Tam, kas pirmasis sugalvojo ant supjaustytų agurkų uždėti šaukštą grietinės ir viską paskaninti druska, pipirais bei žalumynais, tikriausiai kiekvienas lietuvis paskirtų aukščiausią šalies apdovanojimą.
Šioms salotoms pasigaminti daug nereikia. Raktas į puikią sėkmę yra tvirti, traškūs ir šviežutėliai agurkai. Parsinešus jų namo, verta tradicines agurkų salotas paįvairinti – šviežių agurkų salotų sezoną pradėsite dar skaniau.
Agurkų salotos su varške, ridikėliais arba aštriais prieskoniais
Sunku įsivaizduoti tipišką lietuvišką pavasarišką vakarienę be agurkų. Dažnai jie tiesiog papjaustomi prie pagrindinio patiekalo, ypač, jeigu maistas ruošiamas ant grotelių. Tačiau neabejotinai vienu didžiausių hitų ant stalo tampa švieži agurkai, kurie paruošti su grietine.
„Tikriausiai kiekviena šeima šias salotas ruošia šiek tiek kitaip. Kai kuriems patinka agurkus nulupti, vieni juos pjausto riekelėmis, kiti – kvadratukais. Populiarėja ir grietinę keisti natūraliu jogurtu, kad patiekalas būtų mažiau kaloringas. Arba įpilti šiek tiek kefyro. Nemažai šviežių agurkų salotas gardina ir smulkiai pjaustytu svogūnu, taip pat jose dera ir česnakas.
Dar kiti skoniui paįvairinti prideda laiškinių česnakų, šviežių krapų ar petražolių, netgi mėtų. Iš tikrųjų agurkų salotos – tai jūsų pačių kūrybiškumo ir turimų ingredientų kompozicija“, – įsitikinusi „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
Klasika yra klasika, tačiau vos vienas ar keli priedai gali senas geras agurkų salotas pakylėti į naują lygi ir be galo maloniai nustebinti svečius. „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė siūlo šį savaitgalį „Iki“ šviežių lietuviškų trumpavaisių agurkų pigiau, juos paruošti su netikėtais priedais.
Grūdėta arba įprasta varškė. Keli šaukštai kreminės grūdėtos varškės ar šakute patrintos paprastos leis sumažinti grietinės kiekį, o patiekalą praturtinti įdomesne tekstūra.
Be to, tokios salotos bus ir sotesnės, tad jos puikiai tiks ne tik kaip garnyras, bet gali būti ir skani dienos pradžia ar gaivūs greiti priešpiečiai.
Fetos sūris. Jeigu jau svajojate apie atostogas Graikijoje, šios šalies skonių galite įnešti ir į kasdienę virtuvę. Į šviežių agurkų salotas įtrupinus fetos, nebereikės į jas dėti druskos, kadangi feta pati suteikia sūrumo.
Galite sūrį tiesiog įtrupinti, bet jeigu norite kremiškesnio varianto – kelias akimirkas patrinkite ją kartu su grietine ar jogurtu elektriniame smulkintuve. Taip pasiruošite pasaulyje populiarios „plaktos fetos“.
Citrinos sultys. Šios gudrybės verta pasimokyti iš ukrainiečių. Jie taip pat mėgsta ruošti šviežių agurkų salotas su grietine, lygiai taip pat deda žalumynų, druskos, pipirų, tačiau turi ir dar vieną pamėgtą priedą – šviežiai spaustų citrinos sulčių.
Prieš valgant patariama paruoštas salotas bent trumpai palaikyti šaldytuve, kad skoniai geriau susilietų. O jūs iškart pajusite, kad salotos bus dar gaivesnes ir išraiškingesnės. Beje, šiek tiek rūgštumo mėgsta į savo salotas pridėti ir švedai, tik jie dažniau naudoja actą.
Ridikėliai, kopūstai arba „Iceberg“ salotas. Traškumas – vienas iš svarbiausių kriterijų valgant šviežių agurkų salotas. Jį dar labiau sustiprinti galite pridėjus maloniai trakšinčių daržovių.
Visų pirma verta išnaudoti sezonines gėrybes, kurios pasižymi šviežumu – ridikėlius, naujo derliaus kopūstus ar populiariąsias „Iceberg“ salotas.
Maltos saldžiosios arba aitriosios paprikos. Norite šiek tiek pikantiškumo? Įkvėpimo, kaip tą padaryti vos su vienu priedu galime rasti ir arčiau Lietuvos, ir Tolimuosiuose Rytuose. Pavyzdžiui, vengrai į salotas deda ne tik česnakų, bet ir šiek tiek saldžiųjų maltų paprikų, kurios yra nacionalinė kulinarinė vertybė.
Azijoje agurkų salotos paprastai nevalgomos su grietine, ten naudojamas sojos padažas, acto ir aliejaus mišinys bei nepagailima aitriųjų paprikų. Jų galima įdėti ir į lietuviškąsias agurkų salotas, taip nutiesiant kelią tarp dviejų virtuvių.