Seimas plenariniame posėdyje priėmė Sveikatos draudimo įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIP-809(4), kuriomis siekiama įgyvendinti Konstitucinio Teismo nutarimą dėl sveikatos draudimo įmokų.
Priimtomis pataisomis nuspręsta nuo 2016 m. sausio 1 d. aiškiai nustatyti privalomojo sveikatos draudimo įsigaliojimo pradžią ir pabaigą visiems asmenims: darbuotojai, valstybės tarnautojai, taip pat asmenys, gaunantys pajamas pagal autorines sutartis, apdraustaisiais taps nuo atitinkamo statuso įgijimo dienos iki jo netekimo dienos; asmenys, kurie patys mokės PSD įmokas – nuo tos dienos, kurią jie pradės mokėti PSD įmokas iki to mėnesio, už kurį PSD įmokos sumokėtos, paskutinės dienos. Asmenys, turintys PSD įmokų skolų, PSDF biudžeto lėšomis apmokamomis sveikatos priežiūros paslaugomis galės naudotis tik šias skolas sumokėję, bet ne daugiau kaip už 5 metus. Ši nuostata nebus taikoma asmenims, kurių skolos priskaičiuotos už laikotarpį iki įstatymo įsigaliojimo.
Šiuo metu įstatyme nustatyta, kad asmenims, dirbantiems pagal darbo sutartis, valstybės pareigūnams, politikams privalomasis sveikatos draudimas (PSD) įsigalioja nuo tos dienos, kurią už juos buvo pradėtos mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokos arba jie patys jas pradėjo mokėti, o asmenims, gaunantiems pajamas pagal autorinę sutartį, individualia veikla besiverčiantiems, kitiems įstatyme numatytiems asmenims – tik kitą mėnesį po to, kai 3 mėnesius už juos buvo mokamos PSD įmokos arba jie patys jas mokėjo, arba nuo tos dienos, kai šie asmenys sumoka 3 minimaliųjų mėnesinių algų (MMA) dydžio įmoką. Konstitucinis Teismas antrąją dalį pripažino prieštaraujančia Konstitucijai, todėl šiuo metu asmenims, gaunantiems pajamas pagal autorinę sutartį, individualia veikla besiverčiantiems, savarankiškai mokantiems, PSD įsigalioja nuo tos dienos, kurią už juos pradėtos mokėti įmokos.
Teisės akto pakeitimais taip pat nuspręsta Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rezervą išskirti į dvi dalis – pagrindinę ir rizikos valdymo dalis. PSDF biudžeto rezervo pagrindinė dalis bus laikoma privalomąja PSDF biudžeto rezervo dalimi, kurią sudarys 1,5 proc. planuojamų einamųjų metų PSDF biudžeto pajamų suma, o rezervo rizikos valdymo dalį sudarys likusios PSDF biudžeto rezervo lėšos.
Taip pat nustatyta, kad PSDF biudžeto rezervo pagrindinės dalies lėšos bus naudojamos Vyriausybės nutarimu esant ypatingoms sąlygoms (karo veiksmams, stichinėms nelaimėms, epidemijoms arba esant dideliam PSDF biudžeto pajamų trūkumui), o PSDF biudžeto rezervo rizikos valdymo dalies lėšos bus naudojamos sveikatos apsaugos ministro sprendimu įvertinus Valstybinės ligonių kasos ir Privalomojo sveikatos draudimo tarybos nuomones.
Už naujas nuostatas balsavo 98 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 1 parlamentaras.
Normalios šalies normalus konstitucinis teismas visų pirma būtu pasakes, kad psd grubiai pažeidžia žmogaus teises ir yra tik dar viena prievartos forma prieš laisvą žmogaus apsisprendimą. Lietuvoj gi matom, kad nieks apie tai net nediskutuoja. Ką dar reiks privaloma tvarka drausti? Šunis, dviračius, daržus?!
Gėda tokiai valstybei, kuri prievarta lenda į savo piliečių kišenes ir traukia iš ten pinigus, “privalomai”. Sveikatos apsauga ir taip viena labiausiai korumpuotų sričių, ir dar įstatymu juos pašerti reikia?Subingalviai