Antradienis, 30 birželio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Visi įrašai

L. Girskienė: Valdantieji ir vėl nusitaikė į žmonių pinigines

www.alkas.lt
2021-07-20 15:20:38
90
PERŽIŪROS
0
jenniferelliott.com nuotr.

jenniferelliott.com nuotr.

Aplinkos ir Susisiekimo ministerijos liepos mėnesį pristatė planuojamus transporto taršos mokesčio pakeitimus. Pakeitimai palies praktiškai kiekvieną suaugusį šalies gyventoją, mat nuo 2025 m. planuojama taikyti vienkartinį taršos mokestį į Lietuvą iš kitų Europos Sąjungos (ES) šalių įvežamiems automobiliams ir įvesti metinį automobilių taršos mokestį visiems automobilių naudotojams, o tokių yra apie 1,3 mln.

Mokestis prieštarauja Europos Sąjungos teisei?

Anot Ligitos Girskienės, LVŽS frakcijos narės Seime ir šešėlinės Vyriausybės aplinkos ministrės, labiausiai neaišku, kodėl Vyriausybė pradėjo transporto taršos mažinimą nuo paprastų piliečių, kuriems ir taip nelengva sumokėti visas Valstybės nustatytas rinkliavas ir mokesčius.

„Be to, kyla pagrįstas klausimas ar „įvežimo mokestis“ neprieštarauja ES teisei, nes ES Teisingumo Teismas ne kartą pasisakė, kad iš kitų ES šalių įvežamų transporto priemonių apmokestinimas, kai toks apmokestinimas netaikomas vidaus rinkoje, prieštarauja Sutarties dėl ES veikimo nuostatoms. Tikėtina, kad Aplinkos ir Susisiekimo ministerijoms siūlomi mokesčių pakeitimai nėra suderinti su Teisingumo ministerijos teisininkais“, – sako L. Girskienė.

Pasak jos, tikriausiai nieko nebestebina, kad Lietuvos automobilių parkas yra vienas seniausių ES ir teigiama, kad transporto tarša per pastaruosius 15 metų padidėjo net 50 proc. Tačiau logiškai sunku paaiškinti, kodėl būtina šiuo pandemijos laikotarpiu, kai nemaža dalis gyventojų neteko pajamų šaltinio ir savo būtinuosius poreikius tenkina iš santaupų, kai šalyje drastiškai pabrango būtiniausi maisto produktai, elektra, dujos, įvesti dar papildomus mokesčius?

Negalės patenkinti būtinųjų poreikių

Gyventojai, nebegalėdami važiuoti senu automobiliu ir dėl nepakankamų pajamų, nebegalės patenkinti būtiniausių savo poreikių. Regionuose, o ir miestuose kai kurie žmonės automobilį, kuris dažniausiai yra apie 20 metų senumo, naudoja nuvykti į kapines, bažnyčią, ligoninę, parduotuvę, vaistinę. Jų kelionės būna retos, bet iš anksto planuojamos ir būtinos.

„Šiandien daugybė žmonių iš regionų važiuoja į miestą dirbti. Įvedus visuotinį metinį automobilių taršos mokestį, visi šie žmonės neteks galimybės eksploatuoti senų savo automobilių ir taip patirs ne tik dar didesnę finansinę, bet ir socialinę atskirtį, nes nebegalės nuvažiuoti pas gimines, į koncertą gretimame miestelyje ar nusipirkti būtiniausių prekių. Be to, regionuose visuomeninio transporto sistema yra visiškai sunaikinta. Nuvažiuoti iš atokesnio kaimo į artimiausią miestelį ar miestą, paprasčiausiai nėra galimybės”, – sako L. Girskienė.

Tačiau, puikiai žinodami situaciją, ministrai ir toliau aiškina, kad norint įgyvendinti ambicingus Europos Žaliojo kurso bei Klimato kaitos darbotvarkės rodiklius, būtini papildomi finansiniai šaltiniai. 

Siūlomi kiti būdai surinkti papildomų lėšų

Pažaboti transporto taršą yra ir kitų, dar neįgyvendintų priemonių, kurios žmonių neapkrautų papildomais mokesčiais.

Štai, 2020 m. Valstybės kontrolės atlikto audito „Aplinkos apsaugos ir taršos prevencijos veiklos efektyvumas ir rezultatyvumas” išvadose nurodyta, kad aplinkos apsaugos sektoriuje neužtikrinamas tinkamas finansinių išteklių valdymas.

Aplinkos ministerija skiriamų asignavimų kasmet panaudoja vis mažiau, t.y. apie 60 proc. Viena pagrindinių priežasčių įvardijama tai, kad nepanaudojamos fiksuoto finansavimo programų lėšos, skiriamos konkretiems tikslams įgyvendinti. Iki 2020 m., pasak Valstybės kontrolės,  5 fiksuotose programose sukaupta 191,5 mln. Eurų likutis. O juk šios lėšos pirmiausia galėtų būti naudojamos aplinkos apsaugos sektoriaus problemoms spręsti.

Visai nekalbama apie verslo naudojamo taršaus sunkiasvorio automobilių parko papildomą apmokestinimą.

Taip pat nekalbama ir apie stambiosios pramonės deklaruojamų ir mokamų taršos mokesčių efektyvesnį surinkimą ir kontrolę. Viešai ne kartą buvo skelbiama, kad kai kurios didelės pramonės įmonės sąmoningai nedeklaruoja į aplinką išmetamų teršalų, nors jie randami gyvenamosios aplinkos ore. Tai reiškia, kad valstybė neužtikrina efektyvaus taršos mokesčio surinkimo.

Todėl būtina pirmiausia įdiegti ir efektyviai išnaudoti visas kitas, transporto išmetamą taršą, galinčias suvaldyti priemones:

  1. Sutvarkyti viešąjį transportą, pakeisti jį ekologiškesniu, padaryti patogų ir lengvai prieinamą kiekvienam žmogui.
  2. Apsvarstyti galimybę subsidijuoti savivaldybes, kad bent jau didžiuosiuose miestuose visuomeninis transportas būtų nemokamas.
  3. Didelį dėmesį ir lėšas skirti patogiai pėsčiųjų ir dviratininkų infrastruktūrai vystyti ir ne tik miestuose, bet ir regionuose.
  4. Skirti dėmesį visuomenės švietimui.
  5. Taikyti motyvuojančias priemones kasdieniam susisiekimui naudojantiems visuomeninį transportą ar kitas ekologiškas susisiekimo priemones.
  6. Priemiesčiuose vystyti aikštelių „Park & Ride“ tinklą ir kitas darnaus judumo priemones.
  7. Didinti subsidijas skatinant seną transporto priemonę keisti nauja ir mažiau taršia.

Šios priemonės duos kur kas didesnį efektą siekiant mažinti transporto sektoriaus taršą, nei planuojamas papildomas apmokestinimas.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. V. Juozapaitis: Valdantieji priima radikalius sprendimus, net nepasitarę su visuomene
  2. Ketvirtadalis Lietuvos žmonių neturi automobilio, vis didesnę paklausą įgyja paspirtukai

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Mindaugas Sinkevičius
Lietuvoje

Seimas pritarė Mindaugo Sinkevičiaus kandidatūrai į Ministrus Pirmininkus

2026 06 30
Rinkimai
Lietuvoje

Nustatyti reikalavimai rinkimų programoms

2026 06 30
Žievėgraužis tipografas
Gamta ir ekologija

Dalyje miškų – didelė žievėgraužio tipografo masinio plitimo grėsmė

2026 06 30
Pasienis
Lietuvoje

Denonsuotas Lietuvos ir Baltarusijos susitarimas dėl pasienio gyventojų kelionių

2026 06 30
Kelio darbai
Lietuvoje

Pradedamas magistralinio kelio Šiauliai–Palanga atnaujinimas

2026 06 30
Balsavimas, rinkima
Lietuvoje

Rinkimai Nalšios šiaurinėje rinkimų apygardoje vyks lapkričio 8 d.

2026 06 30
Krovininiai automobiliai
Lietuvoje

Mažesnes kelių rinkliavas mokės žemės ūkio bei ekologiškas transportas

2026 06 30
Dviejų metrų aukščio paparčiai ir Švenčionių žolynai
Gamta ir ekologija

Dviejų metrų aukščio paparčiai ir Švenčionių žolynai

2026 06 30
Vilniaus universitetas
Kultūra

Pasaulinis universitetų teatrų kongresas Vilniuje kvies aptarti globalius iššūkius

2026 06 30
Šiltnamio efektas | efoto.lt nuotr.
Gamta ir ekologija

Kiek verta gamta: Lietuvoje pirmą kartą apskaičiuota nematoma jos nauda

2026 06 30
XXX-oji T. Mano šventė kviečia į Nidą
Kultūra

XXX-oji T. Mano šventė kviečia į Nidą: kaip neprarasti vilties išnirusiame laike?

2026 06 30
Atminties diplomų įteikimo iškilmės
Istorija

VU įteiks 46 atminties diplomus okupacijos metais iš jo pašalintiems bendruomenės nariams

2026 06 30

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Bartas apie Lietuvą pasiekė tankinės minos už daugiau kaip 3 mln. eurų
  • Taigi apie Vilniaus rotušės atnaujinimo darbai persikėlė į išorę
  • Kažin apie Vilniaus rotušės atnaujinimo darbai persikėlė į išorę
  • Mikabalis apie Archeologai siunčia linkėjimus iš Mišeikių pilkapyno

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Seimas pritarė Mindaugo Sinkevičiaus kandidatūrai į Ministrus Pirmininkus
  • Nustatyti reikalavimai rinkimų programoms
  • Dalyje miškų – didelė žievėgraužio tipografo masinio plitimo grėsmė
  • Denonsuotas Lietuvos ir Baltarusijos susitarimas dėl pasienio gyventojų kelionių

Kiti Straipsniai

Krovininiai automobiliai

Mažesnes kelių rinkliavas mokės žemės ūkio bei ekologiškas transportas

2026 06 30
Pinigai

Karinės infrastruktūros plėtrai Panevėžio apskrityje skirta apie 200 mln.

2026 06 29
Automobilis BMW

Panaudota alyva kelia rimtą grėsmę aplinkai

2026 06 28
Kas labiau teršia – elektromobiliai ar dyzeliniai automobiliai?

„Tesla“ autonominiai automobiliai jau Lietuvoje: ar pasiruošę sėsti į automobilį be vairuotojo?

2026 06 28
Elektromobilio įkrovimas

Elektromobilių Lietuvoje jau turime tiek, kiek alytiškių​​​​​​​

2026 06 27
Koncertas

Sukčiai taikosi ir į didžiuosius vasaros renginius

2026 06 25
Dronas

Lietuviško drono-perėmėjo kūrimui skirta 3 mln. eurų 

2026 06 23
Vandentvarkos įmonė

Skiriamos lėšos geriamojo vandens tiekimo įmonių saugumui stiprinti

2026 06 22
Daugiabučio kiemas

Daugiabučių kiemų tvarkymui Vilnius skiria dar 9,5 mln. eurų

2026 06 21
Azartiniai lošimai kompiuteriu

Lošėjo kortelė bus privaloma

2026 06 21

Skaitytojų nuomonės:

  • Bartas apie Lietuvą pasiekė tankinės minos už daugiau kaip 3 mln. eurų
  • Taigi apie Vilniaus rotušės atnaujinimo darbai persikėlė į išorę
  • Kažin apie Vilniaus rotušės atnaujinimo darbai persikėlė į išorę
  • Mikabalis apie Archeologai siunčia linkėjimus iš Mišeikių pilkapyno
  • AG apie Lietuvą pasiekė tankinės minos už daugiau kaip 3 mln. eurų
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
VDU Botanikos sodas pasipuošė viendienių žiedais

VDU Botanikos sodas pasipuošė viendienių žiedais

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai