Pirmadienis, 24 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Kaip gyventi 100 metų?

www.alkas.lt
2015-05-22 10:00:51
95
PERŽIŪROS
0
Medikai vienijasi prieš slaptąją epidemiją – anemiją

kraujasAnksčiau širdies nepakankamumas bei įvairūs kraujotakos sutrikimai buvo ne kas kitą kaip gilios senatvės požymis, tačiau šiandien tuo skundžiasi vis jaunesni žmonės. Širdies bei kraujotakos sistemos ligos tapo viena didžiausių ankstyvos mirties priežasčių Lietuvoje, lenkianti net vėžinius susirgimus. Susidariusi situacija verčia susirūpinti – dėl kokių priežasčių pradedame skųstis senoliams būdingais negalavimais ir ką daryti, jog širdis plaktų ilgiau?

Pasak LSU docento ir „Natural Pharmaceuticals“ sveikatingumo eksperto Ramučio Kairaičio, yra galybė veiksnių, galinčių daryti neigiamą įtaką širdies bei kraujotakos sistemos būklei – prieš vienus deja mes esame bejėgiai, tačiau su kitais galime puikiai susitvarkyti ir užkirsti kelią sunkiems negalavimams.

Nepamirškite apsilankyti gydytojo kabinete

Statistika rodo, kad net apie 83 proc. pasiekusių 65 metų amžiaus ribą žmonių miršta dėl širdies bei kraujotakos ligų. Pastebima, jog tokiems susirgimams įtakos gali turėti paveldimumas, lytis bei amžius. Su ypač didele rizika susiduria 65 ir daugiau metų sulaukę vyrai, kurių pirmos eilės giminaičiai sirgo panašiomis ligomis. „Patenkantiems į rizikos grupę, rekomenduotina reguliariai lankytis pas gydytoją ir stebėti savo sveikatos būklę, – sakė R. Kairaitis. – Laiku identifikavus tam tikrus simptomus, yra įmanoma sustabdyti ar bent sumažinti ligos progresavimą“.

Neieškokite stebuklingų receptų

Kita grupė veiksnių, galinčių kiekvienam iš mūsų sukelti širdies bei kraujotakos sistemos sutrikimus – nesubalansuota mityba, antsvoris, fizinio aktyvumo stoka, žalingi įpročiai, nuolatinė psichologinė įtampa ir stresas. „Turbūt daugelis norėtų sužinoti tą magišką receptą, kaip be jokių pastangų išlikti sveikam ir gyvybingam ilgus metus, – šypsojosi R. Kairaitis. – Tačiau tiesa ta, jog ypatingų ilgaamžiškumo paslapčių nėra – tereikia išmokti tinkamai rūpintis savimi. Galbūt daugeliui tai nuskambės nuobodžiai, bet subalansuota mityba ir sportas tikrai gali padėti išvengti daugelio negalavimų“.

Judėkite!

Anot R. Kairaičio, rekomendacijos fizinio aktyvumo palaikymui nekinta jau daugybę metų. Net ir mažiausiai judrių visuomenės narių sveikatai yra naudingas nedidelis arba vidutinis fizinis krūvis. „Auksinė taisyklė norintiems turėti sveiką širdį – ne mažiau kaip 150 minučių vidutinio intensyvumo treniruočių per savaitę“, – patarimais dalijosi  ekspertas.

Remiantis Amerikos širdies asociacijos rekomendacijomis, visiems sveikiems suaugusiems nuo 18 iki 65 metų amžiaus yra patartina palaikyti vidutinio intensyvumo aerobinį krūvį mažiausiai po 30 min., penkis kartus per savaitę arba energingą aerobinį krūvį po 20 min., tris kartus per savaitę. „Taip pat, poreikiui esant, 30 min. krūvį galima skaidyti dalimis, kurių kiekviena didesnė nei 10 min.“, – komentavo R. Kairaitis.

Pasak eksperto, vyresnių nei 65 metų žmonių fizinio aktyvumo tikslai iš esmės turėtų būti tokie patys, kaip ir jaunesnio amžiaus suaugusiųjų. Be to, šiai amžiaus grupei ypač svarbūs jėgos ir pusiausvyros lavinimo pratimai, kurie gali padėti išvengti traumų pargriuvus. Šia fizine veikla rekomenduojama užsiimti papildomai, be įprastų kasdienių užsiėmimų kurie paprastai yra fiziškai nelabai intensyvūs arba trunka trumpiau nei 10 minučių.

Rūpinkitės tuo, ką valgote

Norit išvengti širdies bei kraujagyslių ligų, privaloma atsikratyti antsvorio. Tam reikalinga gerai apgalvoti savo mitybos racioną ir pasirinkti tinkamiausią dietą. R. Kairaičio teigimu, šiuo metu dar trūksta mokslinio pagrindimo daugelio populiarių dietų veiksmingumui, todėl antsvorio mažinimui bei širdies bei kraujotakos sistemos ligų prevencijai kol kas gali būti rekomenduojama tik DASH dieta (angl. dietary approaches to stop hypertension), kurios nauda jau yra pagrįsta tyrimais. JAV mitybos ir širdies ligų specialistai vieningai sutaria, jog ji veiksmingiausia hipertenzijai ir antsvoriui mažinti. DASH mitybos pagrindą sudaro grūdai ir pilno grūdo produktai, vaisiai, daržovės. Rekomenduojama vartoti labai nedaug druskos ir sočiųjų riebalų. Riboti neriebių pieno produktų, paukštienos, žuvies bei neriebios mėsos kiekius. Minimaliai valgyti riešutų, ankštinių produktų ir beveik atsisakyti riebalų bei saldumynų.

Pasirūpinkite vitaminais bei mikroelementais

Ne visada pavyksta užtikrinti tinkamą visų medžiagų ir mineralų balansą organizme, todėl yra patartina vartoti maisto papildus. Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai dažniausiai yra rekomenduojami antioksidantai, kurie mažina tikimybę, kad arterijų sienelės bus pažeistos ir omega-3 papildai, mažinantys kraujospūdį, cholesterolio bei kraujo trigliceridų kiekį. Taip pat omega-3 rūgštys silpnina uždegiminius procesus, kurie gali tapti pavojingų susirgimų priežastimi. „Pastaruoju metu akcentuojamas uždegimo ir infekcijos ryšys su širdies ir kraujotakos sistemos ligomis. Ūmus ar lėtinis uždegimas gali sukelti arterijos sienelių endotelio pažeidimą ir įtakoti aterosklerozinės plokštelės atsiradimą“, – įspėjo R. Kairaitis.

Išmokite atsipalaiduoti

Mokslinėje literatūroje teigiama, kad streso valdymo programos tampa vis labiau aktualios ne tik širdies bei kraujagyslių ligų prevencijai, bet ir apskritai visuomenės sveikatai. „Pavyzdžiui, „The New York Times“ bestseleriu tapusi D. Ornish knyga apie širdies ligų gydymą, teigia, kad vienas iš būdų išvengti šių susirgimų – taikyti stresą mažinančias technikas, – pasakojo R. Kairaitis. – Tai gali būti tempimo pratimai, joga, tam tikros kvėpavimo technikos bei meditacijos rūšys“.

Nerūkykite

Įvairios sveikatos organizacijos bei ekspertai vieningai sutaria dėl rūkymo žalos organizmui. Nustatyta, jog rūkymas didina tikimybę susirgti širdies bei kraujotakos ligomis net iki 4 kartų. „Jei niekaip nerandate tinkamos priežasties, kodėl turėtumėte atsisakyti cigaretės dūmo, užduokite sau klausimą – kiek ilgai norite gyventi. Jei Jūsų tikslas siekia arčiau 100 metų nei 50-ties, būtina eliminuoti šį žalingą įprotį“, – patarė ekspertas.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Ar įveiksime tuberkuliozę iki 2050 metų?
  2. Mokslo metų pradžios sutiktuves apkartina ligos
  3. Ką turime žinoti apie šių metų gripo sezoną
  4. Karščiavimas nėštumo metu padidina tikimybę išsivystyti vaikų autizmui
  5. Kaip išvengti krūties vėžio?
  6. Kaip apsisaugoti nuo Ebolos hemoraginės karštligės?
  7. Specialistų patarimai, kaip apsisaugoti nuo gripo
  8. Erkės: kaip nuo jų apsisaugoti ir ką daryti joms įsisiurbus?
  9. Kaip sumažinti šalčio poveikį žmogaus sveikatai?
  10. Kaip pasireiškia vaikų dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sutrikimas
  11. 5 žingsniai, kaip apsisaugoti nuo gripo ir kitų virusų plitimo
  12. Kaip išlikti sveikiems, neprarasti jėgų ir geros nuotaikos rudenį
  13. Poilsiui gamtoje ruoškimės atsakingai: kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų
  14. Lietuva – trečioji Europoje pagal ligotumą hipertenzinėmis ligomis
  15. „Mokslo sriuba“: Kaip pasaulį pakeitė skiepai? (video)

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Audros padariniai
Gamta ir žmogus

Per dvi dienas – ugniagesiai sulaukė per 2,5 tūkst. pagalbos prašymų

2026 08 24
Nulaužtas medis,audra
Gamta ir žmogus

Didžiausia šių metų audra jau padarė nuostolių už 1 mln. eurų

2026 08 24
Prezidentas vieši Kijeve
Lietuvoje

Viešėdamas Kijeve Prezidentas priėmė apdovanojimą Lietuvos žmonėms

2026 08 24
Įvažiavimas į Neringą
Lietuvoje

Mažėja rinkliava už įvažiavimą į Neringą

2026 08 24
Kleboniškių muziejaus Senųjų amatų dienos
Etninė kultūra

Kleboniškių muziejaus Senųjų amatų dienos atsisveikino iki kitos vasaros

2026 08 24
Perskaitytos knygos vis dažniau keliauja ne į lentynas, o į paštomatus | LP nuotr.
Lietuvoje

Šį rudenį atsiras dar 100 naujų Lietuvos pašto paštomatų

2026 08 24
Kelio darbai
Lietuvoje

Pradedamas tvarkyti magistralinį kelią A3 Vilnius–Minskas

2026 08 24
Ginkluotė
Lietuvoje

Valstybės kontrolė: ginkluotės ir karinės įrangos įsigijimai nespėja atliepti kariuomenės poreikių

2026 08 24
Vorsklos mūšis
Istorija

Poltavoje atidengtas Vorsklos mūšio atminimo ženklas

2026 08 24
G. Nausėda ir V. Zelenskis
Lietuvoje

Prezidentas Kijeve susitiko su V. Zelenskiu

2026 08 24
Skirtingų rūšių džiovintos vaistažolės
Gamta ir ekologija

Vaistažolių laikas: kada pačių rinkta arbata gali atnešti daugiau žalos nei naudos?

2026 08 23
Audros nusiaubta Lietuva skaičiuoja žalą: daugiau kaip 200 tūkst. vartotojų tebėra be elektros
Gamta ir žmogus

Audros nusiaubta Lietuva skaičiuoja žalą: daugiau kaip 200 tūkst. vartotojų tebėra be elektros

2026 08 23

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Naivus klausimas apie Poltavoje atidengtas Vorsklos mūšio atminimo ženklas
  • >mikabaliui apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • Mikabalis apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • Jeffrey Sachs apie A. Navys, M. Sėjūnas. „Karas po kelių savaičių“

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Per dvi dienas – ugniagesiai sulaukė per 2,5 tūkst. pagalbos prašymų
  • Rugpjūčio 24-oji skatins ne vaikytis naujovių, o sutvarkyti tai, kas jau pradėta
  • Didžiausia šių metų audra jau padarė nuostolių už 1 mln. eurų
  • Viešėdamas Kijeve Prezidentas priėmė apdovanojimą Lietuvos žmonėms

Kiti Straipsniai

Vitaminai

Ar stiprus imunitetas apskritai būna?

2026 08 23
Sveikata

Po pertraukos atnaujintos derybos dėl medikų atlyginimų

2026 08 21
Sveikata

Skubi endokrinologo pagalba taps greičiau prieinama

2026 08 19
Sėdimas darbas, nugaros skausmai

Stiprūs nuskausminamieji – ne visada išeitis skaudant nugarai

2026 08 16
Pusryčių dėžutėje – sveikatai palankūs užkandžiai

Kai vaikas „nevalgo“: kada reikėtų sunerimti?

2026 08 15
Paspirtukas

Vasarą daugėja dviračių ir paspirtukų sužalojimų: klaidos, galinčios baigtis lūžiais

2026 08 15
Erkė

Erkių metas vėl įsibėgėja: kokių požymių negalima ignoruoti

2026 08 15
Sveikata

Neringos gyventojams – patogesnės sveikatos priežiūros paslaugos

2026 08 12
Narkotikai, vaistai

Medikai įspėja – nuo vieno guminuko iki komos gali skirti tik kelios minutės

2026 08 08
Sveikata

Slaugytojams – daugiau savarankiškumo

2026 08 06

Skaitytojų nuomonės:

  • Naivus klausimas apie Poltavoje atidengtas Vorsklos mūšio atminimo ženklas
  • >mikabaliui apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • Mikabalis apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • Jeffrey Sachs apie A. Navys, M. Sėjūnas. „Karas po kelių savaičių“
  • jo apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
Kitas straipsnis
J.Šorys. (Ne)eiliniai „Skambliai“

Kitą savaitgalį prasidės 43-asis tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“(dienotvarkė)

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai