičių titulo ir LDK paveldo problemas, vertins Kijevo kunigaikštystės ir Lietuvos bei Ordos santykių kontekstą.

Keletas mokslinių pranešimų pristatys kunigaikščių valdžios ir dominavimo siekį, politinius ir ekonominius interesus Voluinėje bei LDK pasienyje su Livonija, Maskvos valstybe bei Orda. Pasaulietinės ir bažnytinės valdžios sankirtos LDK bei Vidurio Rytų Europos erdvėje bus pristatytos specialiai šiai problematikai skirtoje mokslinių diskusijų sekcijoje „Katalikų bažnyčia ir kunigaikščių sluoksnis“.

Mokslinę konferenciją užbaigs prof. Jūratė Kiaupienės pranešimas „Ankstyvųjų Naujųjų laikų modernizacijos iššūkiai ir LDK kunigaikščių sluoksnio politinės kultūros transformacijos“, kuriame bus apibendrinti svarbiausi šios konferencijos klausimai – kaip keitėsi kunigaikščių sluoksnis ir kaip šios transformacijos įtakojo LDK politinės kultūros kontūrų kaitą.

Visos konferencijos darbotvarkę rasite ČIA.

Konferenciją rengia VDU Istorijos katedra, vykdydama Lietuvos mokslo tarybos projektą Nr. VAT 2012/55.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Mokslas, Mokslo darbai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

4 komentarai

 1. Būtų gerai, kad bent alkas.lt nepravardžiuotų Lietuvos trim raidėm!:

  Pradžiai reikėjo surengti mokslinę sueigą ne „Kunigaikščių sluoksnio transformacijos procesai: nuo karinės-gentinės aristokratijos iki politinės tautos Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“ tema, o “Karalių-Kunigų/Kunigaikščių permaina į Didžiuosius Kniazius/Grandukus”?

  • Kažin:

   LDK nėra joks pravardžiavimas, o sutrumpinimas Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės pavadinimo. Ką reiškia LDK parašymas yra visiems žinoma. Tai dėl ko čia reikia priekaištauti…

   • Kas yra Severo-Zapadnyj kraj irgi visiems žinoma:

    Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės sutrumpinimas yra LIETUVA.
    Man LDK – Lodzki Dom Kultury.
    O, iš šito: “Ką reiškia LDK parašymas yra visiems žinoma”, matau, kad ir Tamstai tos raidžių samplaikos reikšmė nesuvokiama. Nes 99% atvejų jis naudojamas neteisingai. Jei intelektas leidžia, tai panagrinėkite tekstus.
    Keista tik, kad tokia diskusija gali kilti Alke.lt.

 2. Prusas:

  Gotai-Getai-Gudai-Getitai-Godai yra godotojai, gaudziantys, gudus (gudi giria ar igudis yra antriniai zodziai suristi su senuoju giedoreliu savivardziu reiskia gaudzianti-osianti gasdinanti-baugi giria bei senoves giedoreliu Tautos ziniu turejima ir ju pritaikyma ar sugebejima buti sumaniu ir isradingu kaip kad prabociai buvo), giedotojai arba tiesiog Dainaviai kitaip dar Soduviai…Kreve zinojo kad Musu Tauta yra dainiu ir sodu tauta ir jos kalba yra ir buvo Lietuviu (suliejanciu Rasu-Saku ir PaRasiu-Neriu zemes) kalba…panasiai Nemunas yra NeMainus (per Deli teka upe Jamuna, o Gangas yra Dangaus upe kaip ir Dunojus-Dangojus), o Palemonas yra PaleiMainu (kur Nemuno srove stipresne)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: