I.Degutienė: Laisvės dvasia pasirodė tvirtesnė už okupantų ginklus (0)

Irena Degutienė | lrs.lt nuotr.

I.Degutienė | lrs.lt nuotr.

Kalba pasakyta vakar gegužės 14 d. Darbėnuose (Kretingos raj.) vykusio renginio „Praeities keliais“, skirto partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienai paminėti, dalyviams.

Gerbiamieji Lietuvos laisvės gynėjai,
Mieli susirinkusieji!
Simboliška, kad šiandien, Lietuvai minint Partizanų, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, esame istorinėje vietoje, kur veikė Žemaičių apygardos Kardo rinktinės partizanai.Šiandien lenkiame galvas jų atminimui, ir mintyse – visoje Lietuvoje stovintiems laisvės paminklams, visiems įvardytiems ir neįvardytiems partizanams, jų pagalbininkams ir ryšininkams, jų spaudos platintojams, visiems laisvės gynėjams.

Esu tikra, kad Jūsų apylinkėse dar gyvi pasakojimai apie laisvės kovas, o gal dar esama ir gyvų laisvės kovų liudininkų, dalyvių. Noriu nuoširdžiai paprašyti Jūsų, visų vyresniųjų žmonių, ypač mokytojų: pasakokite apie tai vaikams, mokykite juos suprasti Lietuvos istoriją ir ugdykite patriotizmą. Jokie universitetai, jokios mokyklos neatstos pasakojimo iš pirmų lūpų, juolab asmeniškai mačiusių laisvės kovas ar jose dalyvavusių.

Šiandienos data turi ir dar vieną simbolinę reikšmę. Gegužės 14-oji yra ir mūsų laisvės fakelo – Romo Kalantos žūties diena. Jis po dvidešimties metų simboliškai atkartojo kelią tų, kurie gynė laisvę pokario miškuose, kad dar po dvidešimties metų Lietuva atkurtų savo nepriklausomybę.

Laisvės dvasia pasirodė tvirtesnė už okupantų ginklus, o tautos atmintis – tvirtesnė už prievarta bruktą ideologiją. Įsižiūrėdami, įsiskaitydami į faktus, jungiančius šią istorinę grandinę, kartu atrandame, kad Lietuvos partizanai, kariuomenė, visuomenė visada jautėsi ir visada realiai buvo vienos kovos dalyviai, vienos istorijos kūrėjai.

Todėl, kai giedame Lietuvos himno eilutes „Iš praeities tavo sūnūs te stiprybę semia“, galvojame ne tik apie Mindaugo ir Vytauto laikų praeitį, bet ir mūsų tėvų ir senelių praeitį, kurioje sudėtos aukos – ne mažiau šventos ir ne mažiau brangios, nei visais Lietuvos istorijos kitais laikais. Tad šiandien, minėdami mūsų partizanus, mūsų karius, mintyse kartu pagerbiame visų laikų Lietuvos laisvės gynėjus.

Irena Degutienė, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė

Kategorijos: Istorija, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: