Sekmadienis, 23 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Gamta ir ekologija

A. Gaidamavičius. Nėra vilko – nėra problemos

A. Gaidamavičius, „Saulės arkliukai“, www.alkas.lt
2018-10-12 15:37:18
62
PERŽIŪROS
2
Vilkas Labanoro girioje | A. Gaidamavičiaus nuotr.

Vilkas Labanoro girioje | A. Gaidamavičiaus nuotr.

Vilkas Labanoro girioje | A. Gaidamavičiaus nuotr.
Labanoro girios vilkas | A. Gaidamavičiaus nuotr.

Ministrui Pirmininkui pateikta 12 tūkstančių parašų dėl vilkų naikinimo stabdymo.

Spalio 15 dieną prasideda vilkų medžioklės terminas, kuris tęsis tol, kol bus pasiekta vilkų sumedžiojimo kvota. Aplinkos ministerija jau paskelbė, kad šį medžioklės sezoną leis sumedžioti kone dvigubai daugiau vilkų, t. y. 110 vietoj 60. Sprendžiant iš paskutinės įvykusios vilkų apskaitos 2015 metais, mirties nuosprendžio sulauks apie trečdalis Lietuvos vilkų populiacijos. Tokia didelė kvota pasiūlyta spaudžiant Žemės ūkio ministerijai, kadangi šiais metais pastebėtas vilkų daromos žalos padidėjimas. Pagal 2014 metais patvirtintą Vilko apsaugos planą tokia kvota būtų negalima, bet Aplinkos ministro sudaryta nauja darbo grupė, kurioje vyrauja medžiotojų ir ūkininkų interesas, parengė naują Vilko apsaugos planą, daugiau orientuotą į vilkų populiacijos reguliavimą, o ne laukinės gamtos ir žemės ūkio sambūvį. Tuo šis planas tapo panašus nebe į apsaugos planą, o į Baltarusijoje galiojantį Vilkų populiacijos valdymo planą. Tokiu būdu mes prisijungiame prie Rytų bloko šalių, kur vilkai iki šiol naikinami kaip kenkėjai.

Šiais metais kiek padidėjusi vilkų daroma žala ir pasikeitusi vilkų elgsena turi kelias priežastis, kurių nė viena nesusijusi su vilkų skaičiumi. Pagrindinė priežastis – kelis kartus išaugusios galvijų ir avių bandos, kurios yra visai nesaugomos arba saugomos prastai. Nors savivaldybės administruoja aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšas, iš kurių turi mokėti ne tik kompensacijas, bet ir paramą įsigyjant efektyvias naminių gyvulių apsaugos priemones, per trejus metus tik 11 savivaldybių pasitvirtino tvarką dėl tokios paramos skyrimo ir per tuos metus tik 14 Lietuvos ūkininkų tokią paramą gavo, nors besikreipiančių buvo daug daugiau.

Žemės ūkio ministerija, užuot skyrusi dėmesio ūkininkų švietimui, planavusi darnų žemės ūkį, kad dėl jo nebūtų aukojama gamta, atvirkščiai – kursto gyventojų priešiškumą vilkams ir siekia problemą spręsti pačiu primityviausiu būdu: „Nėra vilko – nėra problemos“. Aplinkos ministerijos pasyvumas lėmė tai, kad per ketverius metus 17 priemonių, numatytų Vilko apsaugos plane, skirtų vilkų daromos žalos mažinimui, taip ir liko neįgyvendintos. Norisi pasakyti: Ministerijų ir savivaldybių ponai, pirmiausia susitvarkykite reikalus savo kabinetuose, padarykite namų darbus, o tik po to kiškitės į laukinę gamtą!

Kita labai svarbi priežastis, nulėmusi pasikeitusį vilkų elgesį, yra medžiotojų pakeista vilkų populiacijos struktūra. 2006 metais, siekiant negriauti vilkų populiacijos struktūros, neardyti vilkų šeimų ir tokiu būdu nepridauginti probleminių individų, kurie dėl išgyvenimo tampa nuolatiniais avių ūkių palydovais, buvo nustatyta minimali, 20 vilkų sumedžiojimo kvota. Ši kvota buvo reikalinga tik pereinamajam laikotarpiui iki visiško vilkų medžioklės uždraudimo, kol nebuvo įgyvendintas kompensacinis mechanizmas ir nebuvo surastos alternatyvios naminių gyvulių apsaugos priemonės.

Buvo norima eiti Lenkijos keliu, kur vilkai griežtai saugomi nuo 1998 metų ir ku,r dėl tvarkingai veikiančios paramos ūkininkams sistemos, vilkų daroma žala yra minimali. Lenkai savo sprendimą grindė moksliniais įrodymais, jog vilkai, neleisdami kanopiniams žvėrims padaryti didelės žalos miškui, kasmet miškininkams sutaupo milijonus ir ta ekonominė vilkų daroma nauda miškų ūkiui nusvėrė daromą žalą žemės ūkiui. Bet kadangi medžiotojai Lietuvoje visada turėjo didesnę įtaką nei gamtosaugininkai, vilkų sumedžiojimas pradėjo palaipsniui augti, vilkų populiacijos struktūra pradėta griauti, atsirasdavo vis daugiau išardytų šeimų, pavieniai likę vilkai padarydavo vis daugiau žalos ūkininkams, tada dėl padidėjusios žalos kvotos vėl didinamos ir taip galima tęsti be galo, kol Lietuvoje šios kertinės miškui rūšies neliks iš viso.

Labai gaila, kad savivaldybėse, ministerijose ir Seime vyrauja ekologinis neraštingumas, kuris daro didžiulę žalą ekosistemoms, griauna ekologinę pusiausvyrą gamtoje ir pagaliau atsigręš prieš mus pačius netikėtu būdu.

Kad sustabdyčiau šį užburtą gamtos griovimo ratą, parengiau peticiją, kurią per 10 dienų palaikė 12 tūkstančių Lietuvos piliečių. Peticija su parašais šiandien pateikta Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui, tikintis, kad Aplinkos ministerija bus įpareigota nedaryti skubotų sprendimų, kurie naudos žemės ūkiui tikrai neatneš, bet smarkiai pakenks gamtai. Taip pat tikimės, kad Aplinkos ministras netvirtins naujos redakcijos Vilko apsaugos plano, kuris vilko nesaugo, o įteisina jo naikinimą.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. A. Gaidamavičius. Miškas be vilko – ne miškas! (video)
  2. A. Gaidamavičius. Aplinkos ministerijoje buvo padėkota visuomenei už pilietiškumą
  3. A. Gaidamavičius. Kvietimas valdantiesiems atvykti spalio 13-ąją į Labanorą
  4. A. Gaidamavičius. Spalio 13-oji – diena iškirstai Labanoro giriai apverkti
  5. A. Gaidamavičius. Kas atsitiko su visuomene šiemet, aš ir dabar nežinau. Galvojau, tokie žmonės jau išnyko!
  6. A.Gaidamavičius. Savižudė Lietuva
  7. A. Gaidamavičius. Miškui ir Vydūnui
  8. G. Žalkauskaitė. Vilkų gynėjos atsakymas Žemės ūkio ministrei
  9. Visuomenė paragino Lietuvos valdžią stabdyti vilkų medžioklę
  10. Įteikta peticija, raginanti švelninti šernų naikinimo politiką
  11. V. Tavorienė. Briuselis šokdina ūkininkus
  12. Prie vyriausybės „piketavo“ vilkai (video)
  13. Kviečiama dalyvauti vilkų ir lūšių apskaitoje
  14. Vilkų medžioklės laikas jau baigėsi
  15. Diena be parduotuvių – galimybė sutaupyti ir mažiau teršti

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 2

  1. Antanas says:
    8 metai ago

    Nėra gandragalvių – nėra problemos.

    Atsakyti
  2. Antanas says:
    8 metai ago

    Nėra vilko – nėra problemos. Nėra pensininko – nėra problemos. Nėra gydytojo – nėra problemos. Nėra mokytojo – nėra problemos. Nėra lietuvių – nėra… Lietuvos. O gal problema vis dėlto yra per daug išplitusioje gandragalvių populiacijoje?

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Skirtingų rūšių džiovintos vaistažolės
Gamta ir ekologija

Vaistažolių laikas: kada pačių rinkta arbata gali atnešti daugiau žalos nei naudos?

2026 08 23
Audros nusiaubta Lietuva skaičiuoja žalą: daugiau kaip 200 tūkst. vartotojų tebėra be elektros
Gamta ir žmogus

Audros nusiaubta Lietuva skaičiuoja žalą: daugiau kaip 200 tūkst. vartotojų tebėra be elektros

2026 08 23
Baltijos kelias | Alkas.lt, V. Daraškevičiaus nuotr.
Šventės

Baltijos keliui – 37-eri: vienybės pamoka, kurios nevalia pamiršti

2026 08 23
KU Botanikos sodas
Kultūra

Klaipėdos universiteto Botanikos sodas kviečia išlydėti vasarą lėčiau su „Ievaro tiltais“

2026 08 23
Vėtros lenkiami medžiai ir smarkus lietus Lietuvos pajūryje
Gamta ir žmogus

Lietuvą užgriūva vėtra: vėjo gūsiai gali siekti 30 m/s

2026 08 22
Filmo „Badautojų namelis“ kūrimo akimirka
Kultūra

Paskutinį vasaros savaitgalį Vilniuje – trys kino turizmo ekskursijos

2026 08 22
Folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“ Juodkrantėje
Etninė kultūra

L. Rėzos 250-mečiui skirta šventė „Pūsk, vėjuži!“ sujungs Kuršių nerijos paveldą ir šiuolaikinį meną

2026 08 22
LNM Gedimino pilies bokšte nauja paroda „Laisvės dažnis“
Istorija

Baltijos kelio dieną naujos parodos „Laisvės dažnis“ atidarymas LNM Gedimino pilies bokšte

2026 08 22
Arūnas Bubnys
Kultūra

Įvertintas Lietuvos istoriko mokslinis darbas

2026 08 22
Krašto apsaugos savanorių pajėgos
Istorija

Paminėtos Seimo gynėjo, kario savanorio Artūro Sakalausko žūties 35-osios metinės

2026 08 22
Audra, namas
Gamta ir žmogus

ESO padvigubino pajėgas ir perspėja gyventojus laikytis atsargumo prieš stiprią audrą

2026 08 21
Neries krantinė
Lietuvoje

Sostinėje prasidėjo A. Goštauto gatvės atnaujinimas 

2026 08 21

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • +++ apie A. Navys, M. Sėjūnas. „Karas po kelių savaičių“
  • KERRY CASSIDY Project Camelot Productions apie A. Navys, M. Sėjūnas. „Karas po kelių savaičių“
  • Bartas apie A. Navys, M. Sėjūnas. „Karas po kelių savaičių“
  • >mikabaliui apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Sukčiai įžūlėja – vyresnius žmones apmoko dar prieš skambutį bankui
  • Paspirtukų metą temdo žalų skaičiai: kas turi atlyginti jų padarytą žalą?
  • Kada vieno buto remontas tampa viso namo reikalu
  • Ar stiprus imunitetas apskritai būna?

Kiti Straipsniai

Palapinių statymas saugomose teritorijose

 „Poilsiauk atsakingai“: aplinkosaugininkai nustatė 191 pažeidimą

2026 08 20
Žemės ūkis

Tiesioginių išmokų avansas ūkininkams: kada, kiek ir kam?

2026 08 11
Žemės ūkis

Vyriausybė padvigubino paramą žemės ūkiui

2026 08 11
Žemės ūkis

Vyriausybėje aptarti ūkininkams svarbiausi klausimai

2026 08 10
Su javapjūtės pradžia – ir kombainų gaisrai

Javapjūtė: svarbu – ne tik derlius, bet ir saugumas

2026 08 10
Žemės ūkis |

Šalies ūkininkai vėl pagerino žieminių kviečių derliaus rekordą

2026 08 07
Išmanusis suoliukas G.

Už aplinkosaugos pažangą Panevėžiui skirtas jau antras išmanusis suoliukas

2026 08 05
Žemės ūkis

Ūkininkų lengvatinėms paskoloms – dar 15 mln. eurų lengvatinėms

2026 08 05
Elektronikos atliekos

Ministerijos priminimas: kur palikti nebereikalingą elektroninę įrangą ir baterijas

2026 08 02
Miškas

Šalčininkų rajono miškuose dėl vėjo išvartytų medžių skelbiama stichinė nelaimė

2026 07 30

Skaitytojų nuomonės:

  • +++ apie A. Navys, M. Sėjūnas. „Karas po kelių savaičių“
  • KERRY CASSIDY Project Camelot Productions apie A. Navys, M. Sėjūnas. „Karas po kelių savaičių“
  • Bartas apie A. Navys, M. Sėjūnas. „Karas po kelių savaičių“
  • >mikabaliui apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • Mikabalis apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
Kitas straipsnis
vaikai_vaikystesdarzelis,FB nuotr

A. Širinskienė klausia: Ar A. Landsbergienės darželiai turi teisę bausti vaikus už jų tėvų pažiūras?

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai