Klaipėdiečiai gaudys signalus iš kosmoso (2)

Ventspilio (Latvija) radioteleskopas | wikioedia.org nuotr.„Norime per trejus metus išgirsti Dievo balsą“, – šmaikštauja Klaipėdos universiteto Jūrų technikos fakulteto (JTF) studentai su prof. Arūnu Andziuliumi priešakyje. Nors paprastam žmogui sunku patikėti tokiomis utopijomis, jos neliko nepastebėtos garsių mokslininkų. Susivieniję su Latvijos atstovais ir aplenkę 172 konkurentus, KU JTF Informatikos inžinerijos katedros darbuotojai ir doktorantai, glaudžiai dirbdami su kolegomis iš Ventspilio universiteto Irbenės radijo astronomijos centro, laimėjo Europos regioninės plėtros fondo organizuotą konkursą ir gavo 2,8 mln. litų savo idėjoms realizuoti.

Komandą ir visą technikų bendruomenę žinia apie laimėjimą labai nudžiugino. „Gavome tik kelias pastabas. Ekspertai mano, kad mes atveriame naują mokslo sritį mūsų regione. Tai radioastrofizikos signalų išgavimas ir išgryninimas moderniausiomis informacinės inžinerijos technologijomis“, – pasakoja profesorius. Pagrindinė idėja paprasta ir elementari: pasaulyje deklaruojama, kad per dešimt metų žmonės išgirs nežemiškų civilizacijų signalus mums, o gal net ir balsus. Profesorius išskyrė svarbiausius tikslus, padedančius tobulėti, kad tai būtų pasiekta. Visų pirma – tai kosmoso stebėjimas per palydovus. Taip pat Baltijos jūros ir jos užterštumo sekimas. Negalima užmiršti ir kosmoso, kuriame šiuo metu pilna kosminių laivų liekanų. Anot profesoriaus, svarbus ir žvaigždėse vykstančių procesų stebėjimas. Visa tai atskleidus projekto anotacijoje komandai neliko lygių.

„Mes norime padaryti, kad sėdėdami prie kompiuterio galėtume valdyti pagrindinę ir viską kontroliuojančią lėkštę kosmose“, – teigia projekto komanda. Visa tai bus vykdoma pasitelkiant Latvijoje netoli Ventspilio esančią anteną. Jai atnaujinti latviai skirs 55 mln. litų, o lietuviai padės išgaunant signalus. Pasak informatikos inžinierių, iš kosmoso ateina daugybė signalų, kuriuos reikia iššifruoti ir valdyti. Būtent tai darys Klaipėdos universiteto studentai, dirbdami kartu su kolegomis iš Ventspilio universiteto.

Paklaustas apie projekto tęstinumą, prof. A. Andziulis sako, jog oficiali trukmė yra treji metai, tačiau pasibaigus projekto laikui jų tikrai niekas nesustabdys: „Kartu su latviais eisime giliau ir giliau. Gavome laišką iš Lietuvos kosmoso organizacijos pirmininko V. Tomkaus su pasveikinimu, kad mes vieni iš pirmųjų LR realizavome savo dalyvavimą kosmoso programose. Mes klausysimės ir atrasime.“

Kategorijos: Mokslo naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: