Balandžio 14 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė kreipėsi į Lietuvos Prezidentą Gitaną Nausėdą ragindama aktyviai dalyvauti, kad Europos centrinio banko Lietuvai numatyta 3 mlrd. eurų finansinė pagalba pasiektų Lietuvos įmones, o šių lėšų pagrindu ateityje būtų įsteigtas Lietuvos valstybinis komercinis bankas.
Lietuvos bankas siūlo steigti specialų valstybinį fondą, kuris greitai suteiktų laikiną finansinę paramą dėl koronaviruso krizės sunkumų turinčioms ir bankų paskolų negaunančioms didelėms ir socialiai svarbioms įmonėms. Fondo steigėja ir vienintelė akcininkė galėtų būti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pavaldi įmonė „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“).
Fondas investuotų iki 2020 metų pabaigos, o obligaciniu investicijų trukmė būtų nuo 1 iki 6 metų. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ siūlo nefinansuoti finansinių ir draudimo paslaugų, alkoholio ir tabako prekybos, nekilnojamojo turto sandorių, ginklų pardavimo verslo, loterijų ir lažybų.
Pagrindas steigti šį fondą yra neseniai Europos centrinio banko sukurta Speciali pandeminė pirkimo programa (angl. Pandemic Emergency Purchase Programme, PEPP), kurios apimtis bus 750 mlrd. eurų. Lietuvai numatyta 3 mlrd. eurų kvota.
Dabar Lietuvoje komercinių bankų paskolos įmonėms sudaro 8,49 mlrd. eurų, todėl papildomi 3 mlrd. eurų padidintų paskolų rinką 37%. ir žymiai sumažintų monopolinę komercinių bankų įtaką.
Ateityje Valstybinį fondą Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ siūlo pertvarkyti į Valstybinį komercinį banką.
Lietuva gali atkartoti Vokietijos sėkmę, kada ji po II-ojo Pasaulinio karo Maršalo plano fondą 1948 m. pertvarkymo į Vokietijos valstybinį banką KfW – Kreditanstalt für Wiederaufbau („Credit Institute for Reconstruction“), kuris iki šiol veikia ir plačiai prisideda prie Vokietijos įmonių gelbėjimo nuo koronaviruso sukeltos krizės.
Lietuvos įmonės, gaudamos paskolas žemomis palūkanomis, galės greičiau įveikti krizės pasekmes, vystyti savo veiklą, didinti atlyginimus darbuotojams ir kurti naujas darbo vietas, o valstybės biudžetas gautų daugiau pajamų.
Savo rašte Prezidentui Gitanui Nusėdai Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė pareiškė: „Laukiame Jūsų aktyvaus dalyvavimo, kad Europos centrinio banko Lietuvai numatyta 3 mlrd.eurų finansinė pagalba pasiektų Lietuvos įmones ir kuo greičiau būtų įgyvendintas Jūsų pasiūlymas įsteigti Lietuvos valstybinį komercinį banką“.
Niekad nesupratau kodėl visiškai buvo sunaikintas Lietuvos bankas. O šalies pinigais operuoja vien užsienietiški ar privatūs bankai. Kas tame buvo blogo? Kodėl dabartinis vadinamas ,,Lietuvos bankas” nevykdo jokių veiklų su indėliais(pelningiausia sritim bankininkystėje). Ir tik neva prižiūri bankų sektorių dirbantį Lietuvoje. Kaip ‘prižiūri’ matome iš to kad visi bankai daro ką nori. Ir išradinėja naujus būdus kaip išplėšti kad ir grašinį pelną iš vietinių aborigenų
PO TO KONSERVATORIAI PARDUOS BANKA UŽ 1 € ŠVEDAMS
Lietuvos Banko pagrindines finansinės politikos veiklos apimtis panaikino Europos Centrinis Bankas/ECB/ Lietuvai įstojus į eurozoną,be to LB turėjo atiduoti ECB -ui visas lietuviškas aukso ir finansines atsargas sukauptas ,,juodai dienai”.Lenkija ir kai kurios kitos valstybės tokio ,,biznio”nesutiko įvykdyti. Taip Lietuva prarado finansinį savarankiškumą,neteko lito ir valstybinių finansinių -aukso atsargų,- tad už tai ,, padėkokime” tuometiniams Kubiliaus konservatoriams,Eligijaus M.liberalams ir buvusiai Prezidentei D.Grybauskaitei.Dabar Lietuvos valdantieji turėtų kuo skubiau įsteigti nuosavą valstybinį komercinį banką ir taip labiau apsaugoti lietuvius,piliečius,lietuvišką verslą nuo užsienietiškų finansinių priklausomybių.
Tą pačią dieną uždaryčiau sąskaitą SEBe ir atsidaryčiau valstybiniame banke…
O! – Tamsta atskleidėte priežastį, dar vieną suinteresuotą valst. banko priešininką!
Taip, atsirastų daug žmonių, kurie savo pinigus patikėtų valstybiniam bankui, tik gal daugelį gąsdina pavadinimas ” komercinis bankas”, daug patrauklesnis būtų Lietuvos valstybinis taupomasis bankas.
Ne, letuviams labiau patiktų pavadinimas “bobutės kojinė”. Arba trilitrinis po pinavijom 🙂
Galėsit laikyti savo pinigus tame hjau “tobulame” valstybiniame banke 🙂 Jie apdrausti – tad gal bus saugūs.
Tik man gaila Lietuvos žmonių, kuris pasiduoda socialistiniam populizmui. Negi vsą laiką reikia mokytis iš skaudžių asmeninių pavyzdžių? Ar nepakanka savos logikos? Jei ne – tai gal pasižvalgykit po kitus socializmą bandžiusius įgyvendinti kraštus: Venesuelą, Boliviją, SSRS ir t.t. Ar nepakanka pamokų?
SOCIALIZMAI, IR BENDRAI – KAIRIOJI POLITIKA NEI VIENAI PASAULIO VISUOMENEI NAUDOS NEDAVĖ. O vien tik problemas.
Gyvenate dar pagal sovietinius stereotipus. Gal laikas pamatyti, kad pasaulis jau trisdešimt metų kitoks?
Ar skandinaviški bankai ir jų lobistai leis, kad Lietuva gautų 3 mlrd. eurų už tokias žemas palūkanas, juos apeinant? Šimonytė skolinosi kuo brangiau. Už tai dabar skandinavų valdomos žiniasklaidos labai mylima…
Beprasmiškas biudžeto švaistymas yra tokie bankai. Būtų dar vienas eksperimentas “ant mūsų galvos”.
Aplamai visos iš profsąjungų kylančios kairuoliškos iniciatyvos visur pasaulyje pridaro daugiau žalos, nei atneša naudos.
Taip, tos profsąjungos visai Švediją nustekeno…