R.Braziulis. Pasaka apie skalūnines dujas (28)

Rimantas Braziulis | delfi.lt, K.Čachovskio nuotr.

Rimantas Braziulis | delfi.lt, K.Čachovskio nuotr.

Daugelis vyresnių žmonių labai gerai prisimena, kaip žmonės nuo ryto iki vakaro keikė sovietų valdžią ir kaip bloga buvo gyventi komunistų valdomoj Lietuvoj. Blogai buvo dėl to, kad nebuvo laisvės, dešros ir batų. Laimingi buvo tie, kuriems pasisekė pabėgti ar kažkaip kitaip pakliūti į Ameriką, nes ten doleriais snigo ir dešromis lijo… Kai iškovojom laisvę, prisivalgėm dešrų ir prisipirkom batų – vėl tapom nelaimingi. Tokie nelaimingi, kad nors skradžiai žemę prasmek. Bėgam tūkstančiais iš nepriklausomos Lietuvos, kad demokratiškai išrinkta valdžia net nebeįsivaizduoja kaip tą bėgimą sustabdyti. O kai tautai negali pasiūlyti geresnio dvasinio ir materialinio gyvenimo, tada belieka žmones maitinti pažadais ir pasakomis apie geradarius užsienio investuotojus, privatizacijos stebuklą ir stebuklingas laisvąsias ekonomines zonas, naftos terminalus ir per juos atsivežamą pigią naftą, beveik nemokamą elektrą, gaminamą „lietuviškose” atominėse elektrinėse, apie po žeme slūgsančius milžiniškus anhidrito klodus, kuriuos iškas ir išsiveš užsieniečiai, ir, pagaliau… apie skalūnines dujas.

Lietuvos valstybei – jokios apčiuopiamos naudos

Pastabesnis pilietis jau yra girdėjęs, kad po žeme Lietuvoje galime turėti dujų, kurias išgavę galėtume įgyvendinti savo senas svajones: taptume turtinti, galėtume šildytis iki valiai (sausio mėnesį atsidarę langus), o svarbiausia – būtume nepriklausomi nuo brangių rusiškų dujų. Mes tikime tuo, kuo norime tikėti, bet gyvenimas jau daug kartų parodė, kad tokie lūkesčiai dar nei karto nepasitvirtino. Mes neturime daug gamtinių išteklių, tačiau šiek tiek turime naftos, durpių, žvyro, smėlio, dolomito, anhidrito. Deja, valstybė ir visuomenė iš lietuviškų gamtinių išteklių eksploatacijos iki šiol beveik neturėjo arba turėjo niekingai mažai naudos. Visas pelnas atitenka privačioms (neretai užsienio) kompanijoms. Per 20 nepriklausomybės metų privatininkai už naudingąsias iškasenas susikrovė milžiniškus pelnus, kurie siekia dešimtis milijardų litų. Taip yra todėl, kad Lietuvos politikai įteisino nuostatą, kad valstybė nedalyvauja žemės gelmių turtų eksploatacijos procese. Pagal Konstituciją žemės gelmių turtai priklauso išskirtinai valstybei, t.y. mums visiems, bet jų naudojimą valstybė atiduoda beveik už ačiū privačioms kompanijoms. Tai yra tipiška ekonomiškai neišsivysčiusių trečiųjų šalių politika. Pavyzdžiui, Norvegija ir Nigerija turi daug naftos. Norvegijoje naftą išgauna, perdirba ir parduoda valstybinės kompanijos, todėl Norvegija turi 30 % biudžeto perviršį, be to, kasmet atideda po 2 -3 milijardus eurų ateities reikmėms, kai baigsis naftos ir dujų ištekliai. Tuo metu Nigerijoje naftą eksploatuoja stambios tarptautinės kompanijos, kurios pasiima ir pelną. Nigerija – atsilikusi, žmonės badauja, šalį valdo užsienio kompanijų remiama chunta, kuri žiauriai susidoroja su savo nepatenkintais piliečiais.

Iki šiol Lietuva nesugebėjo iš savo žemės gelmių turtų gauti apčiuopiamos naudos, todėl sunku patikėti, kad galėtų gauti naudos iš brangiai kainuojančios skalūninių dujų išteklių eksploatacijos.

Prancūzai uždraudė skalūninių dujų paieškas

Skalūninės dujos pramoniniu būdu išgaunamos tik JAV ir Kanadoje. Masinė skalūninių dujų gavyba prasidėjo tik šiame tūkstantmetyje. Manoma, kad daug šių dujų yra Lenkijoje – jau išgręžti ir bandomieji gręžiniai. Darbartinė Lenkijos vadovybė dideles viltis sieja su skalūninių dujų gavyba, tokiu būdu siekdama energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos. Lenkų politikų nuomone, Prancūzijos parlamentas uždraudė skalūninių dujų gavybos technologiją ne dėl ekologinių priežasčių, o vykdydamas Gazpromo ir atominės energetikos lobistų užsakymus. Sutikit, kad tokie kaltinimai yra daug kartų girdėti ir nėra originalūs, todėl palikime politines paranojas nuošalėje ir išsamiau susipažinkime su skalūninėmis dujomis bei jų išgavimo technologija. Be jokios abejonės, absoliuti dauguma Lietuvos žmonių net nenutuokia, kas yra tos skalūninės dujos ir kaip jos išgaunamos.

Skalūninės dujos slūgso 2 – 3 kilometrų gylyje po žeme vadinamosiose skalūninėse uolienose. Tai dujinio ar skysto pavidalo degių dujų burbuliukai, spaudžiami kelių šimtų atmosferų slėgio ir uždaryti skalūnų uolienoje. Siekiant jas išgauti, reikia išgręžti kelių kilometrų gylio gręžinius (pradžioje gręžiama statmenai, po to – horizontaliai). Gręžiama per geriamojo ir mineralizuoto vandens sluoksnius, kurie slūgso 50 – 700 metrų gylyje. Vėliau į gręžinį leidžiami didelio diametro metaliniai vamzdžiai, sandarinama betonu. Galiausiai į gręžinį 600 atmoferų slėgiu pompuojamas su 600-ais chemikalų sumaišytas vanduo, kuris suplėšo uolienas ir išlaisvina skalūnines dujas. Tai vadinama hidraulinio laužymo technologija, kurią sukūrė JAV, ir kol kas nėra kitų technologijų skalūninėms dujoms išgauti.

Prancūzai hidraulinio laužymo technologiją uždraudė dėl to, kad chemikalais užterštas vanduo gali patekti į geriamąjį vandenį, o išlaisvintos skalūninės dujos ne visos būtų surenkamos ir patektų į atmosferą. Amerikoje jau yra išgręžta šimtai tūkstačių gręžinių ir prancūzų nuogąstavimai pasitvirtino: kai kuriose vietovėse geriamasis vanduo, upės ir kiti paviršiniai vandens telkiniai buvo užteršti sveikatai ir aplinkai pavojingais chemikalais. Tai įrodyta laboratoriniais tyrimais. Tarša pakenkė gyvūnams ir žmonėms. Kai kurios teritorijos tapo tiesiog negyvenamomis. Tarp 600 gręžiniuose naudojamų chemikalų yra įvairiausias ligas sukeliančių medžiagų (tarp jų astmą, vėžį ir pan.). Turint omenyje, kad masinė skalūninių dujų gavyba JAV pradėta tik prieš keletą metų, tikrosios neigiamos pasekmės gamtai ir žmonių sveikatai išaiškės dar ateityje. Tačiau jau dabar hidraulinio laužymo technologiją, kai į žemės gelmes 600 atmoferų slėgiu pompuojama dešimtys tūkstančių tonų chemikalais užteršto vandens, galime vadinti nežmoniška. Šalia gręžinių telkšo cheminio vandens baseinai, nes pusė pompuojamo vandens sugrįžta į paviršių, ir niekas nežino, ką su juo daryti. Pasaulis to dar neregėjo, ir tai panašu į pasaulio pabaigą. Taip galime elgtis tik tuo atveju, jei tikrai nebetikime žmonijos perspektyvomis šioje Žemėje ir artimiausiu metu ruošiamės išsikelti į kitą planetą.

Skalūninės dujos laimės neatneš

Gal Amerika ir gali paaukoti dalį savo retai apgyvendintų teritorijų, bet Lietuvoje tokių dykynių nėra. Manoma, kad skalūninės dujos daugiausia slūgso prie sienos su Kaliningradu (Šilutės – Jurbarko ruože). Kažin kaip atrodys cheminių kokteilių ežerai prie Nemuno? Daug metų Lietuvos žmonės buvo gąsdinami cheminių atliekų duobe prie Panevėžio ir Kazokiškių sąvartynu. Skalūninių dujų gavyba gali tokių duobių padovanoti dešimtis ir šimtus, o jų akivaizdoje Kazokiškių sąvartynas atrodys kaip kurortas. Nors Lietuvos geologai prisiekinėja, kad „garbės žodis” geriamasis vanduo nebus užterštas, bet Amerikos pavyzdys rodo visai ką kita.

Vyriausybės atstovai net neslepia, kad skalūninių dujų telkinius eksploatuotų užsieniečiai, nes Lietuva tam neturi nei technologijų, nei techninių priemonių. Taip, nėra jokių garantijų, kad eksploatuojant skalūnines dujas sumažėtų dujų ir šildymo kainos, nes jų eksploatacija yra labai brangi. Taip pat pripažįstama, kad neišvengtume baisios cheminės taršos. Tad kyla klausimas, kam mums reikalingi tokie brangūs ir pavojingi eksperimentai? Mums jie nereikalingi – jie reikalingi kažkokioms užsienio kompanojoms, siekiančioms iš to padaryti biznį

Lietuva yra nuostabus kraštas. Tai yra rojus žemėje. Kad tą pajaustum, reikia pabūti pragare: Sibire prie speigračio arba Afrikos saulės išdegintoj dykumoj. O kad tikrai būtume laimingesni, valdžiai reikia mažiau vogti, o žmonėms daug ir kantriai dirbti bei nebūti tokiems godiems, nes visų pasaulio turtų neįsigysime. Norint būti laimingu, to visai ir nereikia. Be to, materialistas niekada nebus laimingas.

P. S. Ir vos nepamiršau, norint būti tikrai laimingu – širdyje dar reikia turėti Dievą ir jausti nuoširdžią meilę savo artimui bei Tėvynei.

Autorius yra Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

28 komentarai

 1. ALELIUJA IR AMEN, DĖKOKIM DIEVUI:

  Lietuva yra nuostabus kraštas. Tai yra rojus žemėje. Kad tą pajaustum, reikia pabūti pragare: Sibire prie speigračio arba Afrikos saulės išdegintoj dykumoj. O kad tikrai būtume laimingesni, valdžiai reikia mažiau vogti, o žmonėms daug ir kantriai dirbti bei nebūti tokiems godiems, nes visų pasaulio turtų neįsigysime. Norint būti laimingu, to visai ir nereikia. Be to, materialistas niekada nebus laimingas.

  P. S. Ir vos nepamiršau, norint būti tikrai laimingu – širdyje dar reikia turėti Dievą ir jausti nuoširdžią meilę savo artimui bei Tėvynei.

 2. !:

  Papildysiu autorių. Visai neseniai EPA (aplinkos apsaugos agentūra JAV) pareiškė, kad skalūninių dujų išgavimas hidraulinio laužymo būdu tikrai kenkia aplinkai t.y. nuodija geriamąjį vandenį. Priminsiu, jog EPA yra ypač korumpuota agentūra ir taip pareiškė tikrai ne iš geros valios ir siekdama kilnių tikslų, o greičiau, neturėdama kur trauktis ir neišgalėdama ilgiau meluoti eiliniams amerikiečiams, kurie ir išlaiko šios agentūros veltėdžius.

   • !:

    EPA-valstybinė agentūra, jie prižiūri, tikrina, nustato normas, išduoda leidimus ir t.t. ir pan. didžiulės įmonės išgauna dujas, naftą, kasa anglį ir t.t- o katastrofos tebevyksta. BP gręžinį, Meksikos įlankoj, užsandarino ir ramu, EPA sako-jūros gėrybes valgyti sveika, maudytis sveika, Misisipės deltos flora ir fauna išgyvens… .Fukušimos AE sprogo-EPA tylėjo subines ingaubę, kol nepriklausomi ekspertai ir NVO patys išmatavo radiacijos lygį ir atrado žymiai padidėjusį radioaktyvaus cezio kiekį. EPA atsakymas-padidinta radioaktyvaus cezio “saugi” leistina norma! Jonai, Jūs klausiate kam jiems meluoti? Paklauskit savęs, kam reikalingi tie visokie koncernai, konsorciumai, karteliai, konglomeratai, oligarchai su jų popieriniais ir virtualiais milijardais ir trilijonais ( fu, kiek nelietuviškų žodžių)? Sąžinės nebėr, šit ir meluoja ir ne tik jie. Piniguočiai ir valstybinės įstaigos privalančios juos prižiūrėt, labai dažnai dirba išvien, ypač JAV.
    Su naujais metais, Jus ir “Alką”! Būkit sveiki ir laimingi.

  • As:

   Pasiziurekite You Tube video apie tai, kaip kencia salia tokiu greziniu gyvenantys zmones! Ka cia paistote apie EPA? Ziurekite tiesai i akis. Gelas vanduo-svarbiausias musu gyvenime. Jei jis bus uzterstas (o taip ir butu kazkada), jis jau neatsistatys. Gelo vandens ir taip truksta Zemeje. Apie ka musu valdzios monstrai galvoja? Vien tik apie pinigus. Kai jau Lietuvoje taps neimanoma gyventi (pinigu jie turi)-issikels svetur, tik ka daryti vargsams, kurie nevoge?! Ka paliksime savo anukams ir proanukiams?! Zmones, netylekime, protestuokime pries toki Lietuvos niokojima!

 3. Vilmantas Rutkauskas:

  Straipsnio prikrikš. čioninta siekiamybė – kad aprašytas prijordaninis, nuodingomis dujomis patepto Barmalėjaus rojus LT Žemėje – įvairiais būdais ir tokiais brunoniniais straipsniais su vos ne evan gelinėmis citatomis :
  “Lietuva yra nuostabus kraštas. Tai yra rojus žemėje. Kad tą pajaustum, reikia pabūti pragare..” – Klastingiau nesugalvosi.

 4. Alantas:

  Nėra tokio pavadinimo kaip kalininogardas, yra Karaliaučius ar dar geriau Tvankste, gal taip ir vadinkite “pažaliavę” patriotai

 5. Ar taip sunku suprasti,kad visas Lietuvos iškastinio kuro (ar atominės elektrinės) pelnas nuplauks į investuotojų kišenes ir tai nėra blogis.Blogis yra tai,kad Lietuvos biurokratai-valdininkai (tikiuosi sulaukti ,kai jie visi bus vadinami Lietuvos tarnautojais) darydami savo sprendimus netendencingai(švelniai tariant) paskaičiuos visus pliusus ir minusus,kurie tiesiogiai palies Lietuvos žmones.Naujais metais linkiu daugiau meilės Lietuvai.

 6. Kazimieras:

  Kam šitame portale dedami politinio veikėjo straipsniai , kuris deja neatstovauja Lietuvos žmonėms ?

 7. Rimantas O.K.:

  Įdomu, iki šiol niekur neteko skaityti apie skalūninių dujų technologiją, reikės dar pasieškoti informacijos apie tai.

  Bet straipsnyje ir nemažai tuščio populizmo. Pvz. _”O kad tikrai būtume laimingesni, valdžiai reikia mažiau vogti”_.
  Na tai tada jau prašom konkrečius pavyzdžius kas ką pavogė?

  • Tomas:

   Pavyzdžių nors su vežimu vežk: veks,operos teatras su Kėvišu priešakyje,”draugystės” viešbutis,abonentas,su visais gedimino prospektais ir byrančiom trinkelėm,ir tttt atšsiversk eksperus eu ten viskas surašyta.

 8. vladas:

  Visiem pradedantiem atsibusti is letargo miego. Pilna ir akivaizdi informacija apie tragiskas skaluniniu duju isgavimo pasekmes yra dokumentiniame filme, anonsas: “Gasland – Trailer” /YouTubeje uztenka ivesti si pavadinima/. Tai ne rusu propoganda, pilna versija garsinta rusu kalba, o amerikiecio Josef Fox , kuriam duju kompanija uz 100 tukst doleriu pasiule isnuomoti jo 19 akru sklypa duju gavybai. Bet jis atsisake, pamates kas atsitinka tiems, kurie leido tai daryti. Uzterstas nuodingais chemikalais, dvokiantis ir degantis vanduo is ciaupo, ligos ir mirtys prasideda visu, kas toje zemeje ir aplink gyvena. Ziaurus savo realizmu dokumentinis filmas, kuri paziurejes negali tyleti, kai cia pat, ant mazytes Lietuvos zemes pradeda savo naikinanti darba siurbeles is Amerikos su valdzios palaiminimu uz judo grasius. Pilna versija: youtube.com/watch?v=yRh2OlYzVec

 9. Olga:

  Dekui Autoriau, kad idomiai ir gan issamiai papasakojai apie skalunines dujas (SD). Galima butu pridurti, kad Amerikoje yra paviesinama tik maza dalis naudojamu chemikalu: neva tai komercine paslaptis. Taigi, galima tik spelioti kas yra pumpuojama i zeme. Daug zmoniu negalvoja strategiskai – jiems reikia cia ir dabar, ir visko. O apie pasekmes retas susimasto, retas pasidomi, o ka mes turesime po 20-30 metu, kai SD pasibaigs? O gi nieko gero. Apnuodytas pozeminis vanduo, dirva, sumazejes biologinis ivairumas, apleistos infrastrukturos, gal net padidinta seisminiu ivykiu rizika… Dauguma ES saliu net nesvajoja apie tokia prabanga kaip pozeminis vanduo tekantis is ciaupo. Jie naudoja upiu, ezeru vandeni pries tai isvalant ji panaisiu budu kaip valomos nuotekos. Ipili toki vandeni i arbatinuka ir palieki pusvalandziui atidaryta, nes chlorke smirda kaip baseine. Mes turim turta, nematoma ir nevertinama – gausias svaraus pozeminio vandens atsargas. O gal musu nafa, musu dujos, musu auksas – butent vanduo? Svaraus vandens trukumas – tai ne katostrofos filmas, tai visai imanoma artima realybe. Daug realesne nei pinigai, kurias valstybe/kiekvienas is musu gautu uz SD. Be duju galima isgyventi, o be vandens jau po dienos busi pasiruoses sumoketi bet kokia kaina uz stikline gaivaus, svaraus vandenuko!

 10. Vaidilosvainis:

  Liuks straipsnis,- ačiū miels Tėvynaini.

 11. Ramūnas:

  Sveiki.man 33m esu iš Žemaitijos.per tiek metų nieko nežinojau apie nusilkalstama korumpuotą
  ”ševrono” grupuotę.Tik dabar kai pradėjo viešinti viešoje erdvėje apie ”ševrono” korupcija ir
  ka jie ketina daryt su mūsų gimtąją ŽEMAITIJA,o po to skverbtis,galbūt ir į LIETUVĄ,kai sužinojau
  tai pakraupau nuo to siaubo,kur ”ševrono bezdalai” ketina atlikt savo juodus,nešvarius darbus,
  ŽEMAITIJOJE…Teko neseniai pačiam važiuot į Vilnių ir piketuot su Žemaičiais prie prezidentūros,
  prie aplinlos apsaugos vyriausybes,kur mes(ŽEMAIČIAI) taip pat ”ŽALIOSIOS LIETUVOS” NARIAI
  protestavo prieš ”ševrono” skalūninių dūjų gamybą Lietuvoje.Perskaites intrnete http://www.skalunai.info
  sužinojau šiek tiek daugiau apie ”ševroną” ir jų niekšiškus planus sunaikint mūsų gimtąja ŽEMAITIJĄ
  sunaikint mūsų derlingas žemes,sunaikint mūsų vaikus,anūkus,sunaikint viską kas gamtoje yra gražu
  ir gyvybinga…Tai tikrai yra logišku protu napaiškinamas reiškinys,tai ka ”ševronas” ketina daryt su
  ŽEMAITIJĄ!!! Negi mūsų valdžios atstovai,pati prezidente,aplinkos apsaugos ministerija nemato,ar apsimeta
  ”kvaileliais” ar paprasčiausiai,juos jau nupirko ”ševronas”,jei šie sugeba papirkti teisėsaugos institucijas,
  valdžios atstovus,tai kas jiems ta mažą Lietuvėlė,kuri kaip saujelė atrodo ”ševronui”.Mes Žemaičiai manome,
  kad mus vienintelis dabar kelias jungtis kartu,būti vieningiems kaip kumštis ir ta kumšti parodyti ir smogti
  ”ševronui” be jokio gailesčio,taip kaip kadaise ŽEMAIČIAI KOVOJO ARŠIAUSIAI SU SAVO NUOŽMIAIS PRIEŠAIS-
  KRYŽIUOČIU IR KALAVIJUOČIU ORDINU!!! ”Ševronas” tai kaip koks skėrių būrys,kuris skrisdamas naikina
  viska kas gyva ir gražu gamtoje!!!” Ševronas”-tai parazitinis užkratas,kuris sėją marą žemės visatoje,kaip
  ši parazitinį gyvi sustabdyt ir sunaikint mes ŽEMAIČIAI į šį klausimą atsakimo kol kas neturime???

 12. Sandra:

  Išsamu,argumentuota, tautiška,patriotiška . Straipsniai pirmiausiai turi atlikti švietėjišką funkciją .Šis straipsnis 100% švietėjiškas . Pagarba Autoriui.

 13. juozas:

  leisčiau sau pakoreaguoti autoriaus “P. S.” taip:
  Ir vos nepamiršau, norint būti tikrai laimingu – širdyje dar reikia turėti Dievą (arba Sąžinę) ir jausti nuoširdžią meilę savo artimui bei Tėvynei.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: