Uodeguotoji dangaus viešnia papuoš Lietuvos padangę (0)

Kometa C/2011 L4, V.Tabur nuotr.

Kometa C/2011 L4, V.Tabur nuotr.

Artėja momentas, kuomet Lietuvos gyventojai galės tikėtis išvysti pakankamai ryškią kometą pavadintą C/2011 L4 (PANSTARRS) vardu, kurią būtų galima pamatyti plika akimi. Tiesa, šią uodeguotąją dangaus viešnią jau pora savaičių stebi Pietų pusrutulio gyventojai.

Ši kometa buvo atrasta dar 2011 metų birželio 6 dieną, pasitelkus 1,8 metrų skersmens teleskopą „Pan-STARRS“ (iš čia ir kosminio kūno pavadinimas kilęs), esantį Havajuose, JAV.

Kovo 5 dieną kometa jau praskriejo arčiausiai Žemės už 170 mln. km, o jau 10 dieną ji atsidurs artimiausiame taške nuo Saulės (45 mln. km). Astronomai prognozuoja, kad uodeguotoji viešnia ryškiausia bus kaip tik kovo 10–12 dienomis, tačiau bloga žinia ta, kad ji bus arti Saulės ir danguje.

Šiandien, kovo 9 dieną, vos tik nusileidus mūsų žvaigždei, kometa virš horizonto tebus pakilusi 5 laipsnius. Bus reikalingas nepriekaištingai giedras oras, visiškai atviras vakarų horizontas ir binokliai ar nedidelis teleskopas. Po 3 dienų sąlygos gerės ir kometa jau pakils dvigubai aukščiau, tačiau vis dar skendės Saulės spinduliuose.

Kometa C/2011 L4 tuoj po saulėlydžio kovo 12 d., Alkas.lt pav. („Stellarium“)

Kometa C/2011 L4 tuoj po saulėlydžio kovo 12 d., Alkas.lt pav. („Stellarium“)

Mažiau įgudusiems ir norintiems aukščiau pakilusią kometą pamatyti reiks dar lukterėti. Apie kovo 20 dieną kosminė dangaus viešnia bus pakilusi jau 15 laipsnių virš horizonto po saulėlydžio.

Kometai kylant vis aukščiau ir kaskart tamsesniame danguje mažės jos ryškis, tačiau manoma, kad plika akimi ją stebėti bus galima kelias savaites – net ir balandžio pradžioje.

Kometa C/2011 L4 kovo 28 d. paryčiais, Alkas.lt pav. („Stellarium“)

Kometa C/2011 L4 kovo 28 d. paryčiais, Alkas.lt pav. („Stellarium“)

Įdomu, kad nuo paskutiniosios kovo savaitės kometos C/2011 L4 bus galima žvalgytis ir rytais neaukštai virš šiaurės rytų horizonto. Turint omenyje, kad stebėjimus gali trukdyti nepalankus oras, tai dvigubai padidina tikimybę stebėti uodeguotosios dangaus viešnios kelionę Lietuvos dangumi.

Balandžio 2–4 dienomis kometa praskries visai šalia Andromedos ūko, artimiausios spiralinės galaktikos, kuri nutolusi nuo mūsų 2,5 mln. šviesmečių. Puikus taikinys fotografams įamžinti šiuos du skirtingus Visatos darinius.

Tačiau verta pabrėžti, kometos labai neprognozuojamos, todėl sakykime, kad pagyvensim ir pamatysim.

Giedro dangaus ir neišdildomų įspūdžių!

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: