B. Jelcinui skirtas valstybinis Lietuvos apdovanojimas bus įteiktas jo našlei (0)

B.Jelcinas

B.Jelcinas

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė rytoj, rugpjūčio 27 d. 13 val. iškilmingos ceremonijos Prezidentūroje metu įteiks po mirties buvusiam Rusijos Federacijos Prezidentui Borisui Jelcinui skirtą Vyčio Kryžiaus ordino Didyjį kryžių. Valstybinis apdovanojimas bus įteiktas Prezidento našlei Nainai Jelcinai.

Pirmasis Rusijos vadovas po mirties apdovanotas vienu iš aukščiausiu Lietuvos valstybinių apdovanojimų už asmeninį indėlį įtvirtinant Lietuvos valstybingumą ir nuopelnus plėtojant Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos tarpvalstybinius santykius.

Kovojęs už pokyčius Rusijoje, palaikęs demokratijos ir laisvės idėjas, Borisas Jelcinas rėmė Baltijos šalių nepriklausomybės siekius. Jam vadovaujant Rusijos Federacijai 1991 m. pasirašyta dvišalė Lietuvos ir Rusijos sutartis dėl tarpvalstybinių santykių pagrindų, kuria pripažinta suvereni Lietuvos valstybė. 1992 m. pasirašytas komunikatas tarp Lietuvos ir Rusijos dėl SSRS kariuomenės išvedimo iš Lietuvos ir 1997 m. sudaryta dvišalė sutartis dėl valstybinės sienos.

Per Sausio 13-osios įvykius Borisas Jelcinas ryžtingai palaikė Lietuvą. Kartu su trijų Baltijos šalių vadovais jis Taline pasirašė bendrą pareiškimą, kuriuo pripažinta Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Rusijos nepriklausomybė bei pasmerktas karinės jėgos naudojimas.

Šiuo antru aukščiausiu Lietuvos ordinu prezidentūra B. Jelciną apdovanojo pernai birželį. Tačiau jo našlė tik dabar galėjo atvykti į Vilnių.

Vyčio Kryžiaus ordino Didysis kryžius yra skiriamas Lietuvos ir užsienio valstybių vadovams bei piliečiams už ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei.

Tarp apdovanotųjų yra tik tris užsienio piliečiai: B. Jelcinas, Andrėjus Sacharovas ir JAV pilietybę turėjęs Stasys Lozoraitis.

Ordino kryžius yra pagamintas iš sidabro, dvigubas, jis yra penkerių centrimetrų aukščio ir 3 centimetrų pločio. Kitoje ordino pusėje įrašyta „Už narsumą“ ir Vyčio Kryžiaus ordino įsteigimo metai „1919“.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: