Pirmadienis, 11 gegužės, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Naujienos Lietuvoje

Pensininkams – papildomos PSD garantijos

www.alkas.lt
2025-08-11 14:04:00
46
PERŽIŪROS
0
Sveikata

Sveikata | pixabay.com, Orzalaga nuotr.

Pensinio amžiaus šalies gyventojai noriai naudojasi kai kuriomis išimtinai jiems apmokamomis medicinos paslaugomis, o apie kai kurias kartais nė nepagalvoja. Ligonių kasa primena apie kompensuojamąjį dantų protezavimą, vaistų priemokų padengimą, ligų prevenciją ir skiepus.

Dantų protezavimas

Tam tikroms gyventojų grupėms, tarp kurių ir senatvės pensijos amžiaus žmonės, ligonių kasa Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuoja dantų protezavimo išlaidas.  Pernai iš beveik 76 tūkstančių gyventojų, kurie šia galimybe naudojosi, 83 proc. sudarė pensininkai.

„Norėdami pasinaudoti kompensuojamuoju dantų protezavimu, gyventojai turėtų kreiptis į gydymo įstaigos, kurioje prisirašę, gydytoją odontologą arba su jo siuntimu į kitos gydymo įstaigos, kuri turi sutartį su ligonių kasa dėl odontologinės priežiūros, gydytoją odontologą ar gydytoją odontologą specialistą. Gydytojas nustato, ar pacientas turi teisę į kompensuojamąjį dantų protezavimą, įvertina dantų ir burnos būklę. Jeigu žmogus tokią teisę turi, gydytojas odontologas registruoja jį sistemoje – pačiam žmogui nereikia tvarkyti jokių dokumentų“, – tvarką paaiškina Valstybinės ligonių kasos (VLK) Paslaugų kompensavimo skyriaus patarėja Rasa Savičiūtė.

Užregistruotas gyventojas turi kreiptis į pasirinktą gydymo įstaigą, su kuria ligonių kasa turi sutartį dėl dantų protezavimo, ir per 3 metus susiprotezuoti dantis. Pakartotinai gauti šias paslaugas galima po 3 metų nuo protezavimo išlaidų kompensavimo dienos.

Svarbu tai, kad ligonių kasa paslaugas suteikusiai gydymo įstaigai apmoka faktines dantų protezavimo išlaidas, bet ne daugiau negu nustatyta kompensuojamoji suma. Priklausomai nuo dantų būklės, senatvės pensijos amžiaus gyventojams ši suma gali siekti iki 670,39 euro arba iki 2 062,70 euro sudėtingesniais atvejais, kuriuos nustato gydytojų konsiliumas. Jei dantų protezavimo kaina didesnė, likusią dalį pacientas susimoka.

Dantų protezavimo išlaidoms kompensuoti pernai iš fondo skirta beveik 52 mln., šiemet – apie 56 mln. eurų.

Kompensuojamieji vaistai

Praeitais metais kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones (MPP) naudojo beveik 1,3 milijono gyventojų, iš kurių pusė – 65 metų ir vyresni žmonės. Taigi vaistų ir MPP išlaidų kompensavimas – taip pat svarbi garantija vyresnio amžiaus gyventojams.

Įvairioms ligoms gydyti skirti kompensuojamieji vaistai ir MPP yra įtraukti į sveikatos apsaugos ministro patvirtintus sąrašus. Į šiuos sąrašus įtrauktų vaistų ar MPP kompensuojamosios kainos gali siekti 100 procentų, t. y. pirkdami pagal receptą už juos ligoniai įprastai moka tik priemoką. Tačiau daliai gyventojų nereikia mokėti ir jos.

„Valstybės biudžeto lėšomis ligonių kasa vaistinėms padengia ligonio priemoką už kompensuojamus vaistus ir medicinos pagalbos priemones, kuriuos pagal receptus įsigyja socialiai jautresnės visuomenės grupės. Tarp jų – ir 75 metų bei vyresni žmonės, taip pat senatvės pensijos amžiaus gyventojai, kurie per mėnesį gauna mažiau nei 450 eurų draudžiamųjų pajamų. Tokiais atvejais šiems gyventojams primokėti iš viso nereikia“, – paaiškina VLK Vaistų kompensavimo skyriaus patarėja Miglė Domeikienė.

Be to, įsigydami kompensuojamųjų vaistų su mažiausia priemoka, visi gyventojai automatiškai kaupia vaistų priemokų krepšelį. Nuo kalendorinių metų pradžios iki jų pabaigos paciento sumokėtos priemokos sumuojamos. Kai ši suma pasiekia 59,04 euro, įsigyjant kitų kompensuojamųjų vaistų su mažiausia priemoka, iki metų pabaigos jos mokėti nebereikia.

Pernai daugiau kaip pusei milijono ligonių iš valstybės biudžeto buvo padengtos paciento priemokos: 442 tūkst. pacientų – dėl amžiaus lengvatos ir mažų pajamų, beveik 97 tūkst. – sukaupus priemokų krepšelį. Tam prireikė daugiau nei 35 mln. eurų. Nuo 2020 m., kai pradėtos taikyti šios priemonės, iš valstybės biudžeto dengiamų priemokų suma išaugo net 5 kartus.

Patikra pagal tris prevencines programas

Tam tikro amžiaus žmonės nustatytu periodiškumu kviečiami tikrintis pagal penkias ligų prevencijos programas. Pensininkai gali pasitikrinti pagal tris iš jų – dėl krūties, prostatos ir storosios žarnos vėžio. Norint nemokamai pasitikrinti, reikia kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje žmogus prisirašęs.

2024 m. pagal prevencines programas pasitikrino per 156 tūkst. 65 metų ir vyresnių gyventojų, tai sudaro 27 proc. visų pernai pagal jas pasitikrinusių žmonių. Šiemet ligonių kasa sveikatos prevencinėms programoms vykdyti iš fondo skyrė 70 mln. eurų, t. y. per 3 mln. eurų daugiau nei pernai.

Ligonių kasa primena, kad prevencinės programos yra skirtos žmonėms, kurie yra tokio amžiaus, kai rizika susirgti yra didžiausia. Tačiau jaučiantis blogai visiems reikėtų nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.

Nemokami skiepai

„Sezoninis gripas garbaus amžiaus žmonėms kelia didesnę riziką. Jiems ši liga gali sukelti sunkesnių komplikacijų, tokių kaip plaučių uždegimas, širdies ar kvėpavimo sistemos susirgimų paūmėjimas. Didėja tikimybė, kad žmogų teks gydyti ligoninėje. Todėl rizikos grupei yra priskiriami 65 metų bei vyresni gyventojai ir jie gali nemokamai pasiskiepyti nuo gripo“, – sako VLK Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus patarėja Agnė Grušeckienė.

Praėjusio gripo sezono metu pasiskiepijo bemaž 138 tūkst. 65 metų ir vyresnio amžiaus žmonių. Šiemet VLK sudarė sutartį dėl 223 tūkst. gripo skiepų dozių už beveik 770 tūkst. eurų fondo lėšų. Jos skirtos 2025–2026 metų sezonui.

Rizikos grupės ligoniai (žmonės, kuriems atliekama dializė, sergantieji onkologinėmis, reumatinėmis ligomis, kt.) ir 75 metų bei vyresni gyventojai nemokamai skiepijami pneumokokine vakcina. Rizikos grupės gyventojai, tarp kurių 65 metų bei vyresni asmenys, gali nemokamai pasiskiepyti nuo COVID-19.

Parengta pagal VLK pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kokios PSD garantijos priklauso neįgaliesiems?
  2. Užmaršuoliams gali tekti už gydymą susimokėti iš savo kišenės
  3. VLK ragina naudotis elektroninėmis paslaugomis
  4. Valstybinė ligonių kasa kviečia vaistus rinktis protingai
  5. Alkoholis šeimoje – rykštė ne vien alkoholikų vaikams
  6. Gydymo įstaigoms mažinama administracinė našta
  7. Naujas iššūkis – Cukraus detoksas
  8. Pradedama kompensuoti daugiau naujų vaistų (video)
  9. Vaistus ir medicinos pagalbos priemones bus galima įsigyti internetu
  10. Niekas neapsaugotas nuo cholesterolio padidėjimo
  11. Sveikatos draudimą garantuoja 33 metų stažas
  12. Kaip išsinuomoti ligoniui medicinos priemonę?
  13. Kitąmet PSDF biudžetas sieks beveik 4 milijardus
  14. Seimas po svarstymo pritarė PSDF biudžeto projektui
  15. Siūloma suteikti daugiau teisių slaugytojų padėjėjams

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Susitikimas Prezidentūroje
Lietuvoje

Prezidentas su NATO pajėgų Europoje vadu aptarė JAV vaidmenį Europos saugumui

2026 05 11
R. Kaunas ir K. Budanovas
Lietuvoje

R. Kaunas susitiko su Ukrainos prezidento administracijos vadovu 

2026 05 11
Specialiųjų tyrimų tarnyba
Lietuvoje

STT vertinimu, teatrų ir salių vadovų skyrimo tvarka kelia korupcijos riziką

2026 05 11
Šildymo sąskaita
Lietuvoje

Balandžio sąskaitos už šildymą vilniečiams penktadaliu mažesnės nei kovą

2026 05 11
Susitikimas Prezidentūroje
Lietuvoje

Prezidentas susitiko su Europos Tarybos Generaliniu Sekretoriumi

2026 05 11
Greitosios pagalbos automobiliai
Lietuvoje

GMP tarnybai – šešios dešimtys naujų automobilių

2026 05 11
Smurtas prieš vaikus
Lietuvoje

Stiprinama nepilnamečių apsauga nuo smurto

2026 05 11
Krovininiai automobiliai
Lietuvoje

Klaipėdoje įrengiama nauja vilkikų svėrimo sistema

2026 05 11
Laivai Hormūzo sasiauryje
Lietuvoje

Lietuva jungsis prie tarptautinių jūrinio saugumo operacijų Hormūzo sąsiauryje

2026 05 11
Daiva Ulbinaitė
Lietuvoje

Seime suburta grupė kovai su dezinformacija

2026 05 11
Nurašytos knygos
Kultūra

Ateik, išsirink, pasiimk: Nacionalinė biblioteka atiduoda nurašytas knygas

2026 05 11
Paroda „Laikinai stabilu“
Kultūra

Parodoje „Laikinai stabilu“ – kasdienybės monstrai, gimnastika ir Vydūno dieta

2026 05 11

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Oliver Grant apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
  • +++ apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
  • P.Skutas apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
  • Tomas Jakutis apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Prezidentas su NATO pajėgų Europoje vadu aptarė JAV vaidmenį Europos saugumui
  • R. Kaunas susitiko su Ukrainos prezidento administracijos vadovu 
  • STT vertinimu, teatrų ir salių vadovų skyrimo tvarka kelia korupcijos riziką
  • Balandžio sąskaitos už šildymą vilniečiams penktadaliu mažesnės nei kovą

Kiti Straipsniai

Lėktuvas

Į valstybės rezervą pirmą kartą įtraukiamos paslaugos

2026 05 07
Susitikimas Prezidentūroje

Prezidentūroje aptartas sveikatos paslaugų prieinamumas regionuose

2026 05 04
Sveikata

Tirpsta rankos ar silpsta raumenys? Neskubėkite to nurašyti nuovargiui

2026 05 02
Elektra

Tyrimas: 62 proc. gyventojų teigia nepermokantys už paslaugas, dalis netikrina kainų

2026 05 02
Lagaminas

Kas iš tikrųjų dažniausiai sugadina atostogas?

2026 05 01
Sveikata

Paslaugos pas specialistus nuo gegužės 1 d. – jau be priemokų

2026 04 30
Vitaminų kapsules lėkštėje bandoma perpjauti su stalo peiliu prilaikant šakute...

Kas yra vitaminai ir kodėl tau jų tikrai reikia?

2026 04 29
Lova su antklode miegamajame, simbolizuojanti miego temperatūros skirtumus

Kodėl kai kurie žmonės visada šąla po antklode, o kiti – kaista: miego temperatūros mokslas

2026 04 29
Maisto papildai kapsulėmis ir milteliais, skirti riebalų deginimui

Riebalai tirpsta greičiau nei manai – jei pasirenki tinkamą papildą

2026 04 29
Sveikata

Ministerija kviečia teikti pasiūlymus dėl Psichikos sveikatos priežiūros 

2026 04 28

Skaitytojų nuomonės:

  • Oliver Grant apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
  • +++ apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
  • P.Skutas apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
  • Tomas Jakutis apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
  • +++ apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Studentai

Studijuoti aukštosiose mokyklose kviečiama beveik 21 tūkst. stojančiųjų

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai