Balandžio 23 d. Ignalinos rajono savivaldybėje viešėjo Lietuvos Respublikos ekonomikos ir naujovių viceministrė Agila Barzdienė ir ministerijos Turizmo ir kurortų plėtros skyriaus vyr. žinovė Lidija Bajarūnienė.
Jos susitiko su Savivaldybės vadovais, aplankė gražųjį Palūšės kaimą, apžiūrėjo atnaujinto Aukštaitijos nacionalinio parko Lankytojų centro parodą, domėjosi nauju parko sumanymu, vėliau bendravo su rajono turizmo paslaugų teikėjais, bendruomenių, savivaldybės įstaigų atstovais.
Kalbėta apie Lietuvos turizmo pirmenybes ir jų svarbą Ignalinos rajonui. Viceministrė kvietė kartu stengtis skatinti lietuvius keliauti Lietuvoje, rinktis keliones su nakvyne, nes turistu būtent ir laikomas tas, kuris ne tik kažką atvažiavęs apžiūri, bet pasilieka nakvynei.
Viceministrė A. Barzdienė džiaugėsi galėjusi pasivaikščioti Palūšėje ir pamatyti, kaip atrodo, kokių planų turi kaimas, kuris pasiūlytas dalyvauti Pasaulio turizmo organizacijos rengiamose varžytuvėse „Geriausi turizmo kaimai“.
Tai, kaip minėta, bet kokiu atveju atvers naujų galimybių pasireklamuoti, tapti labiau matomu. Kartu su Palūše šiose varžytuvėse dalyvauja Niūronys, Marcinkonys, Merkinė, Plateliai ir Žagarė.
Tarptautinė žinovų komisija vertins vietovių kultūrinius ir gamtinius išteklius, jų apsaugą, taip pat ekonominį, socialinį ir aplinkosauginį tvarumą, turizmo svarbą, plėtrą ir infrastruktūrą. Pirmenybė bus teikiamas vietovėms, turinčioms nacionaliniu ar tarptautiniu lygiu pripažintus išteklius, esančioms UNESCO pasaulio paveldo sąraše, nacionaliniuose ar regioniniuose parkuose.
Svarbus ir vietovės matomumas – kaip ji reklamuojama, vystoma, kiek naujoviški siūlomi gaminiai bei kokios pastangos dedamos stiprinant turizmo vertės grandines ir konkurencingumą. Varžytuvių laimėtojai bus įtraukti į Geriausių turizmo kaimų tinklą – platformą, skirtą keitimuisi patirtimi ir žinių gilinimui. Kiti paraiškas teikę kaimai galės dalyvauti mokymuose, kuriuose bus analizuojami jų pateikti pasiūlymai ir ieškoma gerėjimo galimybių.
Aukštaitijos nacionalinio parko širdimi vadinama Palūšė garsi senuoju šv. Juozapo bažnyčios ansambliu, vandens turizmu, čia prasidedančiais žygiais valtimis, baidarėmis gražiausiais ežerais, upėmis, net iki pat Baltijos jūros.
Taip pat šis kaimas didžiuojasi tradicinėmis šventėmis ,,Trauk stintelę“ žiemą ir ,,Palūšės regata“ pirmąjį rugpjūčio savaitgalį. Vietiniai gyventojai ir iš toliau atvykę labai mėgstą vaizdingąjį taką palei Lūšių ežerą, kuriuo einant galima grožėtis ir vandens platybe, ir medinėmis skulptūromis.
Ilgesniam ir atidesniam pasivaikščiojimui siūloma rinktis puikųjį Botanikos taką. Juo keliaujant galima pamatyti daugiau kaip 100 augalų rūšių, iš kurių net 10 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Take yra 7 stotelės, kuriose stenduose pateikiamos žinios apie augalus ir jų bendrijas, grybus bei vabzdžius.
Praeitais metais Palūšės kaimo bendruomenė pristatė savo sumanymą Dalyvaujamojo biudžeto projekte. Balsuojant gyventojams, buvo atrinktas Palūšės kaimo bendruomenės projektas „Kultūros ir amatų centras Palūšėje“.
Šiame kaime bus kuriamas kultūros centras, kuris prtų Ignalinos krašto amatus ir kultūrinį paveldą. Įkūrus centrą, atsiras patogi erdvė įvairiems renginiams, parodoms, vietos amatininkai, menininkai ir kiti kultūros atstovai galės pristatyti save. Manoma, kad vykdomos veiklos skatins krašto gyventojų bendrystę, dar labiau garsins Palūšę ir Ignalinos kraštą.
Yra ir dar vienas įdomus ateities dalykas. Dabar Palūšėje kuriama Mėnulio laboratorija. Tai išskirtinis, išskirtinis sumanymas Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direkcijos sumanymas Sumanymo metu bus sukurta 10 naujų mokomųjų programų, skirtų įvairioms amžiaus grupėms. Moksleiviai galės prisiliesti prie mokslininko profesijos, patyrinėti ir išbandyti save gamtos moksluose, robotikoje, informacinių technologijų taikyme.
Šiais metais taip pat bus įrengta naujoviška vidaus mokymų erdvė, kuri bus pritaikyta įvairioms švietėjiškoms veikloms, nuo pamokų, seminarų, užsiėmimų iki konferencijų ir mokslinių bandymų. Didžiausia šios erdvės intriga – Mėnulio laboratorija. Tai įrenginys po stikliniu gaubtu, kuriame bus įvairūs jutikliai, stebėjimo kameros, apšvietimas bei augalų auginimo vieta.
Kita sumanymo įdomybė – istorinių augalų sodas, kurį sudarys 6 parodos. Trys iš jų supažindins su įvairiais istoriniais laikotarpiais Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko apylinkėse augintais augalais.
Kitos trys bus skirtos parodyti, kaip senuosius augalus galima susodinti šiuolaikiniuose gėlynuose, taip siekiant populiarinti jau primirštas jų rūšis. Sode bus įrengti stendai, apšvietimas, poilsio vietos, lauko klasė. Planai išties dideli ir labai patrauklūs.
Taigi, ar taps Palūšė geriausiu pasaulio kaimu? Jau vien dalyvavimas Pasaulio turizmo organizacijos varžytuvėse suteikia naujų galimybių, motyvuoja naujoms veikloms ir verslams. „Šis sumanymas – tai puiki proga šalies regionams pasitikrinti, kaip jie išnaudoja turizmo galimybes, kiek dėmesio skiriama kultūrai, papročiams ir bendruomenės įtraukimui.
Tai tarsi tarptautinis egzaminas, padedantis įvertinti, ar esame pasirengę kurti šiuolaikišką, atsakingą ir tvarų kaimo turizmą“, – sako ekonomikos ir naujovių viceministrė Agila Barzdienė.
,,Tai išskirtinis, išskirtinis sumanymas Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direkcijos sumanymas ,,Green Stories“.”
Na, jeigu sumanytojai sumanė savo sumanymą pavadinti angliškai, tai tikrai tai sumanus sumanymas. Žinoma, negi veiklą Aukštaitijoje pavadinsi lietuviškai.