Lietuvos viešosiose bibliotekose vykusios tiesioginės vaizdo transliacijos internetu „Sveikatos paslaptys“ ne tik sulaukė didelio gyventojų susidomėjimo, bet ir paskatino pasidalinti internete surastais įdomiais sveikatos stiprinimo metodais. Po transliacijų vykusiame „Sveikatos paslapčių“ konkurse išrinkta geriausia istorija, atskleidžianti, kaip pasinaudojus liaudiškomis priemonėmis – česnakais, sviestu ir bulvėmis, įveikti sinusitą. Šios istorijos autorė – uteniškė S. Gestautienė, internete rastos informacijos pagalba išsigydžiusi įkyrią ligą.
„Ieškodami kasdienei buičiai naudingos informacijos, vis daugiau senjorų ir kaimo gyventojų naudojasi internetu bei skaitmeniniu turiniu. Prie to intensyviai prisideda bibliotekose rengiamos transliacijos bei konkursai, skatinantys savarankiškai naudotis interneto galimybėmis. Transliacijų „Sveikatos paslaptys“ metu gyventojai susipažino su natūraliais ligų gydymo ir sveikatos stiprinimo metodais, o po jos vykęs konkursas parodė, kad internete galima rasti kiekvienam naudingų patarimų sveikatos tema. Konkurso dalyviai asmeniniais pavyzdžiais atskleidė, kaip interneto pagalba pavyko pagerinti sveikatą, rasti sau tinkamą sveikos gyvensenos receptą“, – sakė projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovas Kęstutis Juškevičius.
Konkursui „Sveikatos paslaptys“ bibliotekų lankytojai ir internautai atsiuntė kelias dešimtis pasakojimų. Konkurso komisija geriausia istorija pripažino Utenos A. ir M.Miškinių viešosios bibliotekos Vyžuonų filialo lankytojos Stefanijos Gestautienės istoriją, kurioje ji išsamiai aprašė, kaip įveikė įkyrią ligą – sinusitą. Moteris ne vienerius metus gydėsi tabletėmis ir kentė skausmingas procedūras ligoninėje, kol galų gale internete atrado liaudišką patarimą, kaip panaudoti česnakus, sviestą ir bulves.
„Paieškos sistemoje įvedusi užklausimą, kaip gydyti sinusitą, ir gavusi šimtus nuorodų, iš pradžių suglumau. Užkliuvo jau ketvirta nuoroda su įdomiu receptu. Kodėl? Tai liaudiškas, natūralus metodas ir beveik nieko nekainuoja. O patarimas toks: česnako skiltelę sutarkuoti smulkia tarka, sumaišyti su tokio pat dydžio sviesto gabalėliu, šiuo tepaliuku vakare ištepti kaktą, apie nosį, po akimis, taip pat kojų padus. Ryte išsivirti bulvių ir užsidengus galvą storu rankšluosčiu ar kuo kitu, apie 10-15 min pakvėpuoti garais. Nepatikėsite, bet jau po pirmos procedūros gausiai pasipylė išskyros, nurimo skausmas, nukrito ir temperatūra. Ir nereikėjo nei karčių tablečių, nei labai skausmingų pradūrimų ir kitokių nemalonių valymo procedūrų, streso ir laiko gaišinimo“, – džiaugėsi S.Gestautienė.
Už šią istoriją moteris bus apdovanota pagrindiniu projekto „Bibliotekos pažangai“ surengto konkurso prizu – sveikatos procedūrų kupinu savaitgaliu Druskininkų sveikatingumo centre.
Kitose istorijose gyventojai dalijosi patirtimi, kaip įveikti daugelį negalavimų ir stiprinti sveikatą – nuo nudegimų gydymo kopūsto ir kiaušinio mišiniu iki organizmo stiprinimo naudojant šaltalankius, dirbtinį medų iš pieno išrūgų, pienių ir dilgelių salotas ar virintas apelsinų sultis.
Prie šalies bibliotekose vykusių transliacijų „Sveikatos paslaptys“ iš viso prisijungė daugiau nei 900 bibliotekų, vaizdo konferencijas stebėjo 9000 bibliotekų lankytojų.
Nuostabu. Jei bus bėdų – išbandysime senolių receptus.
nepadejo sviestas su cesnakais ir kvepavimas bulviu garais
Gaila, tai gal ne tik sloga ten buvo, o kas nors rimčiau?