Gardinti salotas, ruošti skirtingus padažus ar marinatus, gaminti kepinių tešlą ir, žinoma, kepti maistą. Tam daugelis kulinarijoje naudoja aliejus. Tačiau ne visi žino, kokį ir kada rinktis.
Virš 4,8 mln. litrų saulėgrąžų ir beveik 1,1 mln. litrų rapsų aliejaus. Tokį kiekį šių produktų, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės Ernestos Dapkienės teigimu, parduotuvių lankytojai įsigijo vien per praėjusius metus. Anot jos, tiek aliejaus kartu sudėjus galėtų pripildyti daugiau nei 2 olimpinio dydžio baseinus.
Naudingi, bet su saiku
„Riebalai būtini kiekvienam, tačiau labiausiai – vadinami „geraisiais“. Jie turi nesočiųjų riebalų rūgščių – omega 3, omega 6, omega 9. Šios medžiagos gali sumažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Todėl, atsižvelgdami į tai, gaminant maistą turime naudoti daugiau augalinės kilmės riebalų.
Tokie yra saulėgrąžų bei rapsų aliejai. Pastarasis sočiųjų riebalų, kurių derėtų vengti, turi mažiausiai iš visų šios kategorijos produktų. Netgi perpus mažiau nei alyvuogių aliejus.
Tuo metu pagamintas iš saulėgrąžų yra svarbiausias polinesočiųjų riebalų rūgščių šaltinis. Tai medžiagos, padedančios kovoti su ateroskleroze, dažniausiai sukeliančia širdies ir kraujagyslių bei smegenų kraujagyslių ligas“, – apie aliejų naudą pasakoja „Maximos“ kulinarijos ekspertė B. Baratinskaitė.
Tačiau, pažymi ji, šiuos produktus vartoti reikėtų sakingai. Žmogaus organizmui riebalai yra būtini, bet pastarieji – ir labai kaloringi. Viename grame šių produktų, yra net devynios kalorijos.
Svarbu atsižvelgti į vieną savybę
Rapsų ir saulėgrąžų aliejų maistinė vertė, sako B. Baratinskaitė, yra tik viena medalio pusė. Labai svarbu, priduria ji, ir kurį šių produktų pasirinkti virtuvėje. Todėl, prieš priimant sprendimą, kulinarijos ekspertė siūlo atkreipti dėmesį į tai, ar aliejus yra rafinuotas, ar ne.
„Pirmuoju atveju produktas yra apdorotas cheminiu būdu. Po tokio proceso rafinuotas aliejus lieka skaidrus, be drumzlių, dingsta natūralus jo aromatas, spalva bei skonis. Taip šio produkto degimo temperatūra išlieka aukšta.
Toks aliejus nesvyla ir yra tinkamas kepti. Tuo metu nerafinuotasis turi natūralių priemaišų, kurios labai naudingos organizmui. Kepti jis visiškai netinka, kaip ir šalto spaudimo aliejai, bet puikiai pagardina salotas, užkandžius, mišraines“, – pabrėžia B. Baratinskaitė.
Teigiama, nors vieningos nuomonės nėra, kad rafinuotas rapsų aliejus yra labiausiai tinkamas kepti. Šis aliejus yra neutralaus skonio, kvapo, o jį naudojant maistui kepti, patiekalai išlaikys savo natūralų poskonį.
Dėl tokių savybių šis produktas idealus saldiems kepiniams ar majonezui gaminti. Savo ruožtu rafinuotas saulėgrąžų aliejus pasižymi švelniu saulėgrąžų aromatu bei skoniu. Todėl norintiems maistui būtent tokių savybių, kepimui verta rinktis šį produktą.
„Rapsų aliejų taip pat galima naudoti patiekalams gruzdinti, gaminti įvairius kepinius. Jį verta rinktis ir dėl draugiškos kainos. Pastaroji yra mažesnė nei alyvuogių aliejaus. Tuo metu rafinuotą ir pagamintą iš saulėgrąžų galima naudoti kepant ar troškinant“, – kalba kulinarijos ekspertė.
Ji taip pat primena, kad labai svarbios aliejaus laikymo sąlygos – jo negalima laikyti šviesoje ir šalia viryklės, nes šviesa ir temperatūra skatina oksidaciją, dėl kurios aliejus gali apkarsti. Perkant aliejų reikia įvertinti ir kiekį – rekomenduojama pirkti tik tokio dydžio aliejaus pakuotę, kurią atidarius aliejų būtų galima suvartoti per mėnesį.
Kažkur kažkas rašė:
– mūsų žemdirbiai sėja vis mažiau kviečių (ar rugių?)
– stirnos apsinuodija rapsais
Ar tai reiškia, jog alkio priverstos rapsus ėda, nerasdamos įprastų joms javų?
O aš galvojau, kodėl mano keptos bulvės karčios :-(taškas
Kuo rafinuotas aliejus skiriasi nuo automobilio alyvos?
Musėt, sąnaudomis, vieno kepimo kaina? Svarbu, ar per pirmą kepimą sudega keptuvėje, ar bent 4 kepimus atlaiko.
Apie spurgas. Tie, kurie spurgas, spurgytes ir spurgiukus „aliejuje“ tautai verda, ar keičia tą „aliejų“ nors 1 kartą į metus? O gal reikia lietuviškai sakyti pončkos, ką?
O aš skrandžio opą išsigydžiau su linų sėmenų aliejumi. Šalto spaudimo . Jei klausite iš kur toks protingas – kaimo “babulkos” patarė. Vaikeli ; “ryte, ant tuščio skilvio, išgeri valgomą šaukštą stiprios naminės. Po penkiu minutu , šaukštą aliejaus”. Jokių rapsų, jokių saulėgrąžų . 3 litrai naminės ir nesuskaičiuotas kiekis šalto spaudimo sėmenų aliejaus. Nemokamos reklamos pabaiga.
O „Polska Wodka Wybora“ tiktų, jei naminė pasibaigė? Ar „Столичная” geriau (jei naminė pasibaigė)?
polunknianska hara z dustem irgi mačija.
Naminė (arielka nuo ukrainiečių – harilka) Lietuvoje neišnyks. Jokie svetimi gėralai nepakeis skystos lietuviškos ruginės duonos. Visi mūsų vaistai mums po kojomis . Pasilenk ir pasiimk . 500 km. spinduliu.
Man taip pasakė vilnietis žolininkas , išgydęs inkstų akmenligę. Ir vėl reklamą pavariau.