Šiandien Europos Komisija (EK) priėmė pasiūlymą dėl 2022 m. žvejybos Baltijos jūroje galimybių. Remdamosi šiuo pasiūlymu, ES šalys nustatys, kiek svarbiausių verslinių rūšių žuvų galima sužvejoti jūros baseine.
Europos Komisija siūlo padidinti silkių žvejybos Rygos įlankoje galimybes, kartu išlaikant dabartinius šprotų, jūrinių plekšnių ir rytinės dalies menkių priegaudos dydžius. Likusių išteklių, kuriems taikomas pasiūlymas, žvejybos galimybes EK siūlo sumažinti, kad būtų pagerintas tų išteklių tvarumas ir kartu prisidėta prie kitų išteklių, pavyzdžiui, menkių ir silkių, atkūrimo.
Už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius kalbėjo:
„Prasta Baltijos jūros aplinkos būklė daro didelį poveikį mūsų vietos žvejams ir žvejėms, kuriems sveiki žuvų ištekliai yra pragyvenimo šaltinis. Todėl Komisija daro viską, ką gali, kad atkurtų šiuos išteklius, o šį užmojį atspindi šiandienos pasiūlymas. Tačiau Baltijos jūros būklė yra susijusi ne tik su žvejyba, todėl kiekvienas turi prisidėti prie ilgalaikio šio vertingo jūros baseino tvarumo užtikrinimo.“
Pastarąjį dešimtmetį ES žvejai ir žvejės, pramonė ir valdžios institucijos dėjo daug pastangų, kad padėtų atsikurti Baltijos jūros žuvų ištekliams.
Tais atvejais, kai turėta išsamių mokslinių rekomendacijų, septynių iš aštuonių išteklių – jų žuvys sudaro 95 proc. iškraunamo laimikio – žvejybos galimybės jau buvo nustatytos laikantis didžiausio galimo tausios žvejybos laimikio (MSY) principo.
Tačiau 2019 m. mokslininkai išsiaiškino, kad padėtis buvo prastesnė, nei vertinta iki šiol. Vis dar būtina imtis ryžtingų veiksmų siekiant atkurti visus išteklius ir užtikrinti, kad jie pasiektų tvarų dydį arba tokio dydžio išliktų.
Siūlomi bendri leidžiami sužvejoti kiekiai (BLSK) yra grindžiami patikimiausiomis turimomis Tarptautinės jūrų tyrinėjimo tarybos (ICES) specialistų recenzuotomis mokslinėmis rekomendacijomis ir atitinka 2016 m. Europos Parlamento ir ES Tarybos priimtą Baltijos jūros daugiametį valdymo planą.
Pasiūlymą dėl vakarinės Baltijos jūros dalies menkių, vakarinės Baltijos jūros dalies silkių ir lašišų Europos Komisija atnaujins, kai bus pateiktos atitinkamos mokslinės rekomendacijos (numatoma iki rugsėjo mėn. vidurio).