Jei paprastai vasaros pradžioje girdime kalbas apie poilsį po įtempto darbo – atostogas, tai šiemet dažniau diskutuojama apie atostoginių skaičiavimo tvarką.
Darbdavių atstovai, Lietuvos pramonininkų konfederacija pasiūlė keisti jų skaičiavimo būdą.
Siūloma, kad atostoginiai skaičiuotųsi ne pagal paskutinių 3 mėnesių, o 12 mėnesių atlyginimo vidurkį.
Trišalėje taryboje buvo išsakyti motyvai, esą tai įprasta Skandinavijos šalių patirtis, kuri naudinga darbuotojams, nes dėl laikinos recesijos darbuotojų atlyginimai daug kur pradėjo mažėti, o dėl to sumažėjo ir atostoginiai.
Tačiau tiek dalis darbdavių, tiek profesinės sąjungos šiam pasiūlymui nepritaria.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas taip pat atkreipia dėmesį, kad ekonomikos augimo laikotarpiu toks pakeitimas būtų nepalankus darbuotojams.
Profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė pastebi, kad įmonės yra įpareigotos iš anksto sudaryti atostogų grafikus.
„Dabar daugėja atvejų, kai bendrovės dėl ekonomikos recesijos neturi užsakymų ir išleidžia darbuotojus atostogų tada kai neturi darbo.
Visiškai nesvarbu, kad darbuotojas nenori atostogauti, poilsį planuoja kitu metu, tačiau rodo geranoriškumą.
Atostogauja tada kai nėra darbo, o ne tuomet kai pajūryje puikūs orai.
Kada įmonė patiria sunkumų, darbuotojai yra siunčiami atostogų ir dabar tokių pavyzdžių turime labai daug“, – sako Kristina Krupavičienė.
„Įmonėje pakeitus atostoginių skaičiavimo tvarką praktiškai niekas nepasikeistų.
Atostogų grafikas sudaromas dar iki metų pradžios ir vėliau jį pakeisti nėra galimybės.
Taigi, kai iš anksto nežinome kada gausime premiją, tai ir gudrauti su atostogų laiku nelieka erdvės.
Atostoginių skaičiavimas pagal mėnesių atlyginimų vidurkį didelės įtakos darbuotojų pajamoms nepadarys”, – teikia degalinių tinklo „Viada” darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkas Romuald Žukovski.
„Jei darbo užmokestis fiksuotas, nekinta nuo atliktų operacijų, dirbama vienodą laiką, tai nėra jokio skirtumo kaip skaičiuojami atostoginiai.
Dabar moterų darbo laikas skaičiuojamas minutėmis ir kai mažėja užsakymų – palankiau skaičiuoti metų vidurkį.
Jei prieš metus uždirbdavome po 1000 eurų į „rankas”, tai dabar alga susitraukė iki 700 eurų”, – sako siuvimo įmonės UAB „Texdan” profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Audronė Tatjana Stepanova.
„Reikšmės neturi, ar skaičiuojama už paskutinius mėnesius, ar už visus metus.
Poveikis gali būti tik ten, kur taikoma suminė darbo laiko apskaita metų laikotarpiui.
Tokiems darbuotojams šis pasiūlymas gali būti ir palankus. Gauname premijas kartą į ketvirtį ir jos, bet kuriuo atveju, patenka į atostoginių skaičiavimą.
Mūsų įmonei didelės reikšmės tai neturės”, – svarsto „Ignitis gamyba” darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkas Gintautas Gudelis.
Anot jo, atostoginių skaičiavimas už praėjusius mėnesius palankus tik viršininkams, kurie patys priima sprendimus, tiek dėl atostogų laiko, tiek dėl premijų išmokėjimo.