Iš užsienio sugrąžinamas Lietuvos diplomatijos archyvas (0)

urm.lt nuotr.Gruodžio 2 d. Lietuvos centriniam valstybės archyvui (LCVA) buvo perduotas buvusio Lietuvos generalinio konsulo Kanadai Jono Žmuidzino archyvas ir Lietuvos pasiuntinybės Vašingtone bei generalinio konsulato Niujorke finansinės veiklos dokumentai.

„Ieškodama ir sugrąžindama į Lietuvą užsienyje esantį šalies diplomatijos archyvą, diplomatinė tarnyba prisideda prie politikos istorijos įamžinimo ir atveria duris naujiems valstybės istorijos tyrimams“, – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis Lietuvos diplomatinių atstovybių JAV ir Kanadoje dokumentų perdavimo ceremonijoje.

„Mūsų diplomatija imasi labai atsakingos užduoties – formuoti garbingą ilgalaikę mūsų valstybės istorijos politiką. Tačiau istorijos politika būtų neįmanoma be politikos istorijos, kurią privalome susigrąžinti ir įamžinti valstybės atmintyje“, – sakė A.Ažubalis.

Pasak jo, kaip tik šiuo bendru nacionaliniu tikslu grindžiamas Užsienio reikalų ministerijos (URM) ir LCVA bendradarbiavimas, pastaruoju metu įgaunantis sveiką pagreitį.

Ceremonijoje taip pat dalyvavo Lietuvos vyriausiasis archyvaras Ramojus Kraujelis ir LCVA direktorius Dalius Žižys. Jie priėmė ministro perduodamus dokumentus.

Iš Lietuvos ambasados Kanadoje gautą buvusio Lietuvos generalinio konsulo Kanadai Jono Žmuidzino archyvą sudaro asmenų, besikreipusių į konsulatą Kanadoje dėl užsienio paso išdavimo, jo galiojimo pratęsimo ir kitais klausimais bylos, ir asmenų abėcėlinės kortelės. Iš viso perduodama 14 dėžių dokumentų.

Iš Lietuvos ambasados JAV gautos 26 Lietuvos pasiuntinybės Vašingtone ir generalinio konsulato Niujorke 1921-1963 metų finansinės veiklos neaprašytos bylos.

Kanada nepripažino Baltijos valstybių aneksijos ir pokario metais toliau leido veikti Lietuvos diplomatiniams atstovams. J.Žmuidzinas Lietuvos konsulo Kanadai pareigas ėjo 1960-1980 m. Po jo mirties šeimos nariai konsulato archyvus perdavė saugoti Kanados bibliotekai ir archyvui.

2007 m. Lietuvos archyvų departamentas kartu su Lietuvos ambasada Kanadoje ėmėsi iniciatyvos įrodyti, kad J.Žmuidzino archyvai turi ne asmeninio, o diplomatinio archyvo statusą, ir ėmėsi visų galimų veiksmų, kad šis archyvas būtų sugrąžintas į Lietuvą. Po kelerius metus trukusių diskusijų 2009 m. liepos mėnesį Kanados biblioteka ir archyvas pripažino, kad archyvas priklauso Lietuvos Vyriausybei ir lietuvių tautai. 2010 m. gruodžio 1 d. pasirašius Lietuvos archyvų departamento ir Kanados bibliotekos ir archyvo tarpusavio supratimo memorandumą, archyvas perduotas Lietuvai.

Archyvo grąžinimas į Lietuvą yra reikšmingas tarptautinis precedentas ir sėkmingo dviejų valstybių bendradarbiavimo pavyzdys.

A.Ažubalis renginyje pabrėžė vaisingą LCVA ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos bendradarbiavimą.

2009 m. lapkričio 24 d. buvo pasirašyta URM ir LCVA bendradarbiavimo sutartis. Nuo tada abipusėmis pastangomis tęsiamos reikšmingų, išliekamąją vertę Lietuvos valstybei ir jos diplomatinei tarnybai turinčių dokumentų paieškos užsienyje ir jų grąžinimas į Lietuvą.

LCVA jau perduotas iš Lietuvos ambasados Italijoje parvežtas vertingas Lozoraičių šeimos archyvas, prieškario Lietuvos diplomato, pasiuntinybės Prancūzijoje bendradarbio Antano Liutkaus dokumentai, Lietuvos pasiuntinybės Paryžiuje 1919-1969 m. dokumentai. Tarp jų – unikalūs autorizuoti 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės akto nuorašai. LCVA taip pat papildytas diplomatų Jurgio Baltrušaičio ir jo sūnaus Jurgio Baltrušaičio išsaugotais dokumentais, iš Švedijos valstybės archyvo į Lietuvą grąžintais rašytojo ir diplomato Igno Šeiniaus archyvais.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: