Kovo 29-30 dienomis, minint didžios žiemgalių pergalės prieš šv. Marijos Vokiečių ordino Livonijos krašto kariuomenę, asociacija Žiemių pradas „Simkala“ , kartu su Joniškio istorijos ir kultūros muziejumi, kviečia į paskutiniojo žiemgalių sukilimo ir Garuozos mūšio minėtuves.
Garuozos šilo mūšis – viena didžiausių žiemgalių pasiektų pergalių laisvės kovoje su jų žemių pavergėjais. 1287 m. per Gavėnią žiemgalių genties kariai netikėtai įsiveržė į pačią Livonijos širdį – Rygą, sumušė miesto gynėjus (žuvo 15 iš 18 Vokiečių ordino brolių), tačiau miesto užimti nepajėgė. Pakeliui nuteriojo Ikškilę, sudegino priešpilį.
Po sėkmingo žiemgalių karo žygio, Livonijos ordino magistras Vilekinas sutelkė kariuomenę grįžtantiems su grobiu žiemgaliams pavyti ir atkeršyti. Auštant, 1287 m. kovo 26 d. mūšyje, spėjama ties Garuoza (Jelgavos r.), šv. Marijos Vokiečių ordino Livonijos krašto kariuomenė buvo visiškai sutriuškinta.
Žuvo pats magistras Vilekinas, komtūrai, vaitai, 40 nukautų ir paimtų nelaisvėn brolių ir gausybė eilių karių. Mūšyje žuvo ir rašytiniuose šaltiniuose neįvardintas žiemgalių karvedys.
Paskutinysis narsiųjų žiemgalių sukilimas truko daugiau kaip dešimt metų (1279–1290). Siekiant įprasminti šiuos reikšmingus XIII a. istorinius įvykius Žiemgaloje, asociacija Žiemių pradas „Simkala“ , kartu su Joniškio istorijos ir kultūros muziejumi, organizuoja renginių ciklą.
Programa:
KOVO 29 d. (penktadienį)
16.30 val. Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje (Žemaičių g. 14, II a.) – archeologinių radinių parodos atidarymas.
17.00 val. Joniškio kultūros centro (Žemaičių g. 14) II a. salėje – mokslinė istorinė konferencija „Žiemgalos istoriniai įvykiai XIII a.“.
Programa:
Lietuvos edukologijos universiteto lektorius Tomas Baranauskas „Žiemgalos ir Lietuvos santykiai XIII amžiuje“.
Mykolo Romerio universiteto doc. dr. Robertas Jurgaitis „Ar Saulės mūšis vyko Žiemgaloje? 1236 m. Šiaulių mūšio vaizdiniai istorinėje atmintyje“.
Latvijos nacionalinio istorijos muziejaus Archeologijos skyriaus vedėjas dr. Artūrs Tomsons „Kryžiaus karų įtaka XII-XIV a. ginkluotėje“.
Latvijos Kultūros akademijos prof. dr. Juris Urtāns „Garuozos mūšis. Lokalizavimo galimybės“.
KOVO 30 d. (šeštadienis)
14.00 val. Joniškio miesto poilsio zonoje „Sidabra“ – edukacinė atkuriamosios istorijos mūšio lauko stovykla, į kurią susiburs istorinės rekonstrukcijos klubai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Stovykla atvira visiems lankytojams, ypač laukiami mažieji mūsų krašto ainiai, nes joje bus galima iš arti susipažinti su karo žygio stovyklos buitimi, rekonstruotais etniniais kostiumais, karybos reikmenimis, žirgo ir raitelio ekipuote.
17.00 val. bendras istorinės rekonstrukcijos klubų pasirodymas „Simbolinė kova“.
Ei,tikras lietuvi,ar būsi šventėje,ką veiksi,gal pasiimsi savo baslį 6m,ilgio iš sodo ir su vyrais pasigalinėsi,ar kur už kampo šašlykus kepsi ir alų pardavinėsi???
Neišduok manęs – aš ten būsiu kaip tikras žiemgalis. 🙂
Tai,tu,tikras lietuvis,ar žiemgalis???Žinia,kad žodis,žiemgalys,Žemaitijoje yra,kaip keiksmažodis…
Žemaičių genties niekada nebuvo – ten susirinko visokie valkatūzai, pabėgę nuo mūsų, žiemgalių, baslių. 🙂
Betgi pasivysim. 😉