Statistika: reikalinga, patikima, lengvai prieinama (1)

Oficialioji statistika yra svarbi kiekvienai šaliai. Šiandien be statistinių duomenų neišsiverčiama nė vienoje veiklos srityje. Patikima ir objektyvi statistinė informacija leidžia vertinti demografinę, socialinę ir ekonominę šalies padėtį ir ūkio raidą. Jau daugelį metų Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinės statistikos įstaigos rengia ir siunčia duomenis Europos Sąjungos statistikos tarnybai – Eurostatui, kuris skelbia patikimus ir palyginamus šalių rodiklius.

Statistikos vaidmuo šalyje vis didėja  

Vienas iš Lietuvos statistikos departamento uždavinių – perkelti viešąsias ir administracines paslaugas į elektroninę erdvę, taip užtikrinant didesnį paslaugų prieinamumą. Lietuvos statistikos departamento Ryšių su visuomene skyriaus vyriausiosios specialistės Birutės Stolytės teigimu, šiuo metu beveik visi statistiniai rodikliai ir duomenys yra skelbiami Statistikos departamento interneto svetainėje. „Statistinė informacija pateikiama rodiklių duomenų bazėje pagal sritis, teminėse lentelėse ir PDF formatu atskirų temų leidiniuose. Statistika apima visas sritis nuo gyventojų ir socialinės statistikos iki makroekonominių ir verslo rodiklių“, – teigė valstybinės institucijos darbuotoja. Oficialiosios statistikos vaidmuo šalyje vis didėja, statistika vis plačiau naudojasi mokslo institucijos, žiniasklaida, verslo pasaulis, tarptautinės organizacijos, platūs visuomenės sluoksniai.

Pasak B. Stolytės, duomenys yra gaunami iš įvairių gyventojų ir verslo įmonių apklausų, administracinių šaltinių, pavyzdžiui, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (Sodra), Gyventojų registro tarnybos, Registrų centro ir kitų. Taip pat vykdomos gyventojų atrankinės apklausos ir ištisinės apklausos, gyventojų ir žemės ūkio surašymai.

Regioninė statistika – vienas iš departamento prioritetų

Valstybinė institucija nemažą dėmesį skiria regioninei statistikai, kurioje pateikiami įvairūs statistiniai rodikliai, pavyzdžiui, demografijos, transporto, aplinkosaugos, verslo ir kitų sričių statistiniai duomenys. Taip pat Statistikos departamento antrą kartą išleistas leidinys „Lietuvos regionų portretas“ suteikia galimybę iš arčiau pažvelgti į Lietuvos regionus – apskritis ir jas sudarančias savivaldybes, taip pat įvertinti pagrindinius Lietuvos raidos rodiklius platesniame – Europos Sąjungos – kontekste. Leidinyje pateikti regionų socialiniai, demografiniai, ekonominiai, aplinkos ir kiti rodikliai, taip pat istoriniai ir geografiniai duomenys. Leidinys iliustruotas žemėlapiais, heraldika, nuotraukomis, statistinėmis lentelėmis, grafikais ir diagramomis.

Statistikos departamentas įgyvendina nemažai įvairių projektų. Projektas „E-mokykla“ yra skirtas moksleivių statistiniam raštingumui ugdyti ir kaip pagalbinė priemonė mokytojams, mokantiems matematikos, geografijos, informatikos ar naudojantiems statistikos sąvokas ir informaciją savo pamokose. Kitas projektas „Asmeninė kainų indekso skaičiuoklė“ leidžia vartotojams sužinoti, kokia jų patiriama infliacija, ir palyginti savo patiriamą infliaciją su šalies lygmeniu apskaičiuota infliacija. „Šių metų pabaigoje pradės veikti ir „Oficialiosios statistikos paslaugų“ portalas, kuriame bus skelbiami ne tik Statistikos departamento rodikliai, bet ir kitų statistiką rengiančių institucijų statistiniai duomenys. Labai svarbu, kad informacija būtų lengvai pasiekiama visiems vartotojams vienoje vietoje“, – sakė Statistikos departamento atstovė.

Eurostatas  padeda atskleisti ES panašumus ir skirtumus

Prieš aštuonerius metus Lietuvos statistika tapo visateise Europos statistikos sistemos nare. Europos statistika atlieka vieną pagrindinių vaidmenų formuojant socialinę ir ekonominę politiką, priimant sprendimus versle ir suteikiant galimybes piliečiams vertinti pokyčius ir palyginti save su kaimyninėmis bei kitomis šalimis.

Europos statistika atspindi daugybės sričių – demografijos, finansų, kainų, prekybos, darbo rinkos, sveikatos, švietimo ir kitų – padėtį ir pokyčius. Pavyzdžiui, Eurostato duomenimis, šių metų vasarį visos Europos Sąjungos nedarbo lygio vidurkis buvo 10,2 proc. Lietuvoje 2011 m. ketvirtajame ketvirtyje nedarbo lygis buvo 14,3 proc., Latvijoje – 14,6 proc., Estijoje – 11,7 proc. Mažiausias nedarbo lygis buvo Austrijoje (4,2 proc.), Nyderlanduose (4,9 proc.), Liuksemburge (5,2 proc.) ir Vokietijoje (5,7 proc.)., o didžiausias – Ispanijoje (23,6 proc.) ir Graikijoje (21,0 proc.).

Statistiniai duomenys leidžia palyginti savo šalį su kaimyninėmis valstybėmis, pavyzdžiui, leidžia sužinoti, kaip skiriasi minimalus atlyginimas. Eurostato duomenimis, šių metų pradžioje minimali alga Lietuvoje buvo viena mažiausių Europoje – 232 eurai (800 Lt.). Mažiau uždirba tik rumunai – 162 eurus (662 litus) ir bulgarai – 138 eurus (479 litus). Didžiausias minimalus atlyginimas tebėra Liuksemburge – 1801 euras (6257 litai), Airijoje – 1462 eurai (5076 litai) ir Olandijoje – 1447 eurų (5026 litai).

Europos oficialioji statistika apima vidutinius visos Europos rodiklius ir yra palyginamų duomenų šaltinis kiekvienai valstybei narei, o tai padeda atskleisti ES panašumus ir skirtumus.

ES statistikai keliami aukšti reikalavimai

Vienas iš ES uždavinių – užtikrinti statistinės informacijos kokybę, patikimumą ir viešumą. Šių metų balandžio mėnesį Europos Komisija pasiūlė nustatyti griežtesnes priemones Europos Sąjungos statistikos duomenų kokybei. Komisija siekia teisiškai užtikrinti, kad valstybių narių pateikiami ir ES lygmeniu apibendrinami statistikos duomenys būtų rengiami nepriklausomai. Taip pat norima didinti tokių duomenų patikimumą ir gerinti jų kokybės valdymą.

Už statistiką atsakingas EK narys Algirdas Šemeta teigė: „Dabar labiau nei bet kada turime parodyti piliečiams, kad siūlomi politiniai sprendimai, ypač ekonomikos srityje, tikrai yra pagrįsti patikimais ir kokybiškais duomenimis. Pasiūlymu teisiškai užtikriname Europos statistikos institucijų nepriklausomumą ir aukščiausių standartų laikymąsi“.

Pasiūlyme Komisija akcentuoja du svarbiausius aspektus. Ji siekia nacionalinių statistikos institucijų, ypač jų vadovų, taip pat Eurostato nepriklausomumo, taip pat įtvirtina reikalavimą, kad valstybės narės pasirašytų įsipareigojimus dėl pasitikėjimo statistika. Tai būtų aukščiausiu politiniu lygmeniu patvirtinti įsipareigojimai laikytis Europos statistikos praktikos kodekso.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Visi įrašai | Žymos: , , , , .

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: „Vartotojų lankytojų apskaitos Internet programinės įrangos analizė“, reikšminga informacija | Vartotojų lankytojų apskaitos Internet programinės įrangos analizė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: