Vilniuje bus minimos Baltarusijos 95-osios nepriklausomybės metinės (6)

vilnius.lt nuotr.

vilnius.lt nuotr.

Nuo pirmadienio, kovo 25-osios, Vilniuje prasideda Baltarusijos Liaudies Respublikos 95-ųjų Nepriklausomybės metinių minėjimo renginiai – „Baltarusijos savaitė“.

Proginiai renginiai prasidės kovo 25-ąją Baltarusijos Liaudies Respublikos baltarusių Nepriklausomybės akto signatarų pagerbimu Rasų kapinėse. Šiai proga Vilniaus rotušėje vyks šventinis vakaras.

Kovo 26 d. LR Seime bus surengta konferencija „Ko gali tikėtis Baltarusija iš Lietuvos pirmininkavimo ES?”

Kovo 27–28 dienomis svečiai iš kaimyninės šalies kviečiami dalyvauti trumpo metražo filmų festivalyje „Cinema Perpetuum Mobile“, kur bus demonstruojami Baltarusijos asociacijos „BelFilm“ (belfilm.org) šių dienų dokumentiniai filmai.

Kovo 30 d. Europos Humanitariniame Universitete vyks atvirų durų diena.

„Baltarusijos savaitę“ uždarys muzikos festivalis „Feel Free“, kuriame dalyvaus Baltarusijos muzikos grupė „Krambambulya“ ir „Neuro Diubel“, taip pat Lietuvos muzikos grupė „Biplan“.

„Baltarusijos savaitės“ organizatoriai kviečia visus Baltarusijos piliečius, taip pat ir vilniečius bei miesto svečius prisijungti prie Baltarusijos Liaudies Respublikos 95-ųjų Nepriklausomybės metinių minėjimo Vilniuje.

Baltarusijos Liaudies Respublikos Nepriklausomybės dienos minėjimo programa (1918 m. Kovo 25 d. – Baltarusijos Liaudies Respublikos Nepriklausomybės dienos paskelbimas)

Kovo 25 d., pirmadienis

Gėlių padėjimo ceremonija Baltarusijos Liaudies Respublikos Baltarusų Nepriklausomybės akto signatarams. Laikas ir vieta: 12:00–13:00 val. Vilniaus Rasų kapinės (Rasų g. 32.)

Šventinis vakaras, skirtas Baltarusijos Liaudies Respublikos Nepriklausomybės dienos minėjimui. Vokalinio etno-ansamblio „Akana NHS” pasirodymas. Paroda, skirta visuotinės žmogaus teisių deklaracijai. Laikas ir vieta: 18:00–20:00 val. Vilniaus miesto Rotušė (Didžioji g. 31.) Iėjimas: su pakvietimais arba registracija. Registracija turi būti atlikta elektroniniu paštu: belarus.95anniversary@gmail.com Registracijoje prašome nurodyti: vardą/pavardę, kontaktinį telefono numerį, organizacijos pavadinimą. Registruotis galima iki kovo 21 d. Imtinai.

Kovo 26 d.

Konferencija LR Seime. Tema: „Ko gali tikėtis Baltarusija iš Lietuvos pirmininkavimo ES?“ą Laikas ir vieta: 13:00–15:00 val., Lietuvos Respublikos Seimas (Gedimino pr. 53.), III Rūmai, Konstitucijos salė. Iėjimas: su pakvietimais arba registracija*. * – Registracija turi būti atlikta elektroniniu paštu: belarus.95anniversary@gmail.com Registracijoje prašome nurodyti: vardą/pavardę, kontaktinį telefono numerį, organizacijos pavadinimą. (Registruotis galima buvo iki kovo 21 d.).

Kovo 27 d.

Šiuolaikinis Baltarusijos Respublikos kinoandegraundas: trumpo metražo filmų peržiūra „Cinema Perpetuum Mobile“ (filmfest.by) Laikas ir vieta: 18:00–20:30 val. (su pertrauka), “Žmogaus teisių namai” Vilniuje, Latako g. 3. Iėjimas: nemokamas.

Kovo 28 d.

Šiuolaikinis Baltarusijos Liaudies Respublikos dokumentinis kinas. Baltarusijos asociacijos BelFilm (belfilm.org) darbai: Viktoras Asliuk (Europos kinoakademijos narys), Olga Dashuk. Laikas ir vieta: 16:00 –20:30 val. (su pertrauka), „Žmogaus teisių namai“ Vilniuje, Latako g. 3. Iėjimas: nemokamas.

Kovo 30 d.

Europos Humanitariniame Universitetas. Atvirų durų diena. 11:00–13:00 val. Studijų krypčių ir mokslo programų prezentacija. 13:00–15:00 val. Susitikimas su universiteto administracija. Vieta ir laikas: 11:00–15:00 val. Europos Humanitarinis Universitetas (Valakupių g. 5.) Iėjimas: nemokamas.

Šventė„Feel Free!“. Dalyvauja Baltarusijos muzikos grupė „Krambambulya“ ir grupė „Neuro Dübel“, taip pat Lietuvos muzikos grupė „Biplan“. Laikas ir vieta: 21:00 val. klubas “LOFTAS” (Švitrigailos g. 29.) Iėjimas: bilietas arba pakvietimas.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. Nepolitikas:

  Klostuotajai, ar gali būti „suverenitetas“ su okupantų palaiminimu, po Vokietijos protektoratu? Kaip viskas vyko : „Vokiečių okupuotoje Baltarusijos dalyje, veikia „Gromada“(1915 m.). Kuri pasisakė už Baltarusijos “Atgimimą” po Vokietijos protektoratu. Po to, kai rusų kariuomenė išvarė vokiečius ir 1917m. vasario mėn. įvyko Rusijos revoliucija(caras Nikolajus II atsižadėjo sostą), „Gromada“ palaikė grafo G.E. Lvovo Laikinosios Vyriausybės politiką. Vėliau, matant, kad Rusijos Laikinoji Vyriausybė nesugebą stabilizuoti situaciją, 1917 m. liepos mėn. sudarė savo nacionalinį Baltarusijos parlamentą(„Baltarusijos Rada“). Po Rusijos Spalio revoliucijos, „Baltarusijos Rada“ pradėjo kovoti prieš sovietinį režimą. Bandė sustabdyti socialistinės revoliucijos rengimą Baltarusijoje. O įvykus, 1917 m. lapkričio mėn. 22 d., kreipėsi į žmonės, nepripažinti Sovietų valdžios bei ragina ją nuversti. 1917 m. gruodžio mėn. 15 d., Minske, „Baltarusijos Rada“ sušaukė Visos Baltarusijos Kongresą, kuris priėmė sprendimą dėl nepripažinimo vietinės sovietų valdžios. Tačiau, tam pasipriešina liaudis, ir vakarų regiono liaudies tarybos komitetas „paleido“ kongresą. Bet „Baltarusijos Rada“ pasirinko ginkluotos kovos kelią prieš sovietų valdžią. Pasinaudodama lenkų kariuomenės pagalbą(Baltarusijoje) ir po jos priedanga pradėjo organizuoti savo „savanorišką“ kariuomenę. 1918 m. vasario mėn., naktį iš 19 į 20 d. kartu su lenkų korpusų, vadovaujant generolui Dovbor-Musnickiui, užėmė Minską ir atidavė jį vokiečiams. Vokiečiai leido „Baltarusijos Radai“ suformuoti Baltarusijos Liaudies Respublikos Vyriausybę, vadovaujant p. Skirmuntui. 1918 m. kovo mėn. pabaigoje, Vyriausybė paskelbė apie Baltarusijos suverenitetą, išstojimą iš Rusijos ir pripažinimo negaliojančia sovietinės valdžios potvarkius. Po Baltarusijos išlaisvinimo, Raudonosios armijos, 1919 m. sausio mėn., „Baltarusijos Rada“ nustoja egzistuoti.“ Tai ką čia minėti.

 2. Nepolitikas:

  Atsiriaugėjai idiotizmu.

  • suomis:

   Aha, ir vėl Raudonoji Armija išvaduotoja… Nejuokink.

   • Nepolitikas:

    Patinka, ar ne, bet tai yra faktas. Čia ne Iškausko „viena bobutė prisimena….“ Nežinant istorijos, negali prognozuoti ateities. Kas įdomiausiai, tai ir Ukraina praėjo tą kelį: „Panaši situacija buvo ir Ukrainoje. 1917m. kovo mėn. 17 d. Kijeve įvyko, visų nacionalinių partijų ir visuomeninių organizacijų atstovu, posėdis. Posėdžio metu buvo sukurta „Centrinę Radą“, kaip bendras Ukrainos valdymo organas(iš 150 nariu). Kovo mėn. 22 d. „Centrinę Radą“ kreipėsi į gyventojus(“Ukrainos žmonėms”), su paraginimu prisidėti ir palaikyti grafo G.E. Lvovo Laikinosios Vyriausybės politiką. Tačiau 1917m. birželio mėn. 23 d. savo išleistame „Pirmajame universale“(direktyvinis –programinis dokumentas), priešingai nei reikalavo Rusijos Laikinoji Vyriausybė, paskelbė Ukrainos autonomiją ir suformavo savo Vyriausybę – „GENERALINI SEKRETORIATĄ“. „Centrinė Rada“ užėmė priešišką poziciją Rusijos 1917 m. spalio revoliucijos atžvelgiu. Bijodama liaudies sukilimo ir socialistinės revoliucijos Ukrainoje, rodant iniciatyvą, „Centrinė Rada“, 1917 m. lapkričio mėn. 20 d. („trečiame universale“) paskelbė save Ukrainos Liaudies Respublikos aukščiausią valdžią. Bijodama liaudies pasipriešinimo ir numatomo „ Pirmo Visos Ukrainos Tarybų“ suvažiavimo, sukvietė į Kijevą visus ją palaikančios buožių atstovus, „savanorius“ ir „kariuomenės radą“ . Tačiau suvažiavimas, 1917 m. gruodžio 24 -25, įvyko Charkove. Suvažiavimas paskelbė, kad „Centrinė Rada“ neteisėta ir jos veikla yra priešiška ukrainiečių atžvilgio. Ši data (1917 m. gruodžio 25 d.) laikoma „UTSR įkūrimu“. Apsiginklavę ukrainiečiai, bei jų pusę palaikantieji kareiviai, pasivadinus „Raudonoji Gvardija“, bei Rusijos Raudonoji Armija, 1918 m. vasario mėn. 8 d. užėmė beveik visą teritoriją. „Centrinė Rada“ buvo priversta palikti Kijevą į Volinę. Ten 1918 m. vasario mėn. 9 d. buvo pasirašyta „Bresto-Litovskio“ sutartis(su Austrijos ir Vokietijos kariuomenės vadovybę), dėl Ukrainos prisijungimo ir okupacijos tam, kad numalšinti žmonių nepasitenkinimą ir apsaugoti save nuo „bolševikų“. 1918m. kovo 1 d., po Ukrainos okupacijos, „Centrinė Rada“ grižo į Kijevą. Tačiau vėliau, 1918 m. balandžio 29 vokiečių kariuomenės paleido „Centrinė Rada“, suformavo kitą marionetinę Ukrainos vyriausybę, vadovaujant etmonui (dvarininkui ir monarchistui) P. Skoropadskiui. Pastebėtina, kad Rusijos Carinė valdžia dar 1722 metais ir 1734 m., laikinai likviduodavo „Hetmanščinę santvarką“(pusiau karinė), o 1764 metais pagaliau visiškai panaikino.“

 3. Kažin:

  Apskritai tai šaunu, kad padedame kaimynei minėti savo istorijos reikšmingas datas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: