Maskvoje – protesto mitingas prieš Putino inauguraciją išvaikytas (video) (0)

Mitingo dalyvių sulaikymai, Maskva 2012 05 06 | „Radijo Svoboda“ video stop kadras

Mitingo dalyvių sulaikymai, Maskva 2012 05 06

Gegužės 6 d. išrinktojo Rusijos prezidento Vladimiro Putino inauguracijos dienos išvakarėse Maskvoje Bolotnaja aikštėje turėjęs įvykti opozicijos mitingas „Milijonų maršas“ policijos ir OMON pastangomis buvo išsklaidytas.

Nors Rusijos spaudos agentūra ITAR-TASS pranešė, kad mitingas baigėsi vos tik prasidėjęs dėl to, kad dalis mitingo dalyvių nesugebėjo papulti į mitingo vietą, nes buvo paliktas laisvas tik labai siauras praėjimas. Vis dėl to mitingas būtų įvykęs kaip numatyta jei ne Rusijos valdžios pasirinktas jėgos scenarijus, siekiant sutrukdyti sklandžią mitingo eigą.

Apie 16 val. mitingo dalyvių kolonos pajudėjo į Bolotnajos aikštės pusę. Tačiau aikštėje mitingo dalyvius pasitiko galingi policijos kordonai. Vidaus reiklaų ministerijos duomenimis eisenoje dalyvavo  8 000 žmonių, tačiau pagal kitų šaltinių pranešimus žygiavo nuo 15 iki 20 tūkstančių žmonių, o pasak organizatorių ir visas 100 tūkstančių.

Kuomet OMON‘ininkai ėmė žmonėms neleisti praeiti į Bolotnaja aikštę, opozicijos lyderiai Sergejus Udalcovas, Aleksejus Navalnas ir Ilja Jašinas su savo šalininkais surengė sėdimą protesto akciją prie kinoteatro „Udarnik“reikalaudami atblokuoti kelią į aikštę. Prie jų prisijungė dar 50 žmonių. Policija perspėjo sėdimosios akcijos dalyvius, kad jiems gali būti iškelta baudžiamoji byla dėl raginimų masiškai pažeisti viešąją tvarką.

Po kiek laiko mitinguotojai pralaužė policijos ir OMONO užkardas. Tuomet prieš mitinguotojus buvo imtasi sankcijų, prasidėjo grubūs sulaikymai. Į policininkus lėkė petardos ir „Molotovo kokteiliai“, Policija panaudojo gumines lazdas.

Žmonėms susirinkusiems Bolotnaja aikštėje nuo scenos buvo pranešta, kad opozicijos lyderiai nesugebėjo ateiti į mitingo vietą,  žmonės supratę, kad mitingas yra faktiškai nutrauktas, ėmė skirstytis iš Bolotnaja aikštės ir telktis ties kino teatru „Udarnik“. Policija bandė sulaikyti žmonių mases, bet jai sunkiai sekėsi.

Vėliau paaiškėjo, kad opozicijos lyderiai vis tik buvo atėję iki scenos, tačiau jiems buvo sutrukdyta pasisakyti. Mitingo scenoje buvo sulaikytas Sergejus Udalcovas. Taip pat buvo suimti Aleksejus Navalnas ir Borisas Nemcovas. Mitingas Bolotnaja aikštėje buvo nutrauktas neleidus jam prasidėti.

Į protesto eitynes ir mitingą Maskvoje atvykę dalyviai iš įvairių Rusijos regionų skundėsi, kad ne visi buvo įleisti į Maskvą.

Mitingas Maskvoje 2012 05 06 | stop kadras

Mitingas Maskvoje 2012 05 06 | stop kadras

Akcijoje dalyvavo nemažai kairiojo fronto aktyvistų. Eitynės Maskvoje mirgėjo nuo raudonų vėliavų. Protesto akcijoje dalyvavo taip pat ir „Solidarumo“ aktyvistai, anarchistai, ir net seksualinių mažumų atstovai. Mitingo dalyviai laikė plakatus: „Visą valdžią – Sovietams!“, „Šalyn patvaldystę ir sosto paveldėtojus!“, taip pat buvo socialinių reikalavimų, pavyzdžiui – „Už nemokamą mediciną!“.

Nors mitingas Bolotnaja aikštėje pagal valdžios išduotą leidimą turėjo baigtis 19.30 val. Maskvos laiku (18.30 Lietuvos laiku), tačiau kai kurie akcijos dalyviai pasibaigus mitingo laikui atsisakė skirstytis. Milicija ragino skirstytis ir stengiasi juos išstumti iš aikštės.

Dalis mitinguotojų ir toliau nesitraukė iš Bolotnaja aikštės. Palei Mažojo akmeninio tilto (Malyj kamennyj most) buvo pastatytos 3 palapinės pranešė „Radijo Svoboda“ (RS).

RS apžvalgininkas Eugenijus Nazaretas telefonu susisiekė su Sergijumi Udalcovu:

– Aš esu Vidaus reikalų skyriuje (VRS) „Jakimanka“. Čia buvau atvežtas iš Bolotnaja aikštės. Mes bandėme pradėti mitingą, mums pavyko prieiti prie scenos, tačiau paaiškėjo, kad garso laidai yra nutraukti. Aš bandžiau pradėti kalbėti per megafoną, tačiau tuomet mane tiesiog ant scenos grubiai sulaikė policijos pareigūnai. Kartu su manimi policijos automobilyje atsidūrė Aleksejus Navalnas, Borisas Nemcovas, ir kiti. Mums sako, kad bus surašytas protokolas pagal 19.3 straipsnį – nepaklusimas teisėtiems policijos pareigūnų reikalavimams, o taip pat sako, kad mums ketinama iškelti baudžiamąją bylą, tačiau tai kol kas dar nepatikrinta informacija. Taip, kad atrodo, valdžia nusprendė vykdyti represyvinį scenarijų. Mes kreipiamės į visus piliečius, kurie mus palaiko: jei mes tai iškentėsime, tai bus siaubinga. Reikia, kad žmonės protestuotų…“ – sakė S.Udalcovas.

S.Udalcovo sulaikymas ant scenos:

Rusijos Vidaus Reikalų ministerijos duomenimis sulaikyta 450 asmenų. Pasak neoficialių šaltinių sulaikyta buvo gerokai daugiau.

Įvairių agentūrų duomenimis susidūrimuose tarp demonstrantų ir policijos Bolotnaja aikštėje nukentėjo mažiausiai 27 žmonės, tarp jų 20 policininkų.

18.28 val. (Lietuvos laiku) Bolotnaja aikštėje „Solidarumo“ aktyvistai pastatė 3 palapines. Aikštėje vis dar daug žmonių. Policija ragina skirstytis. OMON‘as pradeda stumti žmones iš aikštės. Naudojamos ašarinės dujos. Į policijos automobilius kišami žmonės sudaužytais veidais.

18.51 val. OMON‘as bando išstumti žmones prie metro įėjimų. Mitinguotojai skanduoja: „Gėda baudžiamiesiems būriams!“. OMON‘Aš puola – žmonės skanduoja „Nepavyks! Mitinguotojai sulaikomi. Demonstrantai priešinasi OMON‘ui. OMON‘ininkai traukiasi. Protestuotojai skanduoja „Gėda!“

19.36 val. Bolotnajos aikštėje įtampa nesiliauja. OMON‘as naudoja grubią jėgą. Sulaikomi demonstrantai. OMON‘ininkų kohortos spaudžia minią. Demonstrantai šaukia „Fašistai!“ ir „Gėda!“.

20.10 val. Žmonės bando eiti Bolšaja Ordynka gatve krantinės kryptimi. OMON‘as bando jiems užstoti kelią. Dalis protestuotojų sėda ant šaligatvio. Čia yra keli šimtai žmonių.

21.17 val. Demonstarntų aktyvistai pabandė užblokuoti prie VRS „Jakimanka“ policijos automobilio išvažiavimą. OMON’as panaudojo jėgą ir sulaikė dalį demonstrantų. Demonstrantai skanduoja „Nesitrauksim!“.

21. 27 val. Borisą Nemcovą išvežė į teismą.

Susidūrimai su policija ir bandymas prasiveržti pro policijos sieną:

Susidūrimai su OMON’u:

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: